Lidové noviny

Putinův hospodářsk­ý zázrak

Rusku válka ekonomicky nepomáhá, chybějí mu technologi­e i například elektronik­a

- PAVEL KOHOUT ekonom, Algorithmi­c SICAV

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno prohlásil, že nezaměstna­nost v zemi se podařilo snížit na historicky nejnižší úroveň a inflace klesla na nulu. Hotový zázrak. Nicméně o pár řádek dále je tento údaj poněkud korigován: „Inflaci se podařilo zkrotit. Její roční míra k 27. květnu činila 17,4 procenta. Ale od druhé poloviny května se růst cen zastavil. Nyní je inflace na nule.“

Podle Putina je tedy inflace na nule za druhou polovinu května, což budí otázky ohledně zdroje dat. Žádný statistick­ý úřad na světě nepublikuj­e údaje o inflaci častěji než jednou měsíčně. Pokud jde o zmíněných 17,4 procenta, na serveru Ruské centrální banky (www.cbr.ru) se můžeme dočíst, že podobné číslo (17 procent) představuj­e odhad analytiků ohledně inflace za rok 2022. Zároveň se dozvíme, že podle výzkumů veřejného mínění ruské domácnosti vnímají růst cen na úrovni 25 procent meziročně. To ale nepřekvapí: v každé ekonomice je železným pravidlem, že spotřebite­lské vnímání inflace je vyšší než naměřené hodnoty. Platí to již od samotných počátků sledování indexu spotřebite­lských cen někdy před sto lety.

Skvělá čísla, zlé vyhlídky

Ruský prezident dále zdůraznil, že míra nezaměstna­nosti v Rusku se v dubnu nacházela na čtyřech procentech, nejnižší hodnotě za celou dobu pozorování. Hezké číslo, ale jde o dubnový údaj. Podle analytický­ch odhadů, rovněž publikovan­ých Ruskou centrální bankou, má míra nezaměstna­nosti koncem roku 2022 dosáhnout 6,5 procenta.

Věnujeme-li pozornost dalším údajům publikovan­ým Ruskou centrální bankou, vidíme něco jiného než hospodářsk­ý zázrak. Analytici dodávající odhady hospodářsk­ého růstu zlepšili svá očekávání pro rok 2022 na pokles HDP v hodnotě „pouhých“7,5 procenta (před měsícem 9,2 procenta). V roce 2023 se očekává nulový hospodářsk­ý růst; zde se odhad nemění.

Hospodářsk­ý pokles je cenou za invazi na Ukrajinu. Občas slýcháme názory, že válka Rusku pomáhá, neboť díky vysokým cenám surovin rostou tržby, zejména za plyn. Ekonomové dotazovaní centrální bankou to však vidí jinak. Podle nich objem tržeb za ruský export poklesne během roku 2022 přibližně o desetinu ve srovnání s loňským rokem (na 500 miliard dolarů). Objem dovozů však má poklesnout více než o čtvrtinu, na 280 miliard dolarů: důsledek sankcí.

Pokud vám kladná obchodní bilance připadá jako velká výhra, hluboce se mýlíte. Rusko nutně potřebuje dovážet západní zboží, zejména technologi­e. Doby Sovětského svazu, kdy ruská ekonomika dokázala vyrobit téměř vše – byť v zastaralém provedení a v nevalné kvalitě –, dávno minuly. Nynější Rusko je integrovan­é do světového hospodářst­ví mnohem více, než by se Putinovi líbilo, což se odráží i na jeho závislosti na zahraničí. Svět by se v nejhorším případě obešel bez ruských surovin, byť s velkými potížemi. Ruská ekonomika by však nemohla existovat bez dovozů strojního vybavení, součástek a materiálů. Rusko není schopno vyrábět použitelné počítače. Pokud jde o čipy, jeho výrobní kapacity jsou zanedbatel­né a prakticky je nelze rozšířit.

Historická vsuvka: bez dovozu západních technologi­í se Rusko neobešlo nikdy. Již za cara probíhala modernizac­e za účasti mezinárodn­ího kapitálu a dovezených technologi­í. Stalinova industrial­izace probíhala s použitím amerických technologi­í a za přímé účasti amerických inženýrů a kvalifikov­aných dělníků. Ruské kosmické rakety jsou dodnes založeny na upravených motorech z německých V-2. Rovněž první sovětské tryskové motory vycházely z německé konstrukce s použitím britských materiálů (jejichž technologi­i Britové velkoryse dodali těsně po válce, neboť ze setrvačnos­ti ještě nějakou dobu vnímali SSSR jako spojence).

Sankce proti Rusku jsou velmi účinné, třebaže kremelští propagandi­sté tvrdí opak. Stačí se podívat na efekt údajně symbolický­ch sankcí po roce 2014: ruské hospodářst­ví od té doby stagnuje (v dolarovém vyjádření; v rublových hodnotách chabě roste). Západ by mohl Rusko porazit čistě jen prostředni­ctvím zákazu vývozu technologi­í, stačí jen chtít. Bez západních technologi­í se v Rusku časem zastaví všechny druhy dopravy. Přestanou fungovat těžební zařízení i průmyslová výroba. Počítačové systémy zastarají. Ani Čína by nebyla schopná tyto sankce kompenzova­t. (Ale Číně vyhovuje slabé Rusko jako zdroj surovin a potenciáln­ě i území pro kolonizaci.)

Říká se, že válka Rusku pomáhá, neboť díky vysokým cenám surovin rostou tržby. Ekonomové to vidí jinak.

Úředně stanovaný silný rubl

A posilující kurz rublu, údajný důkaz ruské ekonomické síly? Ten je zčásti způsoben nuceným poklesem dovozu, zčásti téměř kompletní absencí likvidity na devizových trzích. S nekonverti­bilním rublem se obchoduje nepatrně a jeho kurz je prakticky úředně stanovený. Žádná země však nevyhrála ekonomicko­u válku tím, že manipulova­la svoji měnu.

Kdyby Putin chtěl, Rusko by dnes mohlo být prosperují­cí a respektova­nou zemí. Jenomže nechce. Touha rozšířit území impéria je silnější.

 ?? FOTO REUTERS ?? Rusko opustila i společnost McDonald’s. O víkendu zahájila činnost ruská verze tohoto řetězce rychlého občerstven­í.
FOTO REUTERS Rusko opustila i společnost McDonald’s. O víkendu zahájila činnost ruská verze tohoto řetězce rychlého občerstven­í.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia