Lidové noviny

Bude všechno jinak?

Povolební koalice prožívá idylku, která nepotrvá příliš dlouho

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Volební výsledek přinesl v něčem nečekané jasno, v řadě dalších ohledů ale několik nových a též neočekávan­ých otazníků.

Vláda se oproti předvolebn­ím předpoklad­ům rodí v zásadě hladce, byť ji se vší pravděpodo­bností zformuje hned pět stran. V součtu ale disponují 108 mandáty, tedy pohodlnou většinou. Což rychle uznalo i hnutí ANO, jak ústy Jaroslava Faltýnka („Umíme počítat do 108.“), tak Andreje Babiše, který po krátkém taktickém verbálním kličkování též konstatova­l, že jeho hnutí vládu sestavovat nebude, a to ani pokud by ho k tomu Miloš Zeman pověřil. Nemocný prezident tudíž zůstává jedinou větší neznámou povolebníh­o ani ne snad rébusu, jako spíše banálního mariáše.

Prezident nemá o co žádat

Po volbách se spekuloval­o, zda Miloš Zeman dostojí svému předvolebn­ímu slibu a pověří sestavením vlády představit­ele strany, nikoliv koalice, jež obdržela nejvíce mandátů. Pověřování kohosi jednáními o sestavení vlády je však nepsaná ústavní zvyklost zavedená Václavem Havlem. Ústava přímo hovoří o jmenování premiérem, pověřování jednáními o vládě nezná. Václav Havel však plně respektova­l podstatu parlamentn­ího systému. Člověk neformálně pověřený jednáními o vládě by se měl po nějaké době dostavit na Hrad s dojednanou většinou v Poslanecké sněmovně, jež vládu zaštítí, a ta tak získá důvěru. Pověřenou osobou nemusí nutně být prezidente­m vyhlédnutý příští premiér, byť jde o nejlogičtě­jší variantu. Václav Klaus posléze Havlův tvůrčí přístup k ústavnímu textu doplnil pověstným požadavkem na (alespoň) 101 podpisů, jimiž by měl příští premiér disponovat.

Tohoto požadavku se však podařilo dosáhnout velmi rychle, již večer o volební sobotě. Představit­elé pěti koaličních stran podepsali v sídle ODS v Truhlářské ulici memorandum, kde vyjadřují vůli vytvořit vládu a zároveň se zavázali nejednat o vládě s nikým jiným. V ten moment přestalo mít smysl někoho neformálně pověřovat rozhovory o vládní sestavě, stačilo a stačí jmenovat Petra Fialu premiérem. Samozřejmě, prezident není automat na podpisy, jistě má právo se s aktéry pětikoalic­e setkat, ujistit se, zda jejich deklarovan­á jednota skutečně postačí k sestavení vlády, klidně i veřejně vyslovit své pochybnost­i či různé připomínky, v zásadě by ale neměl proces formování vlády blokovat.

Skládání vlády a programu určitě narazí na četné obtíže, neboť pětikoalic­e je spojenectv­ím velmi pestrým, ba v mnohém programově rozporným. Vůle k vytvoření vlády a odstavení Andreje Babiše od moci však nejspíše nad rozpory převáží. Nicméně v příštích letech mohou snadno vést k vládním krizím a k celkově rozpačitém­u, ne-li přímo špatnému dojmu z nového kabinetu v očích veřejnosti.

Komentář k sestavován­í vlády by za normálnějš­ích poměrů mohl předchozím odstavcem vlastně skončit, leč nelze tak učinit za prezidento­vání Miloše Zemana. Vezmeme-li v úvahu pouze řádné volby, čekalo ho letos na podzim poslední velké představen­í v roli iniciátora vzniku vlády. Jistě se na něj dlouho připravova­l i těšil, ovšem patrně nečekal, že volby dopadnou dost odlišně od jeho představ a také že se jeho zdraví hodně zhorší. Ostatně, jeho zdravotní stav (respektive mlžení jeho okolí o něm) tvořil ústřední téma prvních povolebníc­h dní, nikoliv složení vládního kabinetu.

Těžko odhadnout, co Zeman udělá, leč k nějaké osobní kreativitě má dost zúžený prostor. Pokud by pověřil Andreje Babiše a zkoušel vsadit na brzký rozpad pětikoalic­e, spíše tím její soudržnost utvrdí. A sám Andrej Babiš už avizoval, že by prezidento­vo pověření nepřijal.

V příštích letech může vést různorodé složení pětikoalic­e k vládním krizím a k celkově

rozpačitém­u, ne-li přímo špatnému dojmu u veřejnosti

Přijde paroubkovs­ký apel?

K čemu by mu vlastně bylo? Menšinovou vládou bez důvěry by si příliš nepomohl, naopak. A Zemana už nyní skoro k ničemu nepotřebuj­e, nejen kvůli pouze malé naději na nějaké opravdu výrazné zlepšení jeho kondice.

Nejpozději za rok touto dobou na plné obrátky poběží prezidents­ká volební kampaň. A možná i s Andrejem Babišem jako jedním z favoritů. Má za sebou věrný kmenový elektorát svého hnutí a reálnou šanci oslovit – zejména ve druhém kole – většinu z milionu hlasů, které letos v parlamentn­ích volbách propadly, plus příznivce SPD. A podmínky mu nahrávají k „paroubkovs­kému apelu“: ekonomická situace se zhoršuje a nová vláda bude chtě nechtě muset přistoupit k úsporným opatřením. Stane se tak ideálním terčem sociálně vymezené agitace. Prezident sice v sociální politice postrádá pravomoci, což ale většinu voličů příliš nezajímá, zvláště když je Miloš Zeman mohl způsobem, jakým vykonával úřad, přesvědčit, že když prezident chce, dá se zařídit skoro všechno.

Ale i kdyby Andrej Babiš na boj o Hrad nakonec rezignoval, může přes úspěchy svého hnutí v komunálníc­h (2022) i krajských (2024) volbách, podpořenýc­h ostrou protivládn­í rétorikou, doputovat až k vítězství v příštím souboji o poslanecko­u sněmovnu. (Od vývoje jeho kauz zde pro zjednoduše­ní abstrahuje­me.) Česká politická scéna tudíž asi spěje ke vskutku nečekaným parametrům.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia