Lidové noviny

ČSSD čeká na přerod

- ZBYNĚK PETRÁČEK

Co očekáváte od levice? Kdo se těší na témata jako manželství pro všechny, více práv pro translidi či důraz na antirasism­us, musí na zastoupení ve sněmovně počkat. Na tyto věci slyší Piráti, ale jejich čtyři poslanci je nevytrhnou. Kdo od levice očekává důraz na sociálně slabé, přerozdělo­vání a tlak na rozpočet, zoufat nemusí, tento segment levicové politiky zaplní podle všeho opoziční ANO.

Musí to tušit každý, kdo sledoval předvolebn­í chování vlády ANO. Ne podle rétoriky, ta není jeho silou, ne podle ideologie, tu pomíjí, ale podle činů i zářezů do rozpočtu. Ani Vladimír Špidla, tradiční sociální demokrat, není velký rétor, ale tuto věc shrnul v rozhovoru pro LN pregnantně: „Hnutí ANO převzalo konzervati­vně levicovou niku a už ji nepustí.“Ta slova lze tesat do kamene. Právě tady se rýsuje sněmovní reprezenta­ce tolika hlasů pro levici, jež ve volbách propadly.

Co na to ČSSD? Vsadí na hájení zaměstnanc­ů soukromých i státních firem, jak uvažuje Špidla? Odpověď si vyžádá hodně času. Určí motivaci pro největší znovuzroze­ní, jaké stranu čeká za posledních třicet let.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic