Velké banky zvedly hypotéky
Hypoteční úvěry budou zdražovat i nadále, hlavně kvůli ohlášenému zvyšování sazeb České národní banky
Největší české banky zvyšují úrokové sazby z hypotečních úvěrů. V úterý oznámila zvýšení o 0,2 procenta Česká spořitelna (ČS), včera další těžká váha hypotečního trhu, skupina ČSOB, do níž patří Hypoteční banka – rovněž o 0,2 procenta.
Další banky zvedly sazbu nedávno či změnu nevylučují s poukazem na to, že monitorují situaci na trhu a že se uvidí. Důvodem zdražování hypoték je vysoká cena peněz a výhled na jejich další zdražování v důsledku očekávaného zvýšení repo sazby České národní banky. Ta určuje výši úroků, které dostanou komerční banky za přebytečné peníze, jež si u ČNB ukládají.
Sazby hypoték přitom rostou už od jara a po vzestupné dráze budou kvůli vývoji na trhu peněz i neutuchajícímu zájmu o koupi nemovitostí pokračovat. Analytici i banky nicméně hovoří o tom, že růst sazeb by mohl některé zájemce o reality odradit, a snížit tak tlak na ceny.
Žádné velké překvapení „Hlavním důvodem je cena zdrojů, která vytrvale roste a má dopad na tržní sazby hypoték,“uvedla ČS s tím, že úroková sazba u nejoblíbenějších fixací na pět a osm let bude nově začínat od úrovně 2,74 procenta.
ČSOB, do jejíž skupiny patří Hypoteční banka, zvyšuje sazby od 13. září. U nejběžnější hypotéky s fixací na pět let bude nová sazba podle oznámení banky 2,69 procenta. „Hypoteční trh vykazuje v posledních dvou letech rekordní výsledky. Jedním z důvodů byly i velmi nízké sazby, které přilákaly řadu zájemců o vlastní bydlení, refinancování dříve poskytnutých úvěrů, i investorů. V poslední době ale vývoj sazeb úvěrů neodpovídal zdražování
Vývoj Fincentrum Hypoindexu je ukazatel sestavovaný společností Fincentrum coby vážená průměrná úroková sazba, za niž největší české hypoteční banky poskytly v daném měsíci nové půjčky vna bydlení fyzickým osobám zdrojů na mezibankovním trhu, a tak úprava sazeb směrem vzhůru není žádným velkým překvapením,“komentuje důvod zdražení hypoték člen představenstva ČSOB Jan Sadil.
Komerční banka zatím žádné konkrétní plány na změnu sazeb z hypoték neuvádí, ale podle mluvčího Pavla Zúbka očekává, že sazby na trhu v příštích měsících s velkou pravděpodobností porostou.
Další velký hráč hypotečního trhu, Moneta Money Bank, své sazby zvýšila od 13. srpna o 0,25 procentního bodu. „Další změny v tuto chvíli neplánujeme, nicméně celou situaci samozřejmě pečlivě monitorujeme,“řekla LN mluvčí banky Zuzana Filipová.
Zdražovat, jak LN potvrdila mluvčí Petra Kopecká, se nyní nechystá ani Raiffeisenbank.
Naopak UniCredit Bank nedávno snížila úrokovou sazbu u sedmileté a desetileté fixace. „Výše sazeb však závisí na vývoji trhu a navýšení hypotečních sazeb proto během následujících měsíců nevylučujeme,“konstatoval pro LN mluvčí banky Petr Plocek.
Zvyšování sazeb je vidět i na indexu průměrných sazeb českých bank. Hypoindex sestavovaný společností Fincentrum dosáhl v únoru 1,93 procenta, v červenci (zatím poslední údaj) už byl na 2,23 procenta. A sazby hypotečních úvěrů půjdou podle všeobecného očekávání nahoru i nadále.
ČNB totiž v souvislosti s opětovným nastartováním ekonomiky a růstu inflace v létě zahájila sérii zvyšování svých sazeb. A guvernér ČNB Jiří Rusnok v aktuálním rozhovoru pro LN zopakoval, že nevylučuje, že ke zvýšení sazeb dojde na každém dalším měnovém zasedání vedení banky. Ty budou do konce roku ještě tři.
„Letos hypoteční sazby porostou dost dynamicky. Ke konci roku by mohly být na úrovni 2,5 procenta, i lehce přes. A ke konci příštího roku se sazba posune ke třem procentům a tam by se měla ustálit,“řekl LN hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Zpřísnění pravidel
Rusnok v rozhovoru pro LN také řekl, že ČNB bude na konci listopadu na základě aktuálních dat rozhodovat o tom, zda bankám zpřísní pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů.
Zpřísnění by znamenalo, že by na úvěr dosáhlo méně žadatelů, například kvůli nízké hodnotě zástavy či nízkému příjmu. To by podle ekonomů i bank mohlo přinést určité ochlazení na přehřátý realitní trh. Stejně jako růst úroků u hypotečních úvěrů, jak se domnívá například ČSOB.