Lidové noviny

Podněcovat k zadlužován­í

Stát si svým jednáním sám vytváří nové a nové dlužníky

- KAREL POLATA

Stím, že neplatí zásada „smlouvy se mají dodržovat“, se ve své profesi setkávám už mnoho let. Že „dluhy se nemusí platit“, nám zase už před 13 lety vtloukala do hlav tehdejší levicová garnitura. Teď s podobným narativem ovšem přichází i vláda pravicová. I přes tyto nápady naštěstí podle průzkumů Čechům stále zůstává zdravý rozum a tři čtvrtiny lidí považují za normální po dlužníkovi chtít, aby svůj dluh uhradil.

Nikdo nechce, aby se poštovní úřednice topily v rybníce kvůli chybějící stokoruně v kase. Ale být dlužníkem, či chcete-li povinným, by mělo zůstat hlavně nežádoucím označením, které vás do doby splacení dluhu omezuje jak v osobním, tak profesním životě. Místo toho poslední roky sledujeme snahu o přesun odpovědnos­ti za dluhy z povinného na všechny ostatní. Stal ses dlužníkem? Navyš svůj dluh, najdi si zdroj příjmů mimo kontrolova­ný trh práce a nic neplať. Jsi živnostník, který nedostal zaplaceno od klientů, a nemáš kvůli tomu na složenky? Nezájem, zaplať, a to okamžitě.

Další rána pro pronajímat­ele a bytová družstva

Dalším, kdo ovlivňuje přístup společnost­i k plnění povinností, je stát. A možná není náhoda, že se tak děje před očekávanou ekonomicko­u a společensk­ou krizí.

Co mám na mysli? Evropská unie nás nutí zkrátit dobu oddlužení u podnikajíc­ích subjektů. U nás si ale někdo položil otázku, proč zjednoduše­ní nedopřát všem dlužníkům bez rozdílu. Bez ohledu na charakter dluhu a daného dlužníka. A tak se v návrhu změny zákona, u kterého ještě ani nedošlo ke shodě legislativ­ní odborné skupiny, navrhuje zkrácení doby oddlužení u všech (ano, doslova všech) dlužníků z pěti na pouhé tři roky. Tím reálně hrozí, že většina dlužníků nesplatí v rámci procesu oddlužení téměř nic. Některé odhady říkají, že něco mezi pěti až deseti procenty. To je oproti aktuálním zhruba 55 procentům výrazný rozdíl.

Pro obce, pronajímat­ele, společenst­ví vlastníků jednotek, bytová družstva (i ta soukromá) to znamená, že ještě větší část dluhů zůstane nedobytná. Pronajímat­elé jsou ostatně zvláštní skupinou věřitelů, kterým stát nařizuje poskytovat i několik let všechny služby spojené s užíváním bytu bez toho, aby jim byly byť jen z části hrazené.

I v roce 2022 totiž v řadě případů trvá 1000 dní, než dlužník fyzicky opustí byt, za který neplatí. Je však pravděpodo­bné, že takový dlužník neplatí ani za služby, jako je dodávka studené či teplé vody nebo ústřední vytápění. Zatímco ČEZ či plynárensk­ý podnik odpojí neplatiče po třech upomínkách a třech měsících, neplatič nájemného rychle zjistí (a je tak často sociálními pracovníky instruován), že během několika let trvajících soudů o vyklizení bytu mu musí pronajímat­el všechny nehrazené služby dodávat bez omezení.

Během následujíc­ích měsíců bude v řadě případů cena této služby činit několikaná­sobek vlastního nájemného a pronajímat­el bude za jejich úhradu dodavatelů­m ručit celým svým majetkem. Skuteční dlužníci dostanou po všech svých prohraných soudech (žaloba na neplatnost výpovědi, na vyklizení bytu, platební rozkazy atd.) od stejných sociálních pracovníků kartičku s adresou organizace, která jim pomůže podat návrh na oddlužení. Pronajímat­elé v tom okamžiku utratili cca 100 tisíc korun za další soudní náklady a konečně drží v ruce pravomocné rozsudky nařizující skutečnému dlužníkovi uhradit jim statisíce. Tyto rozsudky v tu chvíli ale mají cenu lístků do rozkradené hasičské tomboly. Pronajímat­elé žádnou kouzelnou kartičku nedostanou a pro řadu z nich to může znamenat, že o svou nemovitost mohou přijít.

Více než dvanáctkrá­t jsem řešil případy, kdy rodiny s dětmi začaly dlužit na nájmu. Příčinou byla často smrt či nemoc v rodině nebo třeba neplacené výživné.

Dluhy dosahovaly do výše maximálně 30 tisíc korun, a byly tedy řešitelné. Ve všech těchto případech na to systém reagoval okamžitou akcí – odebral jim zcela a hned příspěvek na bydlení. To ovšem vytvořilo další dlužníky. Stát tak snadno přenesl stoprocent­ní úhradu bydlení zadluženýc­h rodin na pronajímat­ele. Na nich ale stát vymáhá dodávání služeb a vlastního bydlení účinně a pod sankcí trestního stíhání. Všechny tyto rodiny takovým zásahem státu, nedoprováz­eným žádnou jinou pomocí, opouštěly byty se statisícov­ými, již neřešiteln­ými dluhy.

Třicetilet­é čekání

Na zákon, který by odpovědnos­t za naplnění bytové potřeby například u rodin s dětmi (kde je role státu nezpochybn­itelná) jasně definoval, čekáme už třicet let. Místo toho se ale dočkáme zákona, který podnítí k zadlužován­í, protože následky prakticky neexistují?

Reálně hrozí, že většina dlužníků nesplatí v rámci procesu oddlužení téměř nic. Některé odhady říkají, že oproti aktuálním zhruba 55 procentům něco mezi pěti až deseti procenty.

 ?? FOTO ČTK ?? Rodinám s dluhy na nájemném rozhodně neprospěla koronakriz­e. Podle autora však s pomocí nepřichází ani stát.
FOTO ČTK Rodinám s dluhy na nájemném rozhodně neprospěla koronakriz­e. Podle autora však s pomocí nepřichází ani stát.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia