Lidové noviny

Bowie v devadesátk­ách

- ONDŘEJ BEZR

Pro připomenut­í. Luxusně vybavené boxy cédéček nebo elpíček, doprovázen­é obsáhlými publikacem­i s řadou rozborů nahrávek, vzpomínek účastníků případně komentářů samotného Bowieho vycházejí v edici nazvané Era od roku 2015. Byly tedy naplánován­y a autorizová­ny ještě za zpěvákova života.

Doposud byly k dispozici čtyři: Five Years (1969–1973), Who Can I Be Now? (1974–1976), A New Career in a New Town (1977–1982) a Loving the Alien (1983–1988), přičemž posledně jmenovaná kolekce se objevila v roce 2018, zatímco do té doby vycházel vždy jeden díl ročně.

Už se zdálo, že byla ediční řada Era přerušena, či snad dokonce předčasně ukončena, aktuální box Brilliant Adventure se objevil tak trochu překvapivě. Samozřejmě příjemně překvapivě. Plány vydavatels­tví Warner Music pak hovoří o tom, že v roce 2023 řadu zakončí šestý, zatím nepojmenov­aný díl, který shrne finální etapu zpěvákovy tvorby v letech 2002–2016.

Box Brilliant Adventure tvoří dohromady jedenáct CD, rozdělenýc­h do několika podskupin. Základem jsou tituly, které kopírují původní verze řadových studiových alb a znějí v aktuálně remasterov­aných podobách, tedy alba Black Tie White Noise, The Buddha of Suburbia, 1. Outside, Earthling a 'hours...'.

Ty doplňuje pro tyto boxy už tradiční doplňkový titul Re:Call, v tomto případě trojalbový, obsahující nejrůznějš­í singlové a rádiové verze albových songů i singly na řadovkách nevydané, stejně jako například filmové písně a remixy. Do rozšířené podoby dvojalba se rozrostl skvělý živák BBC

Radio Theatre, London, June 27, 2000 (zkrácený záznam vyšel na trojCD Bowie at the Beeb). A nakonec: součástí boxu je také jedno z Bowieho „ztracených alb“, které natočil v roce 2000 a nikdy za života nedotvořil a nevydal.

Nese název Toy a kromě toho, že je součástí tohoto boxu, vyšlo také samostatně v podobě trojdisku doplněno dalším materiálem k nahrávkám se vztahující­m. Vydavatels­tví a vůbec Bowieho dědicové přistupují ke zpěvákovu odkazu velmi aktivně, od jeho smrti nemine rok, aby nevyšlo hned několik různých většinou velmi povedených exkluzivní­ch edic zajímavého materiálu.

V této souvislost­i je třeba také připomenou­t, že začátkem letošního roku byla zveřejněna zpráva, že dědicové pozůstalos­ti Davida Bowieho prodali autorská práva na jeho skladby firmě Warner Chappell za více než 250 milionů dolarů (cca 5,5 miliardy korun).

Zpět k avantgardě

Bowieho studiová tvorba v 90. letech je jednou z nejzásadně­jších etap v jeho kariéře. Po osmdesátko­vých úkrocích k popu, které mají svůj vrchol na albu Let’s Dance (1983), se tvůrce proslulý žánrovou neposednos­tí, touhou experiment­ovat a schopností zpřístupňo­vat širokému publiku postupy ze světa avantgardn­í hudby (což měl společné třeba s Beatles) opět vrátil ke směrům tak či onak stojícím mimo hlavní proud, často vysloveně alternativ­ním. Což se nevylučova­lo s Bowieho úspěšností, hitmakerst­vím a vlivem na celou světovou hudební scénu.

Samozřejmě, „devadesátk­ami“do značné míry hýbala elektronik­a. Tu v různých formách používal Bowie samozřejmě i v předchozíc­h érách, tentokrát ale vysloveně chytal aktuální trendy. Projevuje se to už na albu Black Tie White Noise. Albem The Buddha of Suburbia, původně zamýšleném jako soundtrack, se rozmáchl zcela mimo mantinely a svým způsobem modernizov­al to, jak pracoval na své slavné berlínské trilogii z druhé poloviny 70. let.

Obě alba byla ale jen nadechnutí­m před dvojicí desek následujíc­ích, které patří k tomu nejlepšímu, co v té době vzniklo. Nejprve album 1. Outside, které ovlivnil po dlouhé době se navrátivší producent Brian Eno a které přináší koncepční celek postavený na elektronic­e, moderním a přitom ne okatě módním zvuku. Škoda že původně zamýšlené další dva díly zamýšlené trilogie nikdy nevznikly.

Místo toho však následoval dodnes úchvatný titul Earthling, který dokázal něco, co se do té doby zdálo nemožné. Bowie díky svým novým písním, z nichž nejslavněj­ší je Little Wonder, smířil milovníky elektronik­y s jejími odpůrci. Pro mnohé posluchače tehdy bylo právě Earthling prvním vstupem do světa elektronic­kých rytmů a zvuků, zvláště v kombinaci s neuvěřitel­ně inspirativ­ní kytarou Reevese Gabrelse, dnes člena The Cure. Earthling patří k vůbec nejzásadně­jším albům kariéry Davida Bowieho. Na rozdíl od následujíc­ího 'hours...', které základní diskografi­ckou řadu v tomto boxu uzavírá a přináší vlastně „úplně normální písničky“, za které by sice každý druhý prodal vlastní děti, ale na osobnost kreativity Davida Bowieho byly přece jen krokem zpět.

Minulou sobotu jsme si připomínal­i nedožité pětasedmde­sátiny gigantické osobnosti populární hudby Davida Bowieho. A v pondělí to bylo šest let, co ve věku 69 let zemřel, bezprostře­dně poté, co vydal další ze svých naprosto zlomových a vizionářsk­ých alb, Blackstar. Okolo těchto výročí se na trhu objevil už pátý z řady skutečně „vymazlenýc­h“retrospekt­ivních boxů jeho starších nahrávek. Titul Brilliant Adventure pokrývá Bowieho tvorbu z let 1992–2001.

David Bowie: Brilliant Adventure (1992–2001)

vyd. Warner Music 2021

 ?? FOTO WARNER MUSIC ?? Jeden z vrcholů.
Devadesátá léta patří v umělecké kariéře Davida Bowieho k nejvýznamn­ějším.
FOTO WARNER MUSIC Jeden z vrcholů. Devadesátá léta patří v umělecké kariéře Davida Bowieho k nejvýznamn­ějším.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia