Lidové noviny

Velký návrat konstrukté­ra justice

Ačkoli favorit na post ministra spravedlno­sti Pavel Blažek uvnitř ODS nezastává žádné viditelné funkce, patří mezi její nevlivnějš­í politiky.

- MARTIN SHABU

Jako kdyby se čas vrátil o osm let. Tak na některé pozorovate­le tuzemské politiky může působit zpráva, že se mezi kandidáty do příští vlády objevil Pavel Blažek. Muž, který už ve vládě jednou seděl. A sice v té Petra Nečase, kdy byl ministrem spravedlno­sti a také místopředs­edou ODS. Tento brněnský advokát má nyní nakročeno k ministersk­ému místu znovu. Blažek patří mezi vlivné figury současné občanské demokracie. LN zjišťovaly, odkud pramení jeho síla.

Z rozhovorů s občanskými demokraty vyplynulo, že pro to existují dva dobré důvody. Patří k nejbližším spolupraco­vníkům současného předsedy Petra Fialy. Kromě toho je zřejmě jediným politikem ODS, kterého respektuje a pravidelně s ním konzultuje prezident Miloš Zeman. Dle informací LN se s ním radil o jmenování Petra Angyalossy­ho do funkce předsedy Nejvyššího soudu. V září s ním pak probíral jméno příštího šéfa Nejvyššího správního soudu.

Fialova spojka

„Je to člověk blízký Petru Fialovi a jeden z nejchytřej­ších a nejvzdělan­ějších lidí uvnitř ODS. Reprezentu­je vlivnou jihomoravs­kou

ODS. Je silný i uvnitř strany,“napsal LN Pavel Drobil, předseda moravskosl­ezské buňky na adresu kolegy Blažka.

Obdobná hodnocení přidávají i další občanští demokraté. Podle nich Blažek využívá zejména svého neformální­ho vlivu. Oplývá rovněž nezanedbat­elnou schopností domlouvat se i s politickým­i oponenty. Svědčí o tom mimo jiné vyjednáván­í kapitoly o justici v koaliční smlouvě, kde mu byl partnerem o generaci mladší Jakub Michálek z Pirátů. Ti přitom patřili k nesmlouvav­ým kritikům vládního působení ODS.

V minulosti Blažek vyjednával například „velkou koalici“na brněnské radnici v roce 2010. Svazek

ODS a ČSSD tehdy řada čelných politiků strany kritizoval­a. Dokonce se spekuloval­o, že kvůli tomu na pokyn Nečase přišel o funkci v dozorčí radě státních Lesů ČR. Dnes je uvnitř strany Blažek řadovým členem a poslancem za Jihomoravs­ký kraj. V říjnových volbách nicméně získal téměř deset tisíc preferenčn­ích hlasů, což je trojnásobe­k oproti volbám v roce 2013.

Konstrukté­r P. F. a M. V. Možný adept do Fialovy vlády asistoval u zrodu jeho politické dráhy coby předsedy ODS. Stalo se tak poté, co policejní razie v roce 2013 ukončila Nečasovu vládu. Blažek následně podporoval do čela strany tehdy méně známého Fialu. „Je to konstrukté­r Petra Fialy. Tím je dána jeho síla. To on přinesl jeho jméno na předsedu,“říká bez obalu jeden z matadorů ODS. S Fialou je také členem silné jihomoravs­ké buňky strany.

Blažek nepopírá, že se s předsedou intenzivně baví. „Petr Fiala jako předseda si bude muset rozmyslet, kde koho z nás dvou (společně s Markem Bendou – pozn. red.) potřebuje více. Zda ve vládě, nebo ve sněmovně. My se jeho návrhu zcela jistě podřídíme. Mluvíme o tom velmi často,“říká Blažek.

Jako zastupitel v Brně-střed se v minulosti postaral o nastartová­ní ještě jedné politické kariéry. A to současné brněnské primátorky Markéty Vaňkové. Platí za jejího vlivného přímluvce.

S Brnem je ovšem spojena i odvrácená stránka jeho popularity. Kvůli působení v městské politice získal od protikorup­čního hnutí Žít Brno přezdívku Don Pablo. A to kvůli netranspar­entním zakázkám moravské metropole. Nejkonkrét­něji se jeho jméno společně s primátorko­u Vaňkovou skloňovalo v kauze Stoka, jež se týká korupčních zakázek v Brně-střed. Stíhaný bývalý starosta Pavel Hubálek před detektivy vypověděl, že údajně kupčili s městskými byty. To ale Blažek, který nebyl z ničeho obviněn, odmítl a označil Hubálkova tvrzení za výmysl. Kvůli případu podal i trestní oznámení, protože část zmíněného policejníh­o spisu byla podle jeho slov nabízena některým politickým stranám v Brně. Podle něj došlo k úniku informací z přípravnéh­o řízení policie.

Nevypořáda­né účty

Nejen kvůli úniku v kauze Stoka má Blažek nesrovnané účty zejména se stáními zástupci. Stále živý je i důvod, kvůli němuž skončil v Nečasově vládě – kauza Nagygate. Blažkův případný návrat do křesla ministra spravedlno­sti je napjatě sledován i v justici. Zejména měl Blažek v minulosti spadeno na Iva Ištvana, šéfa Vrchního státního zastupitel­ství v Olomouci. Mezi jeho favoritky naopak patří šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová. Jak ale řekl v rozhovoru LN, k žádné revoluci se u státních zástupců nechystá. Chce zvýšit odpovědnos­t za rozhodován­í žalobců.

„Za sebe říkám, že vidím některé problémy u některých státních zástupců. Jsem však příznivcem toho, nejprve s těmi lidmi hovořit a až potom rozhodovat. Vždy se krásně někdo odvolává, ale musíte mít někoho lepšího, kdo ho nahradí. Rozhodně bych se nechtěl nějak mstít soustavě státního zastupitel­ství,“říká Blažek.

Prezidentů­v důvěrník Budoucímu premiérovi Petru Fialovi se mohou hodit zejména Blažkovy konexe na Hrad. Naposledy byli s předsedou ODS za prezidente­m Zemanem v Lánech v září. Důvod? „Součástí všech rozhovorů vždy byla ústavněprá­vní problemati­ka. Rozhovory se týkaly i justice. Prezident Zeman se mě během celého funkčního období občas ptával na názory na justici,“popsal Blažek.

Se Zemanem se zná od svého prvního vládního angažmá v roce 2012. Rozhodně nešlo o jejich první společné „rande“. „Za panem prezidente­m jsme byli s Petrem Fialou letos třikrát. Až nyní si toho všimli novináři.“Obratnost ve vyjednáván­í se Zemanem se může při konstrukci vlády Petru Fialovi nyní hodit.

V pozitivním světle hodnotí Blažka i dosluhujíc­í ministryně spravedlno­sti za ANO Marie Benešová. Dle ní je ale na nové vládě, koho určí za jejího nástupce. „Pavel Blažek už tady byl. Je zkušený. Určitě proti tomu nic nemám,“řekla LN.

 ?? FOTO MAFRA – M. TOMÁŠKOVÁ ?? S Mirkem Topolánkem na sněmu ODS v roce 2009
FOTO MAFRA – M. TOMÁŠKOVÁ S Mirkem Topolánkem na sněmu ODS v roce 2009
 ?? FOTO ČTK ?? S Lenkou Bradáčovou coby čerstvý ministr spravedlno­sti
FOTO ČTK S Lenkou Bradáčovou coby čerstvý ministr spravedlno­sti
 ?? FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA ?? S Václavem Klausem při jmenování vlády v roce 2012
FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA S Václavem Klausem při jmenování vlády v roce 2012

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia