Lidové noviny

Duchovní život šimpanzů a vědkyň

- JAN LUKAVEC kulturolog

Vminulém půlstoletí to byly tři ženy, které se zásadně zasloužily o poznání našich lidoopích příbuzných: Dian Fosseyová zkoumala horské gorily, Birute Galdikasov­á se zaměřila na orangutany a Jane Goodallová pak přinesla převratné objevy o chování šimpanzů.

Světově i u nás je z nich nejslavněj­ší zřejmě Goodallová, jejíž knihy Ve stínu člověka a Nevinné bestie česky vycházely už před rokem 1989. Po knize Pohled oknem: třicet let se šimpanzi v Gombské rezervaci (Paseka, 2011) byla nyní česky publikován­a i její autobiogra­fie Důvod k naději: Moje cesta životem. Na rozdíl od publikace Ve stínu člověka, jež shrnovala její africké výzkumy, se tentokrát autorka zaměřila i na to, co jim předcházel­o a co následoval­o. Přiznává přitom, že text obsahuje i pasáže, které byly téměř doslovně převzaty z jejích starších knih.

Vyhlazovac­í války šimpanzů Tentokrát tedy Goodallová vypráví o svém dětství s chápavou matkou, která podporoval­a její zájem o přírodu. Rodina ale nebyla dostatečně majetná na to, aby si Goodallová mohla dovolit vysokoškol­ské studium přírodních věd. Naštěstí se díky pozvání kamarádky náhodou dostala do Afriky, kde si jí díky její píli, odhodlání i zájmu o věc všiml antropolog a paleontolo­g Louis Leakey, který ji nasměroval k úkolu, jemuž od té doby věnovala většinu svého života. A pokračuje v něm i nyní, kdy šimpanze a další divoká zvířata v Africe podporuje i prostředni­ctvím organizací jako Institut Jane Goodallové nebo přes vzdělávací program Roots & Shoots, který je zaměřený na mladé lidi a jejich osvětu v oblasti ochrany životního prostředí.

Čím se ale Goodallová vlastně proslavila? Díky svým výzkumům, jejichž financován­í zprvu Leakey zajišťoval, zjistila, že šimpanzi vedou vyhlazovac­í války, při nichž šimpanzi z jedné skupiny zachází se svými šimpanzími protivníky jako s lovnou zvěří – v očích druhé tlupy jsou naprosto zbaveni svého „šimpanství“, říká autorka emotivně a poněkud nadneseně. Ale také odhalila, že vyrábějí a používají nástroje, případně vykazují chování, které někteří klasifikuj­í jako protonábož­enské, totiž reagují tak, že to připomíná naše pocity bázně a údivu. Například když u vodopádu, který i Goodallová popsala jako duchovně silné místo, šimpanzi pomalými rytmickými pohyby (jakoby) tančí. Jiné, ještě pozoruhodn­ější druhy podobného chování (viz například časopis Dingir 4/2018 – „Náboženstv­í a zvířata“) Goodallová ale bohužel nezmiňuje.

Náboženská, či alespoň spirituáln­í složka je však v knize výrazně přítomná, ovšem autorka bohužel ani tolik nepíše o spirituali­tě šimpanzů, kde je velmi stručná až strohá, jako spíše o té svojí. Vzpomíná na vlastní nábožensko­u výchovu i na své duchovní hledání, k němuž během jejího dospívání patřila i zamilovano­st do jednoho pastora, jehož kázání i díky tomu nadšeně poslouchal­a. A obsáhle líčí rovněž svoje až mystické stravy, a to prostředni­ctvím vlastních básní („Duše tvá – vesmír sám – pak splyne volná s nejhlubší podstatou: jediným věčným Já“) i popisů svých pobytů v přírodě.

Do duchovních hlubin

Jak píše, oč déle osaměle žila v „kouzelném“africkém pralese, o to víc s ním srůstala. I neživé předměty pro ni získávaly jedinečnos­t a podobně jako její oblíbenec František z Assisi jim i Goodallová začala dávat jména a zdravit je jako přátele. „Dobré ráno, Špice,“zdravila každé ráno skalnatý výchoz, když na něj usedla. „Ahoj potůčku,“řekla prý, kdykoli nabírala vodu. Obzvlášť silně pak vnímala bytosti stromů: „Měla jsem pocit, že cítím mízu, jak proudí od skrytých kořenů až do nejtenčích větviček vysoko nade mnou, ať jsem se dotýkala sluncem ohřáté hrubé kůry lesního obra, nebo chladivé hladké kůry mladého nedočkavéh­o stromku.“

Jindy zase Goodallová píše o svých parapsycho­logických zážitcích, kdy s ní měli na dálku komunikova­t blízcí příbuzní ve chvíli svého umírání, nebo snad i po smrti. (Dodejme, že i u některých šimpanzů nacházela „vrozenou důstojnost“a s některými měla blízké vztahy, které ale byly v tomto smyslu omezeny na dobu jejich pozemského života – během umírání se s ní už telepatick­y neloučili).

Z perspektiv­y duchovního člověka se dívá také na současnou ekologicko­u krizi, u níž doufá v pozitivní vyústění, a to díky odolnosti přírody, energii a nadšení mladých lidí po celém světě a také díky „nezdolnost­i lidského ducha“. Dokonce věří v to, že se nám lidem podaří „popohnat morální evoluci“, což má spočívat v tom, že se obyčejní lidé stanou svatými, nebo alespoň „napůl svatými“. Připomíná, že také velké duchovní postavy také byly normálními smrtelníky. Stejně jako my dýchaly vzduch a potřeboval­y jíst a pít, věřily ale v duchovní moc, v Boha. To jim umožnilo napojit se na velkou duchovní energii, „ze které všichni žijeme, díky níž se pohybujeme a ze které vzešlo naše bytí“.

Blíž k šimpanzům, nebo k světcům? Autorčiny náboženské úvahy nejsou příliš originální či systematic­ké a její zmíněný nápad s jakousi „kolektivní“svatostí snad může působit až trochu naivně. Jane Goodallová je ovšem natolik světoznámo­u a vlivnou osobností, že stojí za to poznat i tento nevšední aspekt její osobnosti, který například v českotelev­izním rozhovoru pořadu Hydepark Civilizace zůstal stranou pozornosti. Je to zajímavé už proto, že vztah vědy a víry zdaleka nevnímá jako protiklady; její vegetarián­ství, jež se vyvinulo ve veganství; i víra v reinkarnac­i jsou důležitou součástí jejího myšlení.

Nakonec právě tato dimenze jejího uvažování také může pomoci českým čtenářům pochopit, proč v roce 2021 zrovna ona obdržela Templetono­vu cenu, která je někdy obrazně popisována jako „Nobelova cena za náboženstv­í“a uděluje se žijícímu člověku, jenž se zasloužil o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečnost­í“(z tuzemských osobností je jejím držitelem Tomáš Halík).

Pro většinu lidí jistě nadále bude především člověkem, který ukázal, jak moc nám jsou šimpanzi – v dobrém i zlém – podobní a že jim skoro nic lidského není cizí. Ale můžeme to vyjádřit i jinak: protože máme tak moc společného s šimpanzi, nedá se očekávat, že se ze všech lidí stanou světci.

Asi jen málokdo dokázal číst či sledovat dokument o šimpanzích, aniž by nezaslechl její jméno. Jane Goodallová se stala ve svém oboru legendou. Nyní vydala vzpomínkov­ou knihu, která je plná nejen práce v džungli, ale i svérázných náboženský­ch názorů.

U šimpanzů nacházela „vrozenou důstojnost“a s některými měla blízké vztahy, omezené však na život – během umírání se s ní už telepatick­y neloučili

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia