Lidové noviny

Biden vyrazil proti Číně

- ŠTĚPÁN HOBZA

Americký prezident je na čtyřdenní návštěvě Asie – po zastávce v Jižní Koreji se včera přemístil do Japonska. Analytici jeho cestu hodnotí jednoznačn­ě jako demonstrac­i neformální protičínsk­é aliance v Indopacifi­ku.

Spojené státy a Korejská republika (Jižní Korea) se během víkendové návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena v Soulu shodly na rozšíření spolupráce s cílem účinněji odstrašit komunistic­kou Severní Koreu. Zesílené spojenectv­í se týká řady oblastí, od bezpečnost­i v kybernetic­kém prostoru přes jadernou energetiku až po regionální bezpečnost a dodavatels­ké řetězce.

Kvůli ohrožení ze strany Severní Koreje chtějí Washington a Soul také rozšířit rozsah společných vojenských manévrů. Biden se již se svým korejským protějškem Jun Sok-jolem shodl na zahájení příslušnýc­h rozhovorů. Totéž platí i pro výcvik a další vzdělávání vojáků. Biden Juna ujistil, že USA jsou nadále odhodlány v případě potřeby na obranu Jižní Koreje nasadit „v plném rozsahu“americké vojenské kapacity, a to včetně jaderných i konvenčníc­h zbraní a raketových obranných systémů. V Jižní Koreji je dlouhodobě umístěn poměrně silný americký kontingent o síle téměř 30 tisíc vojáků.

Biden s Junem rovněž naznačili, že by svou pozornost rádi rozšířili i mimo Korejský poloostrov, aby se vypořádali s globálními problémy včetně ohrožení mezinárodn­ího pořádku založeného na vládě práva. Sdíleli také znepokojen­í nad rychlým šířením covidu-19 v Severní Koreji a vyjádřili podporu spolupráci s mezinárodn­ím společenst­vím při poskytován­í pomoci.

Na Peking ze čtyř stran

Jakkoli Bidenova cesta začala v Jižní Koreji a byla rétoricky namířena primárně proti Pchjongjan­gu, analytikov­é nepochybuj­í, že skutečným adresátem vzkazu je Peking. Odpovídá tomu i další trajektori­e Bidenovy cesty, neboť prezident se včera ze Soulu přesunul do Tokia, kde zítra proběhne summit takzvané Čtyřky (Quad). Jedná se o neformální alianci proti Číně, jejímiž členy jsou Austrálie, Indie, Japonsko a USA.

Neočekává se sice, že by z jednání měl vzejít zásadní průlom, je však pravděpodo­bné, že Biden bude klást důraz na ekonomické pobídky, budování infrastruk­tury a veřejné zdraví. Již před týdnem Bílý dům přislíbil investice v hodnotě 150 milionů dolarů (v přepočtu asi 3,5 miliardy korun) pro celý region jihovýchod­ní Asie.

Indie jako klíč

Čtyřka má však také vojenský podtext. Spojené státy dlouhodobě navyšují svou přítomnost v Tichém oceánu, například v Austrálii, kam se v březnu poprvé přesunul posílený kontingent americké námořní pěchoty. USA také v regionu výrazně zvýšily intenzitu námořních cvičení, a to především ve spolupráci se státy Čtyřky. Průlomem v tomto směru byla účast lodí amerického námořnictv­a na vojenském cvičení „Milan“(v překladu „Setkání“) organizova­ném Indií v minulém roce.

Právě Indie je přitom podle některých analytiků klíčem k efektivní protičínsk­é alianci v Indopacifi­ku. „Jedná se o naprosto zásadního partnera pro potírání Číny,“uvedl v exkluzivní­m rozhovoru pro LN americký bezpečnost­ní analytik Elbridge A. Colby. „Ano, indické zájmy se s těmi americkými úplně neslučují, protože Dillí má dlouhodobé partnerstv­í s Moskvou. Chtěli bychom, aby tento vztah nemělo? Jistě, ale má smysl kvůli tomu ohrožovat jakoukoli spolupráci a tím i možnou koalici proti Číně, která se již začíná v Pacifiku formovat? Podle mě nikoli. Naopak bychom Indii měli nabídnout lepší ekonomické pobídky či vojenské technologi­e, aby se jí spojenectv­í s USA zdálo atraktivně­jší.“

 ?? FOTO ČTK/ AP ?? Se vší parádou. Americký prezident Joe Biden (vpravo) přichází se svým protějškem, jihokorejs­kou hlavou státu Jun Sok-jolem, na oficiální večeři konanou v Korejském národním muzeu.
FOTO ČTK/ AP Se vší parádou. Americký prezident Joe Biden (vpravo) přichází se svým protějškem, jihokorejs­kou hlavou státu Jun Sok-jolem, na oficiální večeři konanou v Korejském národním muzeu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia