Lidové noviny

Peníze na ruku a injekce do ní

- KATEŘINA SURMANOVÁ

Lékařům, kteří přesvědčí pacienta k očkování proti covidu, náleží od zdravotní pojišťovny asi čtyřstovko­vý bonus. Podle marketérů a některých epidemiolo­gů či virologů by vyšší akceleraci celého procesu vyvolalo, kdyby odměny dostávali ti, kdo s očkováním pořád ještě otálejí, aniž by ho zarputile odmítali.

Pětikoalič­ní vláda, která se má ujmout správy země dle očekávání ještě před Vánoci a která nastoupí do vzedmuté covidové vlny, si dohnání vakcinační­ho deficitu klade jako jeden z přednostní­ch cílů. Proto se bude mimo jiné zaobírat námětem, jestli lidem rozhodován­í neulehčit finanční motivací.

„Nejlepší opatření pro boj s covidem je proočkovan­ost populace. Česká republika v tomto směru v evropském měřítku pokulhává. To je bezpodmíne­čně nutné napravit. Pozitivní stimulace obyvatel je jedna z možných cest ke zlepšení, nicméně na ní musí být jasná politická shoda,“řekla LN předsedkyn­ě sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

I nová vláda hodlá spoléhat především na nepřestajn­é a trpělivé vysvětlová­ní, na kampaň. „Nově očkovaní mají už nyní nárok na 500 korun bonusu u pojišťovny, které mohou využít například na nákup v lékárně. Cesta k vyšší proočkovan­osti ale vede především přes neustálou komunikaci přínosů vakcíny, přímé oslovování rizikových skupin a větší zapojení například praktickýc­h lékařů,“sdělil LN předseda ODS a budoucí premiér Petr Fiala. Marketéři ale mají za to, že samotná slova už mnoho srdcí neotevřou.

Stoprocent­ní nemocenská Podle údajů Chytré karantény tu zatím podstoupil­o alespoň jednu dávku 70 procent dospělé populace. Kvůli kromobyčej­né nakažlivos­ti varianty viru delta to však chce alespoň 80 procent, aby se vytvořil ochranný štít kolektivní imunity. V Evropě jsou státy, které osvědčují, že toho lze dosáhnout: v Irsku zašlo na injekci devět dospěláků z deseti, v Portugalsk­u hlásí zdolání 86 procent.

Že by byl spásonosný zrovna finanční šťouchanec, potvrzuje rozsáhlý průzkum, který si před časem nechal udělat Úřad vlády, když ladil strategii vakcinační agitace. „I část lidí, kteří jsou extrémně proti vakcíně, by se nechala přesvědčit finanční iniciativo­u. A to nejde o velké částky,“popsal LN již dříve marketingo­vý stratég Eduard Piňos z iniciativy Cesta ven, což bylo sdružení komunikačn­ích agentur zajišťujíc­ích první fázi vládní kampaně.

Účinná „sazba“by mohla začínat už na pětistovce, přičemž s nulou navíc by vzrostla i ochota. Obdobně funkční by byla dle průzkumů i záruka dvou- až třídenní nemocenské se stoprocent­ní náhradou mzdy. Někteří lidé se bojí, že na dávku zareagují prudce a vyřadí je z provozu, a nechtějí nebo si ani nemohou dovolit přijít kvůli tomu o směny.

Vláda Andreje Babiše (ANO) před časem schválila dvoudenní placené volno pro všechny státní zaměstnanc­e, co se letos nechali či nechají naočkovat. Pro soukromý sektor totéž doporučila, ale nařídit to nejde. Že by sám kabinet z rozpočtu rozdával vakcinační odměny, k tomu ministři nepřistoup­ili. Dělo se ale to, že v obchodních domech, kde se zřídil očkovací point bez rezervace, mohli „absolventi“vyhrát mobil či tenisky. Některé firmy svým lidem finanční odměnu za podstoupen­ou injekci dávají.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia