Streamovací nabídka se rozrůstá
Služby takzvaného videa na vyžádání mají u českých zákazníků úspěch. Podle listopadového průzkumu si některou ze streamovacích služeb předplácí už skoro třetina diváků. Nadále tedy platí, že tradiční televizní vysílání je populárnější. Ale Netflix a spol. rok od roku sílí.
Pořady na streamovacích službách, jako je Netflix, Amazon Prime Video, HBO Go, Voyo, iPrima a další, sleduje dle průzkumu společnosti Atmedia zveřejněného loni v polovině listopadu 28 procent diváků v cílové skupině 15 až 69 let. Alespoň jednu placenou službu typu VOD (video on demand – video na vyžádání) tak využívají zhruba dva miliony diváků. Na jednoho diváka připadá podle průzkumu 1,44 služby, mnozí si jich tedy předplácí více současně.
To je ovšem zároveň jedna z překážek v dalším rozmachu těchto služeb v Česku – konkurence na tomto poli roste, letos by se u nás měly objevit i služby Disney+ a HBO Max. Jenže málokdo z diváků, kteří chtějí sledovat tu seriál z produkce jedné a tam film z produkce druhé, je ochoten platit za všechny služby.
Ceny se totiž v takovém případě mohou vyšplhat do tisíců korun měsíčně. Vždyť třeba kdo by si chtěl předplatit „jen“– dle průzkumu nejpopulárnější – pětici služeb (Netflix, HBO Go, iPrima, Voyo a Apple TV+), zaplatí měsíčně nejméně 715 korun, s rodinnými tarify pro více uživatelů ale i mnohem víc.
K tomu tu jsou nabídky jako YouTube Premium – to sice na první pohled nepřináší zásadně nic navíc, uživateli pouze „vypne“do videí vkládané reklamy. I to ale mnohým za částku od 179 korun měsíčně stojí.
Pro náročného diváka
A pak jsou tu i další služby, které míří na diváka s konkrétními zájmy: pořídit se dají například přístupy ke streamům ze sportovních akcí (jimž věnujeme samostatný článek na další straně), příznivci „artové“kinematografie si mohou předplatit službu Aerovod z dílny české firmy Aerofilms, dokumentárním filmům se u nás věnuje platforma Dafilms.
Na mezinárodním poli dovede zaujmout například Mubi, jež rovněž nabízí řekněme „nemainstreamovou“kinematografii, a to v nezvyklém formátu, kdy je vždy dostupných 30 filmů. Každý den z nabídky jeden vypadne a přibude do ní nový.
Vzhledem k rostoucí nabídce služeb ovšem platí, že i v Česku je zatím velký potenciál pro jejich rozvoj.
„Například ve Spojeném království nebo ve státech severní Evropy platí za VOD služby až 80 procent domácností, přičemž neváhají platit i za dvě nebo tři najednou,“porovnal výsledky listopadového průzkumu Pavel Müller ze společnosti Atmedia.
Z průzkumu také vyplynulo, že 2,5 procenta diváků má v plánu některou ze služeb začít sledovat a že 16,9 procenta dalších diváků není zatím rozhodnuto. Za tyto služby by tito diváci byli ochotni platit v průměru 148 korun měsíčně. Podle Müllera by popularitě streamovacích služeb v Česku pomohlo, kdyby jejich provozovatelé začali nabízet za nižší poplatek i variantu například s určitým omezeným počtem reklam.
Tím by se streamované služby staly ještě větší konkurencí pro tradiční televizní vysílání než doposud. Různé placené televize využívá podle Atmedia v Česku 54 procent diváků v cílové skupině. Ti si tyto služby pořizují zejména proto, aby mohli sledovat stanice nebo konkrétní pořady, které nejsou k dispozici v běžném pozemním vysílání.
Totéž v podstatě nabízejí právě i služby videa na vyžádání, byť každá platforma servíruje jiný obsah. Oblíbená je také funkce zpětného zhlédnutí pořadů, která typicky nabízí možnost pustit si pořad z televize až týden zpětně.
Konkurence pro IPTV
Různých platforem placené televize je na českém trhu opět řada a ceny se u nich významně liší. Alespoň tedy na první pohled, nízké ceny ale znamenají v podstatě pouze „překlopení“terestrické nabídky do podoby internetové televize, tzv. IPTV, a tedy možnost sledovat vysílání online v internetovém prohlížeči nebo třeba v aplikaci pro mobilní telefon.
Mimochodem, aplikace pro mobilní telefony se u IPTV i VOD služeb staly naprostým standardem a diváci si mohou mezi službami někdy volit i podle toho, na kolika zařízeních zároveň mohou mít službu zaregistrovánu, nebo dokonce spuštěnu. Toto číslo se může lišit i podle výše konkrétního měsíčního poplatku.
K nejvýznamnějším poskytovatelům placené televize patří v Česku telekomunikační operátoři v čele s O2 a jeho O2 TV. Alternativy nesou názvy T-Mobile TV a Vodafone TV, vlastní řešení nabízí i menší operátor Nordic Telecom se svojí Nordic TV. Vodafone se rychle vyšvihl mezi největší poskytovatele placené televize v Česku před pár lety, kdy koupil poskytovatele telekomunikačních a internetových služeb UPC, a převzal tedy i její kabelovou televizi.
Proti operátorům pak stojí různorodá konkurence, od Skylinku, který kromě IPTV nabízí primárně satelitní služby, až po menší platformy Kuki, Sledovanitv nebo Telly. Na pomezí všeho pak je HBO, jehož obsah mohou diváci najít jak v různých balíčcích jednotlivých poskytovatelů IPTV, tak na vlastní platformě HBO Go.
Služby placené televize také často zákazníky lákají na vlastní videotéky, ve kterých si mohou diváci zapůjčit nebo zakoupit vybraný film. I v tomto směru se možnosti rozšiřují a věnujeme se jim na následující straně.
Netflix MUBI YouTube Premium Amazon Prime Video
Voyo Aerovod
Pán prstenů: Společenstvo prstenu
Smečka
zdarma
Nejsledovanější filmy na vybraných platformách
Nejprodávanější filmy na YouTube
250 225
199 199 199 179 159 159 150 139
135
299
399
Různých platforem placené televize je na českém trhu řada a ceny se u nich významně liší. Ty nízké ale znamenají v podstatě pouze
„překlopení“terestrické nabídky
do podoby internetové televize, tzv. IPTV, a tedy možnost sledovat
vysílání online.