Honem do Tábora, začal Tabook
Už je to oficiální – Tabook se letos koná naposledy. Oblíbený knižní festival malých nakladatelů v kouzelném podzimním příšeří jihočeského Tábora začal včera a potrvá do neděle. Koná se tedy o měsíc dřív, než bývalo zvykem, aby se akce vyhnula podzimní vlně covidu. I tak se většina dění bude pro všechny případy odehrávat venku na čerstvém vzduchu.
Do Tábora se aktuálně sjelo na šedesát českých a zahraničních nakladatelů, aby na místním knižním trhu představili své novinky festivalovému publiku. To tvoří spisovatelé, novináři, ilustrátoři, redaktoři, editoři, překladatelé, teoretici knihy a ilustrace, studenti zahraničních škol a řada hostů z ciziny.
SKICA
Z Německa přijela grafička Gabriela Jolowicz, která přichystala výstavu v místním divadle, z Francie se na Tabook po devíti letech vrátila kritička Sophie Van der Linden, nové práce tu představuje ilustrátorka Joëlle Jolivet, grafický designér a tvůrce pop-up knih Gérard Lo Monaco nebo italský ilustrátor Andrea Antinori. Společnou knížku komiksových příběhů o pouti po Broumovsku tu prezentuje dvanáct kreslířů z celé Evropy.
Z českých hostů dorazí Markéta Pilátová, Rena Horváthová, Marie Siváková, Eda Kriseová, Katarína Kucbelová, Miloš Doležal, S. d. Ch., Patrik Banga, Matěj Hořava, Fedor Gál, Ondřej Kundra, Petr Borkovec, Elsa Aids, Marcela Linhartová, Jiří Pelán, Helena Honcoopová, Petr Komers, Milena Bartlová, Ivan Foletti, Alice Koubová, Miroslav Petříček, Tereza Říčanová, Jan Kostohryz nebo divadelní rodina Marčíků.
Hudební publicista Pavel Klusák tu bude zítra dopoledne premiérově číst ze své nové knihy věnované Karlu Gottovi a československé popkultuře.
Tématem letošního desátého ročníku je Family byznys, jímž chtějí pořadatelé zkoumat „slabost i sílu rodinných vztahů, intimitu, mafiánství, provázanosti, ale také rodinné podniky, osobní sbírky nebo obyčejnou každodennost“. Tabooku bude škoda, to se ví už teď.