NATO plánuje jako za časů studené války
Madridský summit NATO z tohoto týdne znamenal předěl ve strategickém plánování největší vojenské aliance na zemi. Po rozpadu bipolárního světa se počítalo spíše s tím, že obranný spolek naváže s bývalým Sovětským svazem partnerství. Válka na Ukrajině přemalovala dosavadní úvahy.
„Revolučnost rozhodnutí z Madridu tkví v tom, že překonáváme 90. léta minulého století a první dekádu nového milénia. Aliance doposud nepředepisovala, jak a kde musejí státy zakročit v rámci kolektivní obrany,“řekl LN přímo v Madridu Jakub Landovský, český velvyslanec při NATO.
Přístup se nyní změní. Ve vysokém stavu bojové pohotovosti má být nově 300 tisíc aliančních vojáků připravených k okamžité akci.
„Válka prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině otřásla mírem
Rozhovor Lidových novin s velvyslancem při NATO Jakubem Landovským
v Evropě,“řekl v Madridu na středeční tiskové konferenci Jens Stoltenberg, generální tajemník Aliance.
„V podstatě se vracíme do období studené války. Bude naprosto jasné, kde budou v případě napadení působit Češi, Italové a všechny další země. Tím pádem je možné pracovat i na vybavení, které jednotky potřebují mít v místě nasazení,“popsal obrat Landovský.
Ruská agrese a délka konfliktu také obnažily nedostatky, které musí NATO překlenout, aby neztratilo schopnost odstrašit.
Lekcí pro Západ bylo i to, jak rychle Kreml na počátku války spotřeboval přesně naváděnou munici, což nyní dohání nasazováním nepřesných salv, které stojí podstatně víc lidských obětí.
Své o limitech zásob vědí Ukrajinci, kteří rovněž čelí potížím s dodávkami vojenského materiálu.
Když chybí munice
„Ukrajinci musí vedle starších systémů ovládat i nové houfnice z USA. Na tom vidíte, jak těžké je udržet v běhu vojenskou mašinerii a kolik to stojí. Jde o velikou lekci pro nás pro všechny. Zejména v oblasti zásob musíme přidat,“zdůraznil velvyslanec při NATO Landovský.
Alianční země se rovněž zavázaly zvýšit obranné výdaje. Zřídí fond, který bude investovat i do vojenských technologií.