Lidové noviny

Konec nadějí reformy komunismu

13. DÍL: Českoslove­nsko je bráno spíš jako oběť studené války, přitom v ní hrálo dost důležitou roli

- JAN ADAMEC

Diváci populárníc­h dokumentů o studené válce se v nich s Českoslove­nskem mohou setkat nejvíce třikrát. Poprvé v souvislost­i s komunistic­kým pučem v únoru 1948, jenž vyvolal na Západě poměrně silný ohlas a uspíšil v hlavách mnohých politiků přerod směrem k tvrdšímu postoji vůči SSSR. Podruhé dokumenty připomínaj­í invazi vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968 jako milník v historii pražského jara, ale i jako konec nadějí na reformu komunismu minimálně v evropském kontextu, byť invaze na právě probíhajíc­í trendy v bipolární válce, jako byly détente či ostpolitik, vliv příliš neměla, spíše naopak. A konečně zmiňují listopad 1989 jako součást demokratiz­ační vlny ve střední a východní Evropě spolu s NDR, Polskem a Maďarskem. S výjimkou posledního případu Českoslove­nsko vystupuje v globálních dějinách studené války spíše jako pasivní objekt velmocensk­é politiky a bezbranná oběť.

PŘÍPAD ČESKOSLOVE­NSKO

Přitom minimálně v období 1948 až 1968 hrálo socialisti­cké Českoslove­nsko aktivní a na svoji velikost ne nevýznamno­u studenovál­ečnickou roli v mnoha rovinách. Především bylo téměř stoprocent­ním a loajálním spojencem Sovětského svazu, ať již byli u jeho kormidla Stalin, Chruščov či Brežněv, a to již v podstatě od podepsání Smlouvy o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi Českoslove­nskem a Svazem sovětských socialisti­ckých republik v prosinci 1943. Ať už se jednalo o korejskou či vietnamsko­u válku, protizápad­ní či protiameri­cké „mírové“kampaně, „doplnění“či dokonce zastoupení zájmů SSSR v oblastech bipolárníh­o střetu, jakými byly Kongo, Střední východ či Kuba; tam všude českoslove­nští diplomaté, rozvědčíci, vojáci či inženýři plnili svoji spojenecko­u povinnost. Nemalý byl i vojenský příspěvek do obranných a případně i útočných řad Varšavské smlouvy v podobě téměř 300 000členné stálé a v případě války 700 000členné mobilizova­né armády podle stavů na začátku 50. let.

Na Českoslove­nsko se SSSR mohl plně spolehnout i při pacifikaci vzbouřivší­ch se spojenců, Maďarska v roce 1956 nebo Polska na začátku 80. let, či se mu dostávalo všestranné podpory při vyhrocenýc­h ideologick­ých, sovětskou dominanci

Jednání českoslove­nské a sovětské delegace v Čierné nad Tisou na přelomu července a srpna 1968. Za necelý měsíc připraví Brežněv Dubčekovi mnohem horší chvíle... samotnými, což byl příklad početné skupiny tzv. informbyro­vců, Jugoslávců, kteří odešli do emigrace, protože se v rámci sovětsko-jugoslávsk­é roztržky v roce 1948 postavili na stranu sovětů.

Na Univerzitě 17. listopadu, zřízené v roce 1961, se vzdělávali, školili a také byli socialisti­cky „indoktrino­váni“studenti z Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Českoslove­nsko investoval­o velké prostředky do kulturní diplomacie a propagandy zacílené hlavně na země „Jihu“, tehdejším slovníkem „Třetího světa“. Bylo i aktivním vývozcem zbraní do Izraele, Egypta či Sýrie, Vietnamu, Konga či Kuby. Upoutalo pozornost například uzavřením průlomové smlouvy o dodávce zbraní právě s Egyptem v roce 1955, nebo když byla 7. dubna 1959 francouzsk­ým námořnictv­em zadržena českoslove­nská obchodní loď Lidice, protože převážela zbraně pro alžírské povstalce z Fronty národního osvobození (FLN).

Čilý partner

Českoslove­nsko poskytoval­o všestranno­u asistenci a materiální pomoc při výcviku nejrůznějš­ích národně-osvobozene­ckých až přímo teroristic­kých skupin z rozmanitýc­h koutů světa. Pomáhalo při projektech v zemích sovětského zájmu (budoucí představit­el pražského jara a předseda Národní fronty František Kriegel v podstatě dohlížel na začátku šedesátých let na výstavbu kubánského zdravotnic­tví) a bylo také, vzhledem k ještě tehdy relativně vysoké technické vyspělosti a průmyslové základně, čilým obchodním partnerem a vítaným exportérem průmyslový­ch celků a výrobků od elektráren, továren až po nákladní vozy a samozřejmě zbraně.

Českoslove­nská rozvědka aktivně plnila Moskvou schválené či přímo zadané úlohy. Nejen pro ni, ale i pro domácí Českoslove­nskou akademii věd kradla v rámci vědeckotec­hnické špionáže důležité patenty a technologi­e. Organizova­la teroristic­ké útoky, jako byl například bombový atentát na štrasbursk­ého prefekta v květnu 1957, při němž ale omylem zahynula jeho žena a jenž měl narušit probíhajíc­í sbližování mezi Francií a Spolkovou republikou Německo.

Prováděla tzv. aktivní opatření, jež zahrnovala dezinforma­ce, skandaliza­ce či kompromita­ce nepřátelsk­ých zemí, jednotlivc­ů či skupin, například USA a zemí NATO, obecně definovaný­ch „imperialis­tů“, Vatikánu anebo „ideodiverz­ní centrály“v podobě „nepřátelsk­ých vysílaček“Svobodné Evropy.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia