Město kolům zaslíbené
Tour de France včera začala časovkou v Kodani. Pro obyvatele dánské metropole je cyklistika životním stylem. Na kole jezdí i politici do parlamentu.
Kde jinde by vlastně Tour de France měla startovat než právě tady? Vždyť Kodaň je městem kol v pravém slova smyslu. Cyklistikou vyloženě posedlé. A poznáte to všude, kam přijdete.
Už na letišti vás přivítá všeříkající nápis. „Každý den místní Kodaňští na kole ujedou přibližně 1 340 000 kilometrů. To se rovná 31 objetím celé zeměkoule! Přidej se k nim,“píše se tam.
Proč ne, když je to tak jednoduché. Místní půjčovny se předhánějí v tom, která bude mít nejvíc zákazníků. Vybrat si tak můžete ze spousty variant. Je libo romantické kolo s košíčkem? Nebo spíš klasické silniční? Když se vám nechce moc šlapat, můžete sáhnout po tom elektrickém.
Všechno funguje intuitivně přes mobilní aplikaci a nutno říct, že absolutně bez potíží. První jízdy navíc získáte buď úplně zdarma, nebo se slevou, tak proč to nezkusit?
Po každé z nich vám navíc aplikace poděkuje. „Vidíš, udělal jsi něco pro své tělo. Navíc jsi nevyrobil žádný oxid uhličitý. Pomohl jsi planetě. A ještě jsi ulevil místní dopravě!“
MATĚJ TOMÍČEK zpravodaj z Tour de France
Zkodaňování měst
Dánové jízdní kolo jednoduše milují. Proto tady jejich počet převyšuje auta v bláznivém poměru 5:1.
„Chcete poznat Kodaň? Tak nejlépe na kole,“říká mi místní Astrid. „Život v Kodani se skutečně žije v sedle. Takhle to dělají všichni. Jezdíme, ať už svítí slunce, prší, nebo sněží. Do práce, do školy, nakoupit potraviny nebo na společenská setkání. Je to náš životní styl.“
Lepší místo pro úvodní tři etapy 109. ročníku si Tour vážně vybrat nemohla.
Není proto divu, že Kodaň byla několikrát zvolena nejlepším cyklistickým městem planety. Naposledy před třemi lety.
Kolům je Kodaň absolutně uzpůsobená. Za posledních patnáct let utratily místní úřady zhruba 200 milionů eur na rekonstrukci silnic, na vytvoření „dálnic“pro cyklisty, na pět mostů vyloženě pro ně.
Vlastně neexistuje cesta, vedle níž by nevedla i cyklostezka. Cyklisté mají své pruhy, když dojedou na křižovatku a svítí červená, na kraji silnice mají i speciální vyvýšený patník, kde si můžou opřít pohodlně nohu, aby nespadli. A k tomu třeba i odpadkové koše nakloněné tak, aby na ně lehce dosáhli.
A že kolo není jen zálibou běžných obyvatel, ukázala i primátorka této oblasti Sophie Andersenová, která se ve středu večer v zábavním parku Tivoli objevila na slavnostní prezentaci týmů.
„I já jsem kolem posedlá,“smála se. „Jela jsem na něm odsud až do Paříže, už jsem si vyzkoušela i druhou etapu tohoto ročníku. Baví mě to, je to zdravé pro mé tělo,“líčila.
Do místního parlamentu jezdí na kole i vrcholní politici.
A různá města po světě se snaží tenhle koncept převzít za svůj – třeba i New York. „Dokonce pro
to máme i svůj název: zkodaňování měst,“směje se Astrid.
Tento týden se Kodaň s příjezdem Tour proměnila v jednu velkou cyklistickou party.
Nadšení z té bezbřehé vášně neskrýval ani ředitel závodu Christian Prudhomme, který ocenil dánskou posedlost cyklistikou. A třeba čtyřnásobný šampion Tour
Chris Froome překvapil, když řekl, že atmosféra je ještě lepší, než když Tour startovala v jeho domovské Británii.
„Vážně, ten zájem je tady obrovský. Oceňuju místní vášeň pro cyklistiku. Viděl jsem už asi deset slavnostních startů, ale tohle jsem nikdy nezažil,“usmál se sedmatřicetiletý cyklista.
Fanoušci mu na to odpověděli chorálem jako na fotbalovém stadionu.
Snad to covid nepokazí
Ale kéž by všechno bylo tak růžové, jak se na první pohled zdá... Závodníci sice mluvili o tom, jak je skvělé a úžasné, že se zase může sejít u cyklistiky takový dav, zároveň však většina z nich měla přes ústa roušky.
Covid se totiž znovu plíží pelotonem. Testy, které si každý tým dělal tři dny před startem závodu, už z Quick-Stepu vyřadily Tima Declercqa a z UAE Mattea Trentina. A ve čtvrtek měnily sestavu některé další týmy.
Ve všech je tak semínko strachu, aby se vir nepřenesl i na ně. Také proto ředitelství Tour už aktualizovalo bezpečnostní protokol a zpřísnilo pravidla.
Znovu u týmů a zaměstnanců Tour zavádí respirátory, sociální distanc a dezinfekci rukou. K tomu negativní testy před startem, další pak o volných dnech. A doporučení, aby týmy cyklisty testovaly každé dva až tři dny.
„I když je situace, kterou s pandemií v současnosti zažíváme, méně znepokojivá než ta, kterou jsme viděli na vrcholu zdravotní krize, musíme zůstat ostražití,“uznal šéf UCI David Lappartient.
Na druhou stranu už neplatí, že v případě určitého množství pozitivních testů odjede domů celý tým. Každý případný pozitivní test se bude posuzovat individuálně.
Ale na to teď Dánové nemyslí. Jen doufají, že jim tenhle cyklistický svátek nic nenaruší.
Včera se to povedlo. Ve městě, které bylo staletí domovem dánských králů, korunovali tentokrát toho cyklistického. Prvním žlutým mužem se v krátké časovce na 13,2 km stal Belgičan Yves Lampaert ze stáje Quick-step.