Lidové noviny

EU brojí proti drahotě, chystá úlevy

Návrhy Evropské komise

-

Země Evropské unie mohou dočasně zmírnit dopady rychlého růstu cen energií finanční podporou či daňovými úlevami pro nejvíce zasažené obyvatele. Vlády mohou pomoci také firmám, nesmějí ale porušit unijní pravidla o státní podpoře. Navrhla to včera Evropská komise (EK), a to v reakci na žádosti skupiny zemí včetně Česka o společná opatření proti zdražování energií.

Komise zmínila i některé dlouhodobě­jší kroky včetně možného společného nákupu plynu či rozšíření kapacity pro jeho ukládání. Další požadavky států, jako je reforma trhu s elektřinou či regulace cen emisních povolenek, však unijní exekutiva nevyslyšel­a.

Několikaná­sobný meziroční růst cen plynu či elektřiny přiměl v posledních týdnech státy jako Francie či Itálie k zásahům, které mají snížit okamžitý dopad zdražování na obyvatele. Například vláda v Paříži slibuje podporu chudším domácnoste­m a chystá daňová omezení. Podle komise jsou takové kroky v pořádku, pokud jsou dočasné a zacílené na domácnosti ohrožené energetick­ou chudobou. Státy mohou podle EK své obyvatele podpořit například penězi

Podpora domácností

Dočasně a cíleně zmírnit daně či přímo finančně podpořit domácnosti, jež jsou zdražování­m energií ohroženy nejvíce. Využít k tomu lze příjmy z emisních povolenek.

Pomoc firmám

Podpořit zvláště malé podniky, které růst cen ohrožuje existenčně. Nesmí se však porušovat unijní pravidla o státní podpoře.

z prodeje emisních povolenek, jejichž ceny rovněž šplhají nebývale vysoko. Za prvních devět měsíců letošního roku mají díky tomu členské země k dispozici o 10,8 miliardy eur (270 miliard korun) navíc proti stejnému období loňska. „Tato opatření by měla jít snadno upravit na jaře, kdy očekáváme stabilizac­i současné situace,“uvedla unijní exekutiva.

Zrušit DPH nelze

Úplné zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na elektřinu, jak to zvažuje končící česká vláda, ale komise nepodpořil­a. Praha by v případě jeho uplatnění porušila

Obnoviteln­é energie

Cenově zvýhodnit energie z obnoviteln­ých zdrojů.

Společné nákupy plynu Prověřit, zda by bylo výhodné nakupovat plyn společně. Zapojení by bylo pro státy dobrovolné.

Skladování energií

Zvážit možnost rozšíření kapacity skladování plynu v členských zemích. Podpořit výrobu baterií.

daňová pravidla jednotného unijního trhu, za což by jí hrozil postih.

Brusel nepočítá ani s dalším požadavkem, který se na unijní úrovni snaží prosadit český premiér Andrej Babiš. Včerejší návrh nijak nezmiňuje případnou regulaci cen emisních povolenek, jejichž vliv na zdražování energií je podle komise jen okrajový.

Mezi dlouhodobě­jšími návrhy se neobjevuje ani reforma trhu s elektřinou. Její cena se podle pravidel unijního trhu počítá z momentálně velmi vysoké ceny plynu, což chtěla změnit hlavně Francie. Stejně jako stanovení maximální ceny emisních povolenek ale tento nápad nemá podporu výrazné části členských zemí.

Komise pouze hodlá lépe dohlížet na uhlíkový trh a prověřit případné praktiky porušující konkurenčn­í pravidla na trhu s energiemi. Plánuje také prozkoumat možný přínos případného dobrovolné­ho zapojení členských zemí do společných nákupů plynu. To by mohlo vylepšit jejich pozici například při dohadování o nákupu ruského zemního plynu. Chce pracovat i na rozšíření současných kapacit skladování plynu v EU, které stačí pokrýt 20 procent roční spotřeby.

Komise odmítla tvrzení některých zemí jako Maďarsko, že současný nárůst cen energie z velké části způsobil přechod k obnoviteln­ým zdrojům, který v příštích letech hodlá Unie ještě urychlit.

„Současná situace je výjimečná a společný trh s energiemi nám dobře sloužil posledních 20 let. Ale musíme mít jistotu, že tomu tak bude i nadále, při naplňování Zelené dohody pro Evropu, posilování naší energetick­é nezávislos­ti a dosahování našich klimatický­ch cílů,“řekla s odkazem na plán cesty k čistým energiím eurokomisa­řka Kadri Simsonová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia