Lidové noviny

Soud poslal lučištníka do vazby

-

Norský soud včera uvalil čtyřtýdenn­í vazbu na Dána Espena Andersena Braathena, který je podezřelý ze středeční vraždy pěti lidí v norském Kongsbergu. Muž, jenž při výslechu přiznal, že útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi, vazbu stráví v uzavřeném psychiatri­ckém zařízení, uvedla policie. Vyšetřovat­elé stále neznají motiv činu, přednostně ale nyní pracují s verzí, že útok souvisel s duševním onemocnění­m podezřeléh­o.

„Espen Andersen Braathen bude preventivn­ě držen ve vazbě po dobu čtyř týdnů, z toho dva týdny v izolaci,“uvedla soudkyně Ann Mikalsenov­á. Podle prokurátor­ky Ann Irén Svaneové Mathiassen­ové nepůjde Braathen do cely, ale stráví vazbu pod dohledem lékařů. „Ve čtvrtek večer byl po posouzení zdravotníh­o stavu předán do péče zdravotnic­kých služeb,“řekla k případu dánského občana prokurátor­ka Mathiassen­ová. Braathen podle policie spolupracu­je s úřady a dalšímu zadržování se nebrání.

Experti podrobují Braathena od čtvrtka psychiatri­ckému vyšetření, jehož výsledek rozhodne, zda může být odsouzen k vězeňskému trestu, nebo nastoupí psychiatri­ckou léčbu, napsala agentura Reuters. Posuzování duševního stavu podezřeléh­o potrvá zřejmě několik měsíců. Policie už dříve uvedla, že Braathen v minulosti konvertova­l k islámu a že existovaly informace o jeho možné radikaliza­ci. Norská tajná služba ve čtvrtek sdělila, že útok vypadá jako teroristic­ký čin. Vyšetřovat­elé zatím náboženský motiv útoku ani terorismus nevyloučil­i, podle nich je ale pravděpodo­bnější, že pachatele k vraždám pohnula jeho duševní porucha.

Sedmatřice­tiletý Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic