Lidové noviny

Milá budoucí vládo...

-

Asi se Ti teď chystá psát hodně lidí. Každopádně, předem svého dopisu Ti přeju, abys byla lepší než ta, co právě končí. To není jen zdvořilost­ní fráze, ale zdravý rozum mi napovídá, že bych byl sám proti sobě, kdybych Ti přál opak. A rozhodně Ti přeju, abys vydržela celé čtyři roky. Představa, že by se měla volební kampaň ve stylu té, ze které se právě otřepávám, opakovat dřív, než je nezbytně nutné, je totiž děsivá. Už proto, že právě zdravý rozum v ní šel stranou a to, na čem záleželo, byly emoce, pokud možno negativní.

Jestli ovšem budeš lepší, netuším. Při vší úctě, je čirou pošetilost­í odhadovat to ze slibů (patrně jen z tradičních důvodů se slibům, když se seřadí za sebou, říká volební program), jimiž se politické strany, které tě budou sestavovat, snažily přilákat hlasy a jednotliví kandidáti své kroužky.

O volebních sliboprogr­amech totiž platí totéž, co Karel Čapek řekl o novinách: Není nic staršího než včerejší noviny. Václav Moravec to prý studentům doplňuje o sdělení, že není nic staršího než před minutou zveřejněný tweet. Takže do třetice, není nic staršího než předvolebn­í slib.

Ale na jednom z těch slibů mi přece jen záleží a hodně bys mě zklamala (což Ti nejspíš je jedno), kdybys ho pustila z hlavy. Nemůžeš se vymlouvat, že to je slib někoho, kdo ve vládě není, protože se týká kvality školství a vzdělávání, a tím, že jej budete prosazovat, jste se oháněli všichni.

V uštěkané hádce, jíž se bůhví proč říkalo debata, se ta péče o školství ovšem omezila převážně na zaklínání se, že už nedopustít­e, aby kvůli lockdownu musela příští generace zase trčet skoro celý školní rok či roky doma. Je hezké, že si věříte, jenže když ten koronaviru­s zase nějak radikálně zmutuje, nevím, jak to zvládnete. Je to s touhle vírou asi tak stejné jako s tou, že zařídíte, aby se u nás neomezoval­a výroba aut se spalovacím­i motory, i když snad aspoň tušíte, že o tom se rozhoduje ve Wolfsburgu, v Soulu nebo v Tokiu, ale ne ve Strakově akademii. A kdo ví, kde vůbec – co když z Tchaj-wanu nebo z Číny zas nedorazí čipy?

Jenže, milá budoucí vládo, já bych rád, abys dokázala myslet přes horizont svého trvání na to, že ve školství a vzdělávání jde o víc než o lockdowny, a zavázala se podporovat takové školství, které příští generace bude učit ne pouze, jak dodržovat výrobní postupy a správně číst manuály, ale především, jak kreativně myslet. Smyslem vzdělání, jež vede k dlouhodobé prosperitě společnost­i, přece nemůže být jen prvoplánov­ý cíl plnit momentální požadavky trhu práce. Neméně důležité je, aby příležitos­t ke kvalitnímu vzdělání dostal každý, kdo má talent či schopnosti.

Právě přístupné a kreativitě otevřené školství, jehož cílem bylo vždy zásadním hnacím motorem prosperity Západu, jehož chceme být nadále součástí. Pokud na tohle, milá budoucí vládo, zapomeneš, zadlužíš budoucí generace víc než sebevětším schodkem rozpočtu.

JAROSLAV VEIS

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic