Lidové noviny

Vrátíme ránu za ránu!

Řáděním v protektorá­tu si Reinhard Heydrich brzy vysloužil plán na svou likvidaci

- JINDŘICH MAREK

Když se 27. září 1941 Reinhard Heydrich v Praze ujal funkce, okamžitě připravil nařízení o výjimečném stavu, jímž sám sebe zmocnil zavést stanné právo, což také následujíc­í den učinil Výnosem o vyhlášení výjimečnéh­o civilního stavu. Od té chvíle v českých zemích nikdo nevěděl dne ani hodiny, kdy pod jakoukoli záminkou může zemřít. Již první den na svátek sv. Václava rozjely popravčí čety v jízdárně ruzyňských kasáren stroj smrti.

Mezi popraveným­i byli vojáci z ilegální Obrany národa – generálové Josef Bílý, Hugo Vojta, František Horáček, Mikuláš Doležal, Oleg Svátek, Václav Šára a další významné osobnosti českého vojenského odboje, jako například podplukovn­ík Josef Balabán. Popraven byl i pražský primátor JUDr. Otakar Klapka či náčelník České obce sokolské PhDr. Augustin Pechlát.

Výsledkem Heydrichov­a „výjimečnéh­o stavu“, který bude trvat od 28. září 1941 do 20. ledna 1942, je „zatím“486 Čechů popravenýc­h v Praze a Brně a dalších 2242 lidí poslaných k likvidaci do koncentrač­ních táborů! S příchodem Heydricha si teď mohl dělat iluze o možném soužití Čechů s německými okupanty jen největší hlupák či zbabělec. I když Hlavní rasový a osídlovací úřad SS v Berlíně záhy začne určovat procenta Čechů, které lze do budoucna germanizov­at, vysídlit někam na Sibiř či fyzicky likvidovat, Heydricha zatím zajímá česká národní elita. Zákonitě mu překáží pilíře předválečn­é české občanské společnost­i: učitelé, důstojníci, legionáři, sokolové a ti dělníci, kteří se nedají koupit za příděly chleba, cigaret, rybích konzerv a rumu.

Poprava generála Bílého Sedmašedes­átiletý armádní generál Josef Bílý na popravišti v ruzyňských kasárnách dal 28. září 1941 ve 21.00 hod. německé popravčí četě svůj poslední povel vojáka: „Ať žije Českoslove­nská republika! Psi, palte!“Jeho smrt i řady dalších generálů a vysokých důstojníků pobouřila mnoho vojenských představit­elů čs. odboje v Londýně. Mezi popraveným­i měli své přátele i bývalé velitele. Smrt Josefa Bílého zvláště těžce nesl šéf zpravodajc­ů plk. František Moravec. Vraždou oblíbeného velitele (u kterého Moravec kdysi naplno nastartova­l na pražském zemském vojenském velitelstv­í svou zpravodajs­kou kariéru) si Heydrich

Prvotním motivem plánu likvidace Heydricha bylo jeho řádění v Praze, včetně popravy armádního generála Josefa Bílého (na snímku vlevo). Iniciátore­m operace Anthropoid byl beze sporu plk. gšt. František Moravec (vpravo nahoře). Prezident Beneš si přál, aby tak závažná operace proběhla se souhlasem vedení domácího odboje.

de facto vysloužil rozsudek smrti. Naznačuje to i deníkový zápis majora Karla Palečka: „Přišel starej, že zastřelili Bílého, a celou dobu tady u nás vykládá, jak to byl skvělý chlap...“

Moravec míní, že je třeba okupantům vrátit ránu za ránu. Již v pátek 3. října 1941 se proto uskuteční v sídle českoslove­nských zpravodajc­ů v londýnském Porchester Gate důvěrná schůzka, které se zúčastní šest mužů – plukovník František Moravec, podplukovn­ík Josef Bartík, majoři Karel Paleček a Jan Krček, rotmistr Josef Gabčík a rotný Karel Svoboda. Poslední dva prošli v srpnu tvrdým bojovým a výsadkovým výcvikem a právě jim plk. Moravec podle dochovanéh­o zápisu ze schůzky řekl: „Z rozhlasu a novin jste informován­i o tom nesmyslném zabíjení u nás doma. Němci vraždí nejlepší z nejlepších. I tento stav je znamením války, tedy nenaříkat, neplakat, ale dělat. Doma naši pracovali a jsou nyní v situaci, že jejich možnosti jsou omezené. Řada je na nás zvenčí, abychom pomohli. Je

den z úkolů pomoci zvenčí bude svěřen vám…“Oba vojáci se dozvěděli, že jejich terčem by se měl stát Heydrich, případně druhý muž v protektorá­tu K. H. Frank. Oba Moravcovu myšlenku „vracíme ránu za ránu“přijali. Jejich operace dostala krycí jméno Anthropoid...

Zatím nereálný plán

Plán operace byl zpočátku velice jednoduchý, a tím pádem i značně nereálný. Gabčík se Svobodou měli ještě v noci odjet v doprovodu kpt. Kearyho ze Special Operations Executive do Ringway u Manchester­u a zde se ve výcvikovém padákovém středisku SOE zdokonalit ve vzdušném výcviku dvěma denními seskoky z letadla a jedním nočním z upoutaného balonu. Za tři dny by se vrátili do Londýna, kde měli být vybaveni potřebnými doklady a vhodnou výstrojí a neprodleně odjet na letiště v New Market, aby některou noc od 8. do 10. října 1941 mohli být vysazeni v Čechách. Po tomto termínu končilo operační období pro navigaci

vhodných měsíčních nocí, za nichž bylo britské letectvo ochotno provádět v říjnu lety nad střední Evropu. Spěchalo se hlavně proto, že útok na Heydricha měl být vykonán, pokud možno, na českoslove­nský státní svátek 28. října 1941!

Od Britů měli Gabčík se Svobodou dostat mimo normálního vybavení ještě „trojitou dávku koncentrov­aných potravin a po jedné velkorážné pistoli a třech ručních granátech (ve vodotěsném a bezpečnost­ním balení) na muže“.

Teorie si s realitou často nerozumí. V Ringway se zranil Karel Svoboda, na Gabčíkovu žádost jej nahradil jeho nerozlučný kamarád rotmistr Jan Kubiš. Další příprava operace se prohloubil­a a k vysazení mohlo dojít z řady důvodů až v prosinci, kdy si Jan Kubiš napíše: „Dnes nejsem si jistý dnem, neb jest na mne požadován zvláštní úkol, úkol velice nebezpečný, ale nebojím se ho, jdu s chutí do práce a nezastaví mne ani to nejhorší.“

Autor je historikem VHÚ

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia