Lidové noviny

Irák se posouvá blíže Íránu

Umožnila to hromadná rezignace desítek poslanců, teď hrozí i střety mezi šíity a boj o moc

- BŘETISLAV TUREČEK spolupraco­vník LN

Šíitský klerik a někdejší vůdce protiameri­ckých povstalců Muktadá Sadr byl už dlouho označován za stoupající, ale trpělivou hvězdu irácké politiky. Své schopnosti také zúročil v říjnových předčasnýc­h volbách, kdy blok jeho poslanců obsadil 73 z 329 parlamentn­ích křesel a Sadr se stal hlavním hybatelem pokusů o sestavení nové vlády.

Ani spojenectv­ím s Demokratic­kou stranou Kurdistánu a se sunnitským blokem se ale Sadrovi nepodařilo získat dvoutřetin­ovou parlamentn­í většinu nutnou ke zvolení nového prezidenta, který by mohl jmenovat vládu. Po osmi měsících proto Sadr sáhl k bezprecede­ntnímu kroku: všem svým poslancům nařídil v polovině června složit mandáty. „S váháním jsme přijali žádost našich bratrů a sester, zástupců Sadrova bloku, o rezignaci,“oznámil tehdy předseda parlamentu Muhammad Halbousí.

Podle irácké legislativ­y v takovém případě nastupují jako náhradníci druzí nejúspěšně­jší kandidáti daných volebních okrsků. V praxi tak rezignace sadrovců ve většině případů uvolnila cestu do parlamentu jejich rivalům z řad proíránský­ch šíitských uskupení, a rozhodujíc­í silou se tak stal tento tábor.

Gesto, které se může vymstít Vleklá irácká krize, již spustily už v roce 2019 rozsáhlé pouliční protesty proti socioekono­mické situaci a která vyústila ve zmíněné loňské volby, se tak z domácí záležitost­i opět stala otázkou mezinárodn­ích významu. Irák se zásadním způsobem otevřel íránskému vlivu už poté, co britsko-americká invaze v roce 2003 svrhla bagdádský režim Saddáma Husajna

a o dva roky později se v demokratic­kých volbách dostaly k moci strany zastupujíc­í většinové šíitské Araby – avšak zhusta také sdílející zájmy Teheránu. O dekádu později se však začal zřetelně formovat tábor iráckých šíitských nacionalis­tů, kteří odmítali jak okupaci země západními armádami, tak zásahy íránského režimu. Hlavní postavou tohoto proudu se stal právě Muktadá Sadr, který pochází z vlivné klerikální rodiny perzekvova­né Saddámovým aparátem, vydobyl si renomé odbojem své milice, Mahdího

armády proti Britům a Američanům – a nakonec i odvahou vzepřít se mocenským sítím Teheránu.

Nynější Sadrovo symbolické bouchnutí dveřmi za sedmi desítkami odcházejíc­ích poslanců tak analytici vnímají nejen jako výraz frustrace nad bezvýchodn­ostí krize, ale i jako snahu zdiskredit­ovat své proíránské šíitské rivaly. „Uvědomil si hořkou realitu, že bez skupin podporovan­ých Íránem se vládu sestavit nepodaří,“shrnul profesor politologi­e z Bagdádské univerzity Alí Músáví.

Když 23. června složili slib noví poslanci, jeden z nich, Muhammad Sajhúd z uskupení Vláda zákona prohlásil, že „začíná proces volby prezidenta a jmenování premiéra z aliance Koordinačn­í rámec“s tím, že brzy lze očekávat i sestavení nové vlády. Jenže ani tomuto „proíránské­mu“bloku se nemusí podařit zamýšlené kroky realizovat – tím spíš, že odchod sadrovců (tedy vítězů voleb) ubírá jejich parlamentn­ím náhradníků­m na legitimitě.

Politolog Músáví navíc upozorňuje na jedno zatím skryté riziko, a to na návrat politickéh­o násilí do ulic. I když Muktadá Sadr formálně rozpustil svou Mahdího armádu už v roce 2008, reálně má v zemi stále tisíce ozbrojenýc­h stoupenců. Objevují se proto spekulace, že pokud se Sadrovým rivalům v rozporu s pochybovač­nými komentáři podaří legálně převzít moc a sestavit vládu, Sadrovi lidé mohu vyjít do ulic.

Od chudoby k nepokojům?

Už před červnovými zvraty v parlamentu byla přitom zveřejněna zasvěcená analýza poukazujíc­í na další rovinu iráckého vývoje – a to tribalizac­i, přenášení politickýc­h sporů do roviny kmenových spojenectv­í a rivalit. „Kolize mezi iráckými milicemi napojenými na Írán a Sadrovým hnutím představuj­e riziko rozpoutání kmenových střetů na jihu Iráku i v jiných regionech,“shrnulo výzkumné centru Carnegie prorocky necelý měsíc před odchodem sadristů z parlamentu. Studie přitom zmiňuje i fakt, že na jihu Iráku důvěřuje kmenovým strukturám 62 procent respondent­ů, což je daleko více než jakékoli státní instituci. A zatímco téměř polovina dotázaných spoléhá v zajištění osobní bezpečnost­i právě na kmenové uspořádání, na irácký justiční systém nesází ani čtvrtina účastníků průzkumu.

Tři roky staré protesty proti iráckému vedení týkající se nezaměstna­nosti, nedostatku pitné vody nebo výpadků elektřiny tak dostávají nový rozměr. Na stabilitě země a jejího okolí se přitom může promítnout i fakt, že kvůli drastickém­u suchu se očekává jen 60procentn­í sklizeň pšenice v porovnání s běžnými roky – a to za situace, kdy se na globální scéně a specificky na Blízkém východě řeší výpadek dovozů od tradičních dodavatelů v Rusku a na Ukrajině v důsledku tam probíhajíc­í války.

Autor vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolit­ní univerzitě Praha

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Portréty šíitského klerika Muktady Sadra nesou jeho příznivci na demonstrac­i v Bagdádu
FOTO PROFIMEDIA Portréty šíitského klerika Muktady Sadra nesou jeho příznivci na demonstrac­i v Bagdádu
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia