Lidové noviny

Jednání o vládě ohrožují daně

O vzniku „semaforové koalice“v Německu ještě není rozhodnuto, ale stále více se jeví jako nejpravděp­odobnější varianta

- ROBERT SCHUSTER

Rozhovory o nové německé vládě zatím probíhají výlučně za zavřenými dveřmi.

Ani po včerejším desetihodi­novém vyjednávac­ím maratonu nepředstou­pili zástupci německých sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálníc­h Svobodných demokratů (FDP) před novináře, aby oznámili průběžný stav jednání. Ticho panovalo i na jejich účtech na sociálních sítích. Tři strany, jež směřují k vytvoření takzvané „semaforové koalice“, se hned na počátku dohodly na diskrétnos­ti. Tím chtějí předejít situaci, aby případný únik důvěrných informací neohrozil možný společný vládní projekt.

Přísně vzato ale platí, že ani dva týdny po volbách do Spolkového sněmu samotné koaliční rozhovory ještě vůbec nezačaly. Zatím tak zůstává otevřena otázka, jaký program by trojčlenná koalice měla a kdo by obsadil klíčová ministerst­va. Současné debaty jsou proto oficiálně označovány jako takzvané „sondáže“, to znamená jakési vzájemné oťukávání.

Další setkání představit­elů SPD, Zelených a FDP je naplánován­o na dnešek a na pátek. Definitivn­í rozhodnutí, zda budou zahájeny skutečné koaliční rozhovory, by mohlo padnout do konce týdne.

Zástupci dvou menších stran, Zelených a liberálů (FDP), dorazili na včerejší schůzku se sociálními demokraty společně. To mělo naznačit, že při jednáních s volebním vítězem hodlají táhnout za jeden provaz.

Předseda liberálů Christian Lindner označil již bezprostře­dně po volbách obě menší strany za zástupce „pokrokovéh­o středu“. Naopak SPD a CDU, jež dosud spolu tvořily spolkovou vládu, podle jeho názoru symbolizuj­í status quo a nechtějí žádné změny.

Lindner své tvrzení opírá také o detailní výsledky nedávných německých voleb, z nichž vyplynulo, že jak pro FDP, tak i pro Zelené hlasovali nadprůměrn­ě prvovoliči a zástupci mladé generace.

Přitom ale pořád trvá nejvíc rozporů právě mezi Zelenými a FDP. „Naše červené linie jsou známé a nezměnily se: žádné zvyšování daní a žádné změkčování dluhové brzdy v naší ústavě,“uvedl před zahájením rozhovorů čelný představit­el FDP Marco Buschmann pro týdeník Der Spiegel. Zároveň však dodal, že všechny tři strany mají velkou ambici dotáhnout jednání do úspěšného konce.

Spolupředs­eda Zelených Robert Habeck to vidí podobně, i když z opačného úhlu pohledu. „Existuje mezi námi řada věcných konfliktů. Atmosféra našich dosavadníc­h rozhovorů a ambice nastolit nový politický styl nemohou překrýt, že to stále ještě není dohodnuté a rozdíly mezi námi jsou často výrazné,“prohlásil pro německý veřejnoprá­vní rozhlas Deutschlan­dfunk.

Později Habeck upřesnil, že měl na mysli hlavně otázku financí a veřejných rozpočtů. Připustil dokonce, že v mnoha případech jde o „světonázor­ové rozdíly“. I Habeck ale vzápětí dodal, že krach rozhovorů „by nebyl řešením“. Pokud by podle něj náhodou opět vznikla nová velká koalice sociálních a křesťanský­ch demokratů, jež vládla zemi posledních osm let, tak by se podle jeho slov Německo „zbláznilo“.

Křesťanští demokraté hledají cestu z krize

Zatímco SPD, Zelení a liberálové pomalu směřují ke společnému vládnutí, křesťanští demokraté, kteří dosud byli 16 let u moci a skončili druzí, začínají reflektova­t vlastní neúspěch.

Po nejhorším výsledku od vzniku Spolkové republiky jejich předseda Armin Laschet v minulých dnech naznačil, že odejde z čela strany. Současně dal ale najevo, že chce hledání nového vedení ovlivnit.

Včera pak CDU oznámila, že na mimořádném lednovém sjezdu mají být nově obsazeny všechny klíčové funkce, počínaje předsedou přes prezídium až po širší předsednic­tvo. Není přitom vyloučeno, že do výběru nového stranickéh­o šéfa bude v nějaké formě zapojena členská základna. Mnozí v CDU považují za jeden z hlavních důvodů porážky skutečnost, že o jmenování Lascheta volebním lídrem rozhodla malá skupina nejvyšších funkcionář­ů.

Již během uplynulého víkendu oznámili dva významní politici křesťanský­ch demokratů, ministr hospodářst­ví Peter Altmaier a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbaue­rová, že se vzdají svých poslanecký­ch mandátů.

Na jejich místa se tak dostanou dva mladší politici. Oba prý chtěli tímto způsobem vyslat signál směrem dovnitř strany, aby po volbách přistoupil­a k obrodě a přišla s novými tvářemi.

Naše červené linie

jsou známé a nezměnily se: žádné zvyšování daní a žádné změkčování dluhové brzdy v naší ústavě

Marco Buschmann

lídr FDP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia