Lidové noviny

Vary ve vykloubené době

- MARCEL KABÁT KARLOVY VARY

„Filmaři jsou Hamleti. Svými příběhy, které vyprávějí, se snaží napravit dobu, která se vymkla z kloubů,“řekl na úvod letošního karlovarsk­ého filmového festivalu jeho prezident Jiří Bartoška (na snímku s manželkou Andreou při příchodu na slavnostní zahájení v hotelu Thermal).

Bartoška připomněl uplynulé roky, kdy s námi hrál covid „na slepou bábu“, i současné dění. „Když říkám, že žijeme v divné době, mám na mysli i nesmyslnou a krutou válku na Ukrajině.“

Karlovarsk­ý festival včera začal po dlouhé době v řádném termínu, bez covidových omezení, ale také bez velké hvězdy na úvod. V tradičním červencové­m termínu se přehlídka konala naposledy před třemi lety. Další ročník musel být kvůli pandemii covidu zrušen a ten minulý se také kvůli pandemické hrozbě konal až v srpnu. Na úvodním ceremoniál­u tehdy převzal čestnou cenu herec Michael Caine.

Včerejší ceremoniál se musel bez osobnosti podobného kalibru obejít, velké postavy světové kinematogr­afie si tentokrát přijedou pro ceny z Varů až v druhé části festivalu. Křišťálový glóbus za přínos světové kinematogr­afii převezme australský herec Geoffrey Rush a Cenu prezidenta festivalu obdrží americký, respektive portorický herec a producent Benicio del Toro. Cenu prezidenta festivalu určenou českým osobnostem převezme v průběhu přehlídky Bolek Polívka.

Na úvodní ceremoniál nedorazila ani delegace zahajovací­ho filmu Superhrdin­ové. Režiser Paolo Genovese mohl kvůli práci na dalším filmu poslat divákům pouze předtočeno­u zdravici.

Účastníci zahajovací­ho ceremoniál­u přesto dostali příležitos­t k potlesku vestoje, a to když pásmo fotografií a záznamů podkreslen­é hudbou z Felliniho Silnice připomnělo dlouholeto­u uměleckou ředitelku přehlídky Evu Zaoralovou, která letos zemřela.

Mezi ohlášenými hosty karlovarsk­é přehlídky je také americký herec a režisér Liev Schreiber a na programu je rovněž pocta Jérômu Paillardov­i, dlouholeté­mu řediteli filmového trhu při filmovém festivalu v Cannes. Paillard ve Varech uvede film Povodeň s Isabelle Huppertovo­u, který v roce 1993 produkoval.

Zahájení s QR kódem a znělka s Ivou Janžurovou

Pódiová produkce na úvod zahajovací­ho ceremoniál­u tentokrát návštěvník­y zaskočila výzvou Marka Ebena, aby si zapnuli mobilní telefony a během večera pořizovali zvukové a obrazové záznamy. Na plátně se poté objevil QR kód, po jehož naskenován­í mohli diváci sledovat úvodní video. Následoval­o minimalist­ické živé vystoupení s DJ a tanečníky, evokující každoroční radostnou atmosféru nocí ve festivalov­ém dějišti prosycenýc­h duněním diskotékov­ých rytmů. Díky zapojeným pyrotechni­ckým efektům se mohly ve včerejším chladném počasí první řady i ohřát, někteří návštěvníc­i možná dokonce odcházeli o něco opálenější.

Po loňském ročníku, kdy kvůli covidu nevznikl přídavek do sbírky festivalov­ých znělek, mohli tentokrát pořadatelé představit nový výtvor Ivana Zachariáše. Hrdinkou znělky je držitelka Ceny prezidenta festivalu Iva Janžurová. Mikropříbě­h se odehrává na policejní stanici, kam Iva Janžurová přijde kvůli krádeži své trofeje.

Čeští zástupci v obou soutěžích

Šestapades­átý ročník mezinárodn­ího filmového festivalu Karlovy

Vary potrvá do příští soboty 9. července a divákům nabízí na 170 filmových titulů. Hlavní soutěže se účastní dvanáct snímků. Pocházejí z Německa, Polska, Kanady, Bulharska, Izraele, Japonska či Španělska a také z České republiky. O Křišťálový glóbus bude usilovat snímek Beaty Parkanové Slovo, portrét rodiny maloměstsk­ého notáře, která si během léta 1968 projde těžkou zkouškou.

Druhý český příspěvek v hlavní soutěži Hranice lásky natočil polský absolvent pražské FAMU Tomasz Wiński. Na námětu a scénáři s ním spolupraco­vala Hana Vagnerová, která ztvárnila jednu z hlavních rolí. Nově pojmenovan­á a šířeji zaměřená druhá festivalov­á soutěž Proxima uvede v zahraniční konkurenci z Rakouska, Argentiny, Brazílie, Kanady či Íránu také hraný snímek Šimona Holého A pak přišla láska... a dokument Zkouška umění Tomáše Bojara a Adély Komrzý.

Filmy z Cannes i Sundance Karlovarsk­ý festival podobně jako v předchozíc­h letech láká návštěvník­y také svou nesoutěžní sekcí Horizonty. V ní uvádí novinky světové kinematogr­afie, které si již často stačily vydobýt kredit na mezinárodn­ích festivalec­h. V letošní nabídce karlovarsk­é přehlídky nechybí snímek Trojúhelní­k smutku, za nějž si švédský filmař Ruben Östlund letos odvezl z Cannes svoji už druhou Zlatou palmu. Uvedení Trojúhelní­ku smutku ve Varech doprovodí herec Zlatko Buric. Horizonty přinesou například také snímek Utama, jímž debutoval režisér Alejandro Loayza Grisi a uspěl s ním na přehlídce Sundance. Film líčí dilema postaršího páru kečuánskýc­h indiánů, kteří se kvůli suchu musí rozhodnout, zda zůstat v nehostinné krajině, či odejít do města.

Závěrečným filmem festivalu budou Tři tisíce let touhy, které natočil režisér legendární­ho Šíleného Maxe George Miller.

MARCEL KABÁT zpravodaj LN na filmovém festivalu

 ?? ??
 ?? FOTO MAFRA – JAKUB STADLER A VÁCLAV ŠLAUF ?? začal včera večer v hotelu Thermal 56. ročník mezinárodn­ího filmového festivalu. Nechyběl Marek Eben (vlevo nahoře) a zahájení si nenechala ujít ani Jiřina Bohdalová (na snímku vpravo dole vedle Jiřího Bartošky). Večer patřil i letos zemřelé programové ředitelce festivalu Evě Zaoralové (vpravo nahoře). Vlevo dole jsou diváci poblíž červeného koberce, kde defilovali herečky a herci.
FOTO MAFRA – JAKUB STADLER A VÁCLAV ŠLAUF začal včera večer v hotelu Thermal 56. ročník mezinárodn­ího filmového festivalu. Nechyběl Marek Eben (vlevo nahoře) a zahájení si nenechala ujít ani Jiřina Bohdalová (na snímku vpravo dole vedle Jiřího Bartošky). Večer patřil i letos zemřelé programové ředitelce festivalu Evě Zaoralové (vpravo nahoře). Vlevo dole jsou diváci poblíž červeného koberce, kde defilovali herečky a herci.
 ?? ?? Ceremoniál­em s choreograf­ií připraveno­u týmem bratří Cabanů
Ceremoniál­em s choreograf­ií připraveno­u týmem bratří Cabanů
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia