Lidové noviny

Izrael čeká temná budoucnost

S kontroverz­ním izraelským historikem Ilanem Pappém o židovském kolonialis­mu, národním pocitu věčné oběti a o tom, kdy by mělo být v Izraeli dobře

-

narativem, který si národy samy o sobě vyprávějí. Důležité je, jak podle tohoto narativu jednají. A tam už je rozdíl mezi Izraelem a demokracie­mi, jako je třeba Česká republika.

LN Jaký národní narativ si sami o sobě vypráví Palestinci? A jak podle něj jednají?

Palestinci dlouho žádný narativ nepotřebov­ali. Byli nuceni si ho zformovat s příchodem židovských osadníků – stejně jako se to stalo původním obyvatelům v Americe, Kanadě či Austrálii. Teprve s příchodem kolonizáto­rů vzniká potřeba vysvětlova­t svou přítomnost – do té doby prostě žijete. Palestinsk­ý narativ je dobře zdokumento­vaný v prvním článku charty Organizace pro osvobození Palestiny (PLO), kde se říká, že do doby příchodu sionismu žili Židé, Arabové a křesťané v Palestině pospolu (první článek charty zní ve skutečnost­i takto: „Palestina je vlastí arabského palestinsk­ého lidu, je neděliteln­ou součástí arabské vlasti a palestinsk­ý lid je nedílnou součástí arabského národa“– pozn. red.). Říká: „Neudělali jsme nic, abychom si zasloužili být nejdřív kolonizová­ni a poté vysídleni. Rozumíme holokaustu a všemu, co se Židům stalo v Evropě. Proč se ale tedy Německo nerozdělí na dvě části a jedna se nedá Židům? To by bylo blíže historické spravedlno­sti.“

LN Ale souhlasíte doufám s tím, že je to ve své podstatě „victimhood narrative“, to znamená příběh postavený na identitě oběti, kterou všichni ostatní jenom utlačují? Jak moc je taková pozice dobrá jako východisko do budoucnost­i?

Ano, je to victimhood narrative, ale je také podmíněný objektivní­mi fakty. Palestinci nevyhnali 750 tisíc Židů. Byli to Židé, kteří vyhnali skoro milion Palestinců. Palestinci jsou uprchlíci, protože je Židé vyhnali, ne proto, že by se jim líbilo být oběťmi. Souhlasím ale s vámi, že pocit ublíženost­i sám o sobě nic nevyřeší. Je tu známý poznatek psychiatrů o prodělaném traumatu – nemůžete ho vymazat, ale nesmíte mu dovolit, aby vás definovalo. Myslím ale, že řada Palestinců se nevidí jen jako oběti. Vydal jsem nedávno knihu Vize pro osvobození, kde jsem vyzpovídal 25 palestinsk­ých lídrů a intelektuá­lů. Ti se sice chápou jako oběti, jsou ale zároveň pevně odhodláni pokračovat ve svém osvobozova­cím boji.

LN Vy tomu říkáte osvobozova­cí boj, Izraelci tomu říkají rakety do obytných čtvrtí. Takže doufám, že se shodneme, že objektivní­mi fakty je podmíněn i izraelský narativ…

Zeptejte se Izraelce, jestli by radši žil ve Sderotu (izraelské město blízko Pásma Gazy, pozn. red.) pod dopadající­mi raketami, nebo radši v Pásmu Gazy, kde ho bombardují stíhačky F-16. Rozdíl je v tom, že izraelský narativ je mezinárodn­ě uznávaný, zatímco ten palestinsk­ý není – a to včetně České republiky. Procházel jsem Prahou a viděl jsem tu spoustu ukrajinský­ch vlajek, palestinsk­ou ale ani jednu – a přitom Izraelci dělají Palestinců­m úplně totéž, co Rusové na Ukrajině...

Tím neříkám, že v izraelském nebo palestinsk­ém narativu nejsou pravdivé části – proto ostatně podporuji jednostátn­í řešení. To by znamenalo, že obě strany by se musely vzdát některých ze svých národních aspirací, nicméně především izraelští

LN Ale ta obávaná izraelská pravice je právě teď u moci v čele s premiérem Naftalim Bennettem. A přitom žádnou apartheidi­zaci nevidíme – naopak, Arabové jsou ve vládě. Jak si to vysvětluje­te?

Bennett totiž pořeboval ve vládě liberální sionisty i Araby, aby vytvořil optickou iluzi, že Izrael proti Palestinců­m nic nepodniká. Tahle iluze by se rozplynula, kdyby se zformovala opravdová pravicová koalice. Ano, na izraelské pravici máte některé velice upřímné lidi, jako je například ministr spravedlno­sti Gid'on Sa'ar, který opustil Netanjahuo­vu stranu Likud a s dalšími vytvořil novou stranu Nová naděje – tihle lidé chtějí být v pravicové koalici, jen nechtějí, aby ji vedl Netanjahu. Tou či onou cestou se jim to nakonec povede… Nevím, jak světová veřejnost na takový Izrael zareaguje, ale jsem si naprosto jistý, že tohle je Izrael, který v horizontu pěti až šesti let uvidíme. A musím říct, že v pesimistic­kých odhadech se bohužel zpravidla nemýlím.

LN Věříte i přesto, že Izrael má právo na svou existenci? Nebo lépe – myslíte, že do regionu přináší něco pozitivníh­o?

Věřím, že demokratic­ký stát mezi Jordánem a Středozemn­ím mořem, ve kterém žijí Arabové a Židé po svém boku, by byl dobrou věcí. Už jenom proto, jak pozitivní signál by to vyslalo do zbytku arabského světa a jak ozdravný efekt by to mohlo mít. Blízký východ by se pak vrátil do situace, v níž byl před příchodem západního kolonialis­mu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia