Nebezpečný startup
V USA začíná soud nad kulturou Silicon Valley
Dnes už si málokdo z čtenářů novin vzpomene na firmu Theranos, a pokud si na ni vzpomene většina technologických a byznysových novinářů včetně těch českých, nejspíš se začervená. Firma Theranos měla být novým Googlem či Applem, ovšem ve zdravotnictví a novináři o ní psali v superlativech. Teď se vybírá v USA porota pro soud s její zakladatelkou Elizabeth Holmesovou, a až proces příští týden začne, bude to tak trochu soud nad celou startupovou kulturou Silicon Valley.
Ukázalo se totiž, že slib Theranosu provést téměř na počkání desítky či stovky laboratorních testů z kapky krve na malém přístroji byl jen chimérou. Co víc, přístroj nefungoval a Holmesová to věděla, a tajila. Soud bude rozhodovat o tom, nakolik byl celý podnik podvodem určeným k vylákání stovek milionů dolarů od investorů, nebo zda – a tím se Holmesová asi bude bránit – jen vývoji svého přístroje přehnaně věřila. Tak, že jen nechala poupravit výsledky jeho zkoušek, a v případech, kdy přístroj nefungoval vůbec, nechala tajně udělat rozbor krve na zařízení jiných firem. Nepřipadalo jí to divné, protože něco podobného dělala spousta začínajících firem v Silicon Valley, kde Theranos sídlil. Nestihnou produkt dodělat včas, potřebují další peníze od investorů, a tak „upraví“jeho výsledky. Pak zpoždění ve vývoji doženou nebo zkrachují. Málokdo to řeší.
Problém s Theranosem je ale v tom, že firma lhala nejen svým investorů, ale také lékařům a pacientům, když zahájila provoz svých zařízení pro veřejnost. Výsledky rozborů krve přitom byly často nejen nepřesné, ale doslova jen loterií. Jenže vypuštění nedokonalého počítačového operačního systému či počítačové hry do světa se dá vyřešit následně softwarovou „záplatou“. Prodat někomu nepřesné výsledky jeho testu na rakovinu, HIV či těhotenství mu může doslova zničit život. Kultura, která to umožňuje, sice přináší převratné vynálezy, ale také je v něčem nemocná.