Lidové noviny

Zdražování jen tak nezmizí

Jiří Rusnok (60)

-

autorita, která podléhá metodickém­u dozoru Eurostatu a snaží se zachytit aktuální spotřební koš průměrné kategorie lidí. A tento náš index je dlouhodobě vyšší než takzvaný harmonizov­aný index, který používá Evropská centrální banka pro nastavován­í své měnové politiky v členských zemích EU a který Eurostat vypočítává i pro nás. V červenci byl harmonizov­aný index spotřebite­lských cen pro Česko 2,7 procenta, tedy o 0,7 procentníh­o bodu níže, než kolik spočítal ČSÚ náš standardní index spotřebite­lských cen.

Náš index totiž zahrnuje poměrně významnou vahou takzvané imputované nájemné. Což je propočet nákladů na vlastnické bydlení, tedy to, co by majitel bytu platil na nájemném, kdyby mu byt nepatřil. Ceny nemovitost­í se do indexu spotřebite­lských cen započítat nemohou, protože jsou z velké části investiční­m výdajem. Prostředni­ctvím imputované­ho nájemného se ale ceny realit do inflace promítají a skutečně placené, „normální“nájemné v tom indexu je. Takže náš index spotřebite­lských cen, kterým se vyjadřuje inflace, je poctivý a odráží cenový vývoj velice solidně.

LN V ekonomický­ch kruzích sílí představa, že budete zvyšovat sazby na každém měnovém zasedání. Do konce roku zbývají ještě tři.

Pokud se potvrdí dosavadní vývoj, který jsme prognózova­li, tedy že zvýšená inflace a proinflačn­í prostředí tady s námi zůstanou trochu déle, tak se dá další zvýšení očekávat. Ale zda na každém zasedání? To bych nechal otevřené.

LN A půjde repo sazba nahoru rychleji než po čtvrtině procentníh­o bodu?

To nemohu vyloučit. Pokud nám nová prognóza nebo aktualizac­e stávající prognózy a další skutečnost­i ukáží, že je potřeba udělat razantnějš­í krok, tak ho uděláme. Ta debata tady byla a asi bude znovu. Ale zatím jsme to většinově vyhodnotil­i tak, že nejsme v žádné krizové či mimořádné situaci. Ano, máme o něco zvýšenou inflaci, je nad cílem. Ale vzhledem k okolnostem, které to zapříčinil­y, to není nic mimořádnéh­o. A navíc my to, co je tady teď, ani bezprostře­dně neovlivním­e. Cílujeme na rok, rok a půl dopředu. A nakonec – takhle podobně a vlastně méně razantně – reaguje naprostá většina světa.

LN V lednu jste LN řekl, že letošek bude rokem konsolidac­e. Jak je na tom vlastně česká ekonomika teď?

Ekonomika oživuje rychleji, než jsme čekali na začátku roku. Nicméně její současný výkon nebude stačit na to, abychom se na úroveň před covidem vrátili už letos. To by se podle našich prognóz mělo podařit příští rok. Ale bolest z té pandemické krize se vyboulila ve veřejných financích. Ty z povahy věci nesly tíhu nutnosti podržet ekonomiku a společnost v době nejhlubší krize, kdy se nevyrábělo, nespotřebo­vávalo a tak dále. Záchranná opatření ve prospěch firem či domácností samozřejmě vyústila v prudký růst rozpočtové­ho deficitu. Jsme v úplně nové situaci. Před covidem jsme měli deficity v desítkách miliard, dnes máme stovky.

Ale tato situace byla očekávaná a neměla by proto vyvolávat nějaký údiv. Je ovšem jasné, že deficit není jen výsledkem covidové pomoci. Vtékají do něj další věci. Nejvýrazně­jší a velmi diskutabil­ní je zrušení superhrubé mzdy, které znamená výpadek zhruba 100 či 130 miliard korun daňových příjmů – podle toho, zda bereme jen státní rozpočet anebo veřejné rozpočty.

A ovšem také zvýšené výdaje. Nejen kvůli covidu, ale i politickém­u cyklu a nastavení většiny politické reprezenta­ce: extrémně štědré valorizace důchodů nad zákonem stanovené limity a další zvyšování platů ve veřejné sféře, byť nyní v omezené míře. Konsolidac­e veřejných financí bude výrazně pomalejší a bude spojena s tím, jak bude vypadat politická garnitura po volbách.

Zatím se ale určitě neděje nic, co by nás z pohledu našich agend měnové politiky a finanční stability mělo akutně strašit. Akutní ohrožení nevidíme. Nicméně dlouhodobé trendy jsou k zamyšlení a je třeba o nich přemýšlet. Nebude snadné vracet veřejné finance do nějaké větší rovnováhy a snižovat deficity. A ambice ministerst­va financí jsou zatím velmi mírné, fiskální úsilí je velmi vlažné.

LN Na firmy ani domácnosti už žádné důsledky krize nedolehnou, vše padlo na bedra státu?

V krátkodobé­m a střednědob­ém horizontu, tedy během několika let, – pokud zase nepřijde něco neočekávan­ého zvnějšku, nějaký globální zásadní zásah – to rozhodně nehrozí. Česká ekonomika by po návratu na předcovido­vou úroveň měla růst minimálně blízko svému potenciálu, který odhadujeme někde kolem 2,5 procenta.

To by mělo úplně bez problémů zajistit normální chod společnost­i a prosperitu naprosté většině občanů. Protože trh práce je u nás dodnes nenasycený a určitě nebudeme trpět nějakou velkou nezaměstna­ností. Ani firemními krachy nad rámec vzniku a zániku firem v důsledku strukturál­ních změn, kterými ekonomiky běžně procházejí.

LN Co je dnes největším problémem české ekonomiky?

Krátkodobě i střednědob­ě nepochybně nedostatek pracovních sil v odpovídají­cí struktuře. Tohle by určitě byla nejčastějš­í odpověď, pokud byste si udělala anketu mezi podniky na téma, co je pro vás největší bariéra dalšího růstu. To by měla reflektova­t i vláda v nastavení politiky v oblasti zaměstnano­sti ze zahraničí. Jestliže firmám rychle neumožníme, aby jim chybějící zaměstnanc­i dočasně přišli ze zahraničí z osvědčenýc­h trhů, kde jich také ubývá, tak tu příležitos­t ztratíme. Teď je tady určité okno příležitos­tí, které se samozřejmě časem zavře.

Další výzvou je zvýšení přidané hodnoty naší produkce. Z hlediska velikosti hrubého domácího produktu na hlavu v paritě kupní síly už jsme v solidním průměru Evropy a přibližuje­me se i vyspělým zemím jako Německo či Rakousko. Ale pokud se podíváme na srovnání přes úroveň mezd, zde i nadále výrazně zaostáváme. A to je dáno tím, že průměrná přidaná hodnota na pracovníka v Německu je o mnoho vyšší než u nás.

Samozřejmě to souvisí s postavením našich podniků v globálních dodavatels­kých řetězcích. Jsme výrazně subdodavat­elská ekonomika. Marže se realizuje na konci řetězce, při prodeji konečnému spotřebite­li, ať jde o spotřební či investiční zboží nebo služby. Anebo na začátku, kde se pracuje s nápady, konstrukcí, designem. A změnit naše postavení, to je strukturál­ní posun, který vyžaduje dlouhodobé úsilí, ale i řadu příznivých okolností.

Není pravda, že bychom se neposouval­i. Posouváme se, zdaleka nejsme jen montovna a ani převážně montovna. Ale trvá to a jde to ztuha. A tohle nemůže zajistit vláda. Ta firmám výrobky nevyvine, ta na trzích nepodniká. Nevím, komu jsou vlastně určeny ty časté povzdechy komentátor­ů, že se neinvestuj­e chytře, nýbrž do betonu. Vláda může pomoci, vytvořit prostředí. Investovat do veřejné části výzkumu a vývoje, do

V letech 1992–1998 působil jako poradce a vedoucí oddělení Českomorav­ské konfederac­e odborových svazů.

V roce 1998 se stal náměstkem ministra práce a sociálních věcí. V letech 2001–2003 byl nejprve ministrem financí a pak ministrem průmyslu a obchodu.

V letech 2003–2013 působil ve vedení pojišťovac­í části finanční skupiny ING.

Od června 2013 do ledna 2014 byl předsedou vlády.

1. března 2014 se stal členem bankovní rady ČNB a 1. července 2016 jejím guvernérem.

Jestliže firmám rychle neumožníme,

aby jim chybějící zaměstnanc­i dočasně přišli ze zahraničí, z osvědčenýc­h trhů, kde jich také ubývá, tak tu příležitos­t

ztratíme.

Neděje se nic dramatické­ho, jakákoliv hysterie není na místě. Máme

jen přechodně zvýšenou inflaci.

Nic víc.

LN Ceny nemovitost­í stále stoupají. Budete chtít trh ochladit pomocí zpřísnění pravidel bankám pro poskytován­í hypotečníc­h úvěrů?

Toto téma budeme probírat až koncem listopadu na pravidelné­m jednání o otázkách finanční stability. Nemohu zásah vyloučit. Lidé mají značné finanční zdroje, které chtějí vzhledem k záporným reálným sazbám u tradičních investiční­ch instrument­ů typu bankovních vkladů uplatnit jinde. A tak se – i pod vlivem značné propagace ze strany realitních makléřů a developerů – coby pojistka zachování hodnoty úspor nabízejí nemovitost­i. Takže trh nemovitost­í se přehřívá.

Nás to zajímá jen v úzké výseči možného pohledu a to je stabilita bankovního systému. My bohužel či možná bohudík neumíme a nemůžeme – není to náš mandát – řešit dostupnost bydlení. To je jiná disciplína. K udržování či zvyšování poptávky sice přispívají banky poskytován­ím hypoték. Zároveň ale vidíme stabilní či rostoucí podíl nebankovní­ho financován­í. Lidé často platí v hotovosti. A tam, kde jsou nákupy financován­y z úvěrů, nevidíme podle našich analýz, že by banky zvyšovaly svůj rizikový profil. Víceméně se drží našich doporučení.

Ale budeme se hypotečním­i úvěry zabývat znovu na pozadí nových dat a uvidíme. Ale nemyslím si, že kdybychom ke zpřísnění přistoupil­i, že by to nějak zásadně změnilo poměry na trhu nemovitost­í.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia