Nenápadný organizátor
Osobnosti o smyslu života I Sportovní sloupek
Šachy I Politika na ulici I Rezonance
Čekstajl I Česká báseň I Zahraniční postřeh
Záložní důstojníci se v průběhu českého květnového povstání velmi osvědčili. Své vojenské znalosti dokázali obohatit zkušenostmi ze svých civilních povolání, což jim umožnilo efektivně improvizovat a pružně reagovat na rychle se měnící situaci. Své organizační schopnosti
Po vypuknutí povstání v Praze 5. května 1945 svou jednotku mobilizoval a přesunul se s ní do Vršovic, kde se stal zástupcem velitele vojenského velitelství Trávnice. Toto velitelství zde zorganizovalo sedm rot, které hájily prostor osobního i seřaďovacího nádraží a jejich okolí. Z ukořistěných německých protiletadlových vagonů sestavilo osm improvizovaných obrněných vlaků, které významně zasáhly do boje proti bojové skupině Waffen-SS Wallenstein, která postupovala na Prahu z Benešovska.
V roce 1945 byl Alois Kraus povýšen do hodnosti poručíka pěchoty v záloze a nadále se věnoval civilnímu povolání. Od roku 1948 do roku 1953 působil jako zástupce ředitele stavby Oravské přehrady na Slovensku, od roku 1953 vedl výstavbu vodního díla Slapy a roku 1956 se stal podnikovým ředitelem n. p. Vodní dílo Orlík. V roce 1967 se stal prvním generálním ředitelem útvaru pro investiční výstavbu hlavního města Prahy, kde se zabýval přípravou stavby metra. Za normalizace byl jako nestraník a stoupenec obrodného procesu z roku 1968 z této funkce vyhozen. Od roku 1971 byl zaměstnán u podniku Uranové doly a do důchodu odešel v roce 1984. Poručík pěchoty v záloze Ing. Alois Kraus, CSc., zemřel 7. září 2003.