Lidové noviny

Jednat o vládě nebudu, řekl Babiš. ANO jde do opozice

-

Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš by nepřijal pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako lídr nejsilnějš­í strany jednal o sestavení kabinetu. V rozhovoru pro Frekvenci 1 včera prohlásil, že je se svým hnutím připraven předat bez obstrukcí vládu vznikající koalici pěti stran a přejít do opozice.

Babiš už dřív naznačoval, že se zřejmě nepokusí složit vládu vzhledem k tomu, že pět dosud opozičních stran má v nové sněmovně většinu 108 hlasů a s ANO nechtějí o vládním uspořádání jednat.

„Protibabiš­ovský pětiblok“je podle předsedy dosluhujíc­í vlády pevný, pověření jednat o novém kabinetu by proto od Zemana nepřijal. „Předáme to nové koalici a my budeme v opozici,“řekl Babiš Frekvenci 1. „Nelpíme na žádných funkcích, nebudeme nic blokovat. Záleží mi na tom, aby naše země prosperova­la jako za naší vlády,“napsal později Babiš na Twitteru.

Volby minulý víkend vyhrála opoziční koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, získala 71 mandátů, ANO má ve dvousetčle­nné sněmovně o jedno křeslo víc. Zeman před volbami opakovaně řekl, že pověří jednáním o vládě šéfa vítězné strany či hnutí, nikoliv koalice, kterou označil za podvod na voličích.

Na schůzku se Zemanem čeká Babiš i Fiala

Babiš včera zopakoval, že Zeman mu v neděli, den po volbách, potvrdil svůj závazek pověřit jednáním o vládě jeho jako lídra strany s největším poslanecký­m klubem. Stalo se tak krátce před Zemanovým převozem z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice. Považoval za slušnost to jako prvnímu sdělit až přímo prezidento­vi, ale vzhledem k současnému Zemanovu pobytu na jednotce intenzivní péče se jejich schůzka odložila do doby, než se zdravotní stav hlavy státu zlepší. Na setkání se Zemanem čeká i lídr ODS a kandidát Spolu na premiéra Petr Fiala, schůzka se má podle Hradu uskutečnit v „pozdějším termínu“.

Pověření k jednání o sestavení vlády je zvyklostí, kterou zavedl prezident Václav Havel. Ústava hovoří jen o pravomoci prezidenta jmenovat předsedu vlády a jeho kabinet. Premiér poté musí do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru. Pokud ji nezíská, prezident má druhý pokus ke jmenování ministersk­ého předsedy, třetí pokus získává předseda sněmovny.

Koalice Spolu a Piráti se STAN chtějí jednat o vládě tak, aby mohli do 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu. Ve stejný den by se mohla poprvé v novém složení sejít sněmovna. Babišova menšinová vláda ANO a ČSSD pak podá demisi, kterou přijímá prezident. Zároveň pověřuje stávající ministry výkonem funkce do jmenování nového kabinetu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic