Zeman, Dlouhý, ČNB a Goldmani
Vladimír Dlouhý (68) je podle ČT24 kandidátem prezidenta Miloše Zemana na guvernéra České národní banky (ČNB). Jiřímu Rusnokovi (61) končí v červnu jeho druhý mandát, znovu kandidovat nemůže. Dlouhý od chvíle, kdy v roce 1997 přišel o ministerský post (1989 až 1992 byl federálním ministrem
SHORT
hospodářství a pak ministrem průmyslu a obchodu v kabinetu premiéra Václava Klause), již dlouho touží po jakékoliv slušné funkci. Málokdo z běžných občanů ví, že Dlouhý od září 1997, tedy už skoro 25 let, pracuje jako regionální poradce pro největší americkou investiční banku Goldman Sachs. Jenže jeho ambice poradenství zjevně neuspokojilo. V roce 2004 chtěl být eurokomisařem, ale vláda do Bruselu vyslala Vladimíra Špidlu. O pět let později se pokusil získat stejnou funkci, ale eurokomisařem se stal Štefan Füle. Podíváme-li se s odstupem času na výkon obou českých eurokomisařů, dnes už snad můžeme říct, že kdyby vlády tenkrát vsadily na Dlouhého, udělaly by lépe.
V roce 2012 se neúspěšně pokoušel kandidovat na českého prezidenta. Od května 2014 sice šéfuje Hospodářské komoře, jenže tato funkce je pro něj pouze čestná, jeho hlavním zaměstnáním je konzultační činnost pro Goldman Sachs. Dlouhý si v roce 2020 vyběhal u premiéra Andreje Babiše, aby jej vláda nominovala na generálního tajemníka OECD, ale nezískal ji.
Se Zemanem se znají více než 30 let a dodnes prý mají skvělý vztah. Otázka je, zda jej prezident do ČNB vyšle. Hlava státu stojí před důležitou volbou, jelikož v době rostoucí inflace bude muset pečlivě zvažovat, koho do vedení centrální banky dosadí, protože drastické zvyšování úroků sice vyhovuje bankám, ale ne podnikům a obyvatelstvu. Mezi podnikateli už začíná převládat názor, že ideálním guvernérem by byl člověk, který prosadí rychlé zavedení eura a přestane „zachraňovat“českou ekonomiku růstem sazeb. Nejsme ostrovem uprostřed oceánu, ale integrovanou ekonomikou v rámci EU, ať se nám to líbí, nebo ne. Je Dlouhý takovým člověkem? A vydělá na tom Goldman Sachs?