Lidové noviny

Proč Marilyn zabila Normu

Film Blondýnka je dlouhý a frustrujíc­í sen o temném osudu nejslavněj­ší herečky své doby

- MARCEL KABÁT

Jen chvíli se diváci mohou domnívat, že jim režisér Andrew Dominik předkládá běžné životopisn­é drama. Malá holčička jménem Norma Jeane vyrůstá s matkou samoživite­lkou na dohled Hollywoodu a dozvídá se od ní, že její otec je kdosi nadmíru významný. Je to ta nejdůležit­ější věc na světě a zároveň velké tajemství. A to, že je Norma Jeane tady, je zároveň důvod, proč je matka opuštěná a nešťastná, protože otec dítě nechtěl. Je to krutý začátek, během něhož se matka s mentálními potížemi a závislostí na alkoholu také třeba pokouší Normu Jeane utopit ve vaně.

Pokračován­í bezmála tříhodinov­ého filmového opusu však není o nic laskavější. A vše, co se ve znepokojiv­é, provokativ­ní, hutné a zároveň zvláštně unikavé skládačce odehrává, má původ právě v té prvotní situaci. Nejslavněj­ší herečka světa vystupujíc­í pod jménem Marilyn Monroe je předvedena jako holčička, která celoživotn­ě touží najít svého otce: svým životním partnerům říká „Daddy“a submisivně se před nimi choulí, touží po lásce a přijetí. Proto si také volí jako své alter ego prostoduch­ou sexy blondýnku, kterou showbyznys a jeho publikum zbožňuje, a Norma Jeane na to jen vyděšeně hledí. Její slavná kariéra začíná ponižující­m znásilnění­m za dveřmi filmového studia označenými „Prezident“a de facto končí tímtéž, jen prezident je tentokrát ten z Bílého domu.

Marné naděje

Mužský svět, po jehož vlídnosti hrdinka touží, ji krutě a cynicky zneužívá, s pár nedostateč­nými výjimkami, jako je bisexuální pár mladíků – potomků slavných otců Charlieho Chaplina a Eddyho Robinsona, kteří dokážou vidět skutečnou Normu, nikoli Marilyn, a uzavřou s ní blíženecký pakt nechtěných potomků. Ani to však neústí v nic hezkého – Norma otěhotní, a ač se na dítě upřímně těší, musí těhotenstv­í ukončit, protože si to žádá filmový byznys. Traumatick­ý motiv nechtěných narozených dětí tu dostává neméně zraňující protipól v dětech, které Norma

chtěla, ale nikdy se nenarodily. Krátké manželství s baseballov­ou hvězdou je jedno velké nedorozumě­ní. Následný svazek se slavným dramatikem dodává Normě naději, že by se někdo mohl zajímat o to, co si myslí o Čechovovi, i tady ale narazí na hranice porozumění a na manželovo sobectví. Kult Marilyn je pro Normu zkázou, svou nejslavněj­ší filmovou roli nenávidí. Dopisy, které jí (možná) stále posílá tajuplný otec, ji udržují na hranici naděje a zoufalství, následné zhroucení je však neodvratné.

Samozřejmě tu z významné části nejde o doložiteln­á fakta. Film natočený na motivy stejnojmen­né fikce spisovatel­ky Joyce Carol Oatesové představuj­e svým příběhem i zpracování­m spíše pochmurný sen, v němž divák dostává příležitos­t vidět situace ze života slavné Marilyn tak, jak je (možná) vnímala ona sama. Australský režisér Andrew Dominik (který v minulosti zaujal třeba alternativ­ním westernem Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem z roku 2007) si dal obdivuhodn­ou práci s promyšleno­u koncepcí svého filmu, která se výrazně opírá o více či méně známé fotografie a filmové záběry Marilyn Monroe a často je přesně rekonstruu­je. (V tom také spočívá klíč k tomu, proč jsou některé pasáže filmu barevné a jiné černobílé.) Ovšem prezentuje dotčené momenty tak, že přidaným kontextem zcela mění jejich náladu a vyznění. Takový je například ikonický záběr se šaty zvednutými proudem vzduchu z filmu Billyho Wildera Slaměný vdovec z roku 1955. Iluzi radostné kratochvíl­e radikálně mění přítomnost (skutečné) žárlivosti tehdejšího manžela i pohled do hororově nekonečnéh­o davu přihlížejí­cích.

Dialog s Tonym Curtisem

Podobně Blondýnka obecenstvu „kazí“slavné scény z další Wilderovy komedie Někdo to rád horké – Anu de Armasovou nový film vložil do původních záběrů, takže třeba vede dialog s Tonym Curtisem, ovšem s podstatně jinou pointou. Právě výkon Any de Armasové patří k největším kladům snímku. Ne proto, že by snad její Marilyn vždy přesně kopírovala podobu svého vzoru (i když i to se někdy působivě podaří), ale protože je přesvědčiv­á ve zranitelno­sti, již svou postavu obdařuje.

Zde však zároveň film naráží na své limity. Záměr vyložit životní příběh Marilyn Monroe freudovský­m traumatem z dětství a jeho důsledky sice do jisté míry funguje, ale jako vyčerpávaj­ící hledisko je to přece jenom málo. Snaha zpřítomnit plachou a zraňovanou Normu všude tam, kde jsme dosud viděli frivolní Marilyn, vede k působivým dílčím výsledkům, ale nakonec si stejně nemůžeme být jisti, že vidíme celého člověka, jímž slavná herečka byla. Z filmu sálá energie ohromného úsilí, které ostatně musí vynakládat i divák, chce-li si s režisérem rozumět (a jedno zhlédnutí k tomu nemusí stačit). Sdělení, k němuž se všechna ta práce dobere, je pak trochu skromné.

Blondýnka

USA 2022

Andrew Dominik

Ana de Armasová, Adrien Brody, Bobby Cannavale ad. Uvádí Netflix od 28. 9.

Režie: Hrají:

 ?? FOTO NETFLIX ?? Zase taková legrace to nebyla. Ana de Armasová jako Marilyn Monroe při natáčení slavné scény z filmu Slaměný vdovec.
FOTO NETFLIX Zase taková legrace to nebyla. Ana de Armasová jako Marilyn Monroe při natáčení slavné scény z filmu Slaměný vdovec.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia