Choďte pěšky!
Ministr Válek odhalil svou strategii proti covidu
Covid je opravdu velmi vážné smrtelné respirační onemocnění, varoval občany ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. A hned odhalil, co proti takové smrtelné a navíc vysoce nakažlivé chorobě bude jeho ministerstvo dělat: nic. A pro jistotu nebude ani zjišťovat, jak je covid rozšířen. Jak to jde dohromady?
Ministr Válek ví, že pandemie koronaviru byla od začátku 20. století třetí nejnebezpečnější infekcí po španělské chřipce a AIDS. Má ale dojem, že tentokráte je to s covidem jiné než v předchozích vlnách. Nemocnice se neplní, takže se není čeho bát a v budoucnu to bude podobné. Samozřejmě, koronavirus způsobující covid se mění, takže je to možné. Jisté to však není a minulost varuje. Navíc nejde pouze o případy, kdy lidé zápasí se smrtí. Vážné mohou být i dlouhodobé následky nemoci, ať jde o problémy s plícemi, srdcem, či pamětí. A i když nemoc „jen“najednou pošle desetitisíce lidí na marodku, stačí to k ochromení spousty firem a k patřičným ekonomickým následkům.
Pokud tohle hrozí, bylo by dobré zjišťovat rozšíření infekce v populaci, intenzivně nabízet očkování (a u některých ho udělat povinné) a zavést případně „levná“opatření bránící přenosu infekce. Například nošení respirátorů v hromadné dopravě či testování účastníků hromadných akcí. Dlouhodobě pak připravovat předpisy pro větrání ve veřejných i firemních budovách i v dopravě, aby se vir méně šířil, a v Evropské unii prosazovat finanční podporu vývoje vakcíny proti všem variantám koronaviru.
Ministr Válek ale jen opakuje, že pro většinu věcí nejsou medicínské důvody, a tam, kde jsou, je nemůže vnucovat. Jako se v populárním večerníčku stal Maxipes Fík mistrem skoku pro něco, tak se Válek stává mistrem v dělání ničeho. Má jen rady typu zabraňte šíření viru v hromadné dopravě tím, že půjdete pěšky nebo pojedete na kole. Což je od člověka, který hromadnou dopravou do práce jezdit nemusí, slušně řečeno hraběcí rada.