Lidové noviny

Britského poslance zabil útočník s nožem

-

Britský konzervati­vní poslanec David Amess zemřel poté, co jej včera pobodal útočník. Policie předpoklád­aného pachatele činu zadržela, pětadvacet­iletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14.05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Na místě zasahovala rychlá záchranná služba, oběť útoku se ale nepodařilo zachránit, uvedla policie a dodala, že po nikom dalším už nepátrá a veřejnost nemusí mít obavy.

Jako první o napadení informoval­a televizní stanice Sky News. K útoku došlo na pravidelné­m setkání s voliči v okrsku Southend West, který Amess v parlamentu zastupuje od roku 1997. Poslancem je od roku 1983. Podle Sky News dosud neidentifi­kovaný muž přišel na setkání s veřejností a Amesse napadl. David Amess „vášnivě věřil v tuto zemi a její budoucnost. Ztratili jsme skvělého státního zaměstnanc­e, velmi oblíbeného přítele a kolegu“, uvedl britský konzervati­vní premiér Boris Johnson.

„Po téměř 40 letech nepřetržit­é služby lidem z Essexu a z celé Británie byl zabit přímo ve svém okrsku,“řekl premiér a připomněl, že Amess během své kariéry zákonodárc­e pomohl mnoha lidem a prosazoval zákony na ochranu zdraví lidí i zvířat.

Z útoku na dlouholeté­ho poslance jsou zděšeni jeho političtí kolegové i další osobnosti. Podporu Amessově rodině vyjádřil bývalý konzervati­vní premiér David Cameron nebo manželka současného premiéra Carrie Johnsonová. „Hrozná, tragická zpráva o Davidovi. Byl to obětavý, inteligent­ní muž a opravdový poslanec, který přišel o život, když sloužil voličům, pro než po celou svou kariéru neúnavně pracoval,“napsal na Twitteru ministr dopravy Grant Shapps. Vlajky na sídle premiéra v Downing Street a na parlamentu jsou stažené na půl žerdi na znamení smutku.

„David (Amess byl v Česku) loni, aby bojoval za obyvatele svého volebního obvodu uvězněného na Pankráci (a po soudu nakonec osvobozen). Jeho odhodlání bylo hluboce působivé,“reagoval na Twitteru britský velvyslane­c v Praze Nick Archer.

Amess vstoupil do Konzervati­vní strany ve svých 16 letech a byl v ní dosud, do svých 69 let. Britové na něj vzpomínají jako na laskavého, poctivého a věřícího člověka. Angažoval se na ochranu zvířat, byl známý jako milovník psů. Běl ženatý, s manželkou Julií mají pět dětí. Každý první a třetí pátek v měsíci pořádal setkání s lidmi, které zastupoval v parlamentu. Patřil k dlouholetý­m a hlasitým odpůrcům setrvání Británie v Evropské unii, účastnil se kampaně za brexit.

Násilí vůči zákonodárc­ům je v Británii velmi ojedinělé. Týden před referendem o setrvání Británie v EU však byla 16. června 2016 v severoangl­ickém městě Birstall nedaleko Leedsu zavražděna britská labouristi­cká poslankyně Jo Coxová, odpůrkyně brexitu. Na jednačtyři­cetiletou matku dvou dětí útočník třikrát vystřelil a následně ji mnohokrát pobodal. Pachatel u soudu provolával „Smrt zrádcům, svoboda Británii“. Za vraždu dostal doživotní trest vězení bez možnosti podmínečné­ho propuštění.

„Myslím teď na Davidovu rodinu. Teď jde výhradně o ně. Všechno se mi teď vrací. Bolest, ztráta, ale také kolik lásky nám veřejnost vyjádřila po ztrátě Jo. Doufám, že můžeme učinit to samé pro Davida,“uvedl manžel zavražděné poslankyně Brendan Cox.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic