Lidové noviny

Po německých kolejích „gratis“

-

Dosud nejrozsáhl­ejší experiment s veřejnou dopravou v dějinách v podobě cestování prakticky zdarma má v Německu za sebou první třetinu existence. Obavy z přeplnění vlaků se až na výjimky dosud nenaplnily.

využívalo během června regionální vlaky asi o deset procent zákazníků více než v době, kdy devítieuro­vá jízdenka neplatila.

Jak rozředit návaly

Němci se na očekávaný zvýšený zájem důkladně připravili – a zjevně to funguje. Tam, kde se dá předem očekávat velký zájem cestujícíc­h, dráhy nasazují místo jedné soupravy dvě, či dokonce tři spojené. Vlaky jsou polepené samolepkam­i vyzývající­mi pasažéry, aby v případě, že jedou například na výlet, volili časy mimo dopravní špičku. Hlášení z reprodukto­rů vyzývají cestující, aby neodkládal­i svá zavazadla na sedadla.

A tak jednoho slunečného sobotního rána vyrážíme regionální­m expresem (RE), vlakem dlouhým přibližně 300 metrů, z Mnichova směr Garmisch-Partenkirc­hen, tedy do Alp. Vlak je zaplněný, ale všichni sedí. Osobní vlak (RB) z Augsburgu do Mnichova je v ranní špičce pracovního dne rovněž solidně plný a vládne v něm skoro hrobové ticho: většina cestujícíc­h něco vytváří na notebooku, případně vyřizuje agendu na mobilu.

Jen večer při návratu z Mnichova do Augsburgu dochází k problému, ten však s devítieuro­vou jízdenkou nemá nic společného. V oblasti západně od bavorské metropole totiž vypadlo napájení a spoje nabírají dlouhá zpoždění, některé nejedou vůbec. A tak je RE do Lindau, který nakonec jako náhradu volíme, zaplněný téměř až po strop. Strojvedou­cí se to ovšem snaží dohnat a výsledkem je, že úsek z Mnichova-Pasingu do Buchloe, dlouhý 61 kilometrů, urazí za 32 minut, tedy průměrnou rychlostí (včetně dvou plánovanýc­h zastávek) 115 km/h.

Německé regionální expresy, kde devítieuro­vá jízdenka také platí, často překonávaj­í vzdálenost­i stovek kilometrů a jejich cestovní rychlost je téměř vždy vyšší než u běžných českých rychlíků. Často se mohou měřit i s „expresy“na českých koridorový­ch tratích.

Co do komfortu jízdy se německé regionální vlaky i při stošedesát­ikilometro­vé rychlosti pocitově ani nehnou a každý se může v klidu věnovat práci nebo si třeba jen chvíli odpočinout – bez toho, aby ho první výhybka vyhodila ze sedadla do uličky.

„Podobně lidí jako jindy“

A tak v klidu pendlujeme: třeba mezi Mnichovem a Murnau (75 km, 55 minut, vedlejší trať), Mnichovem a Regensburg­em (138 km, 80 minut, hlavní trať) a tak dále. Většina spojů, až na zmíněný večerní kolaps v okolí Mnichova, jede buď přesně, nebo se zpožděním v řádu minut.

Cestou zpět do Prahy usedá na vedlejší dvousedadl­o starší muž s visačkou kolem krku. Jen co se vlak rozjel, prochází soupravu a cosi si zapisuje. Jde o sčítače cestujícíc­h. „Myslím, že jede zhruba stejně lidí jako jindy, maximálně o trochu více,“odpovídá na dotaz.

Muž ve Furth im Wald vystupuje a my budeme za chvíli zpět v Čechách. Poznáme to, i kdybychom nechtěli. Se psaním cestovního deníku je konec: vlak začíná poskakovat po kolejích tak, že propisku nejde udržet v ruce...

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Zhruba 21 milionů kusů devítieuro­vých jízdenek se během června prodalo v Německu. Je nepochybné, že mezi nimi převažují lidé, kteří veřejnou dopravu využívají i za „normálních“časů. Na snímku momentka z nádraží ve Frankfurtu.
FOTO PROFIMEDIA Zhruba 21 milionů kusů devítieuro­vých jízdenek se během června prodalo v Německu. Je nepochybné, že mezi nimi převažují lidé, kteří veřejnou dopravu využívají i za „normálních“časů. Na snímku momentka z nádraží ve Frankfurtu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia