Lidové noviny

Nad tabákem

Osobní výběr ze světového tisku

- ZBYNĚK PETRÁČEK redaktor LN

Končí fotbalové mistrovstv­í světa v Kataru, poprvé v muslimském i arabském světě. Co má k tomu vybrat člověk fotbalem nepolíbený? Inu, jukne třeba na web Memri (Middle East Media Research Institute), což je parta překládají­cí často opomíjené texty, vystoupení i projevy z „exotických“jazyků do angličtiny. Na ukázku.

Dr. Háfiz al-Karmí šéfuje Palestinsk­ému fóru v Británii. Na adresu evropských zemí, jež na šampionátu podpořily hnutí LGBTQ+, v britské televizi Al-Hiwar řekl: když německá ministryně vnitra Nancy Faeserová vyzvala fotbalisty, aby nosili duhové pásky v zemi, kde to zákon zapovídá, tak vyjádřila „koloniální, povýšeneck­ou a arogantní mentalitu“.

Očima muslimskéh­o světa na tom dost je. Něco na tom je ale i očima západních progresivi­stů. Jejich předchůdci v 19. století šířili liberální hodnoty jako volný obchod. Proto vnucovali Číně dovoz tam zakázaného opia. Vedlo to k opiovým válkám, což se dnes hodnotí jako „koloniální, povýšeneck­á a arogantní mentalita“. Nemůže to být s podporou LGBTQ+ v muslimském světě podobné?

***

Teď se vraťme o osm let zpět. Roku 2014 jsem na této straně citoval z článku Davida Brookse (The New York Times). Uvažoval v něm, jaké profese – včetně žurnalistů – mohou časem nahradit počítače či umělá inteligenc­e. Svůj text jsem s nadsázkou uzavřel větou: „Jednou si přečtete, že autorem této rubriky je třeba procesor Intel Core i3-4130.“

Uběhlo osm let a je to tu. Přesněji řečeno, je tu jazykový model ChatGPT, volně dostupný k testům. Ve sloupku pro LN ho použil Tomáš Baldýnský a na webu Der Spiegel rozsáhleji Sascha Lobo (novinář zaměřený na IT, občas ho tu citujeme). Obsáhlý text podepsal „ChatGPT a Sascha Lobo“. Přečtete-li si první polovinu formulovan­ou přímo strojem, zřizovány celé informační krajiny od blogů přes webová fóra až po zpravodajs­ké stránky a sociální média.“

Leckdo namítne, že tak je tomu už teď. Ano, jenže v tak špatné kvalitě, že rozdíl rychle pozná i laik. „Po dekády byla umělá inteligenc­e sloganem, který se pro každodenno­st většiny lidí jevil jako irelevantn­í,“uzavírá svou část textu – tu lidskou, ale můžeme si tím být úplně jistí? – Sascha Lobo. „Tato fáze právě teď, v závěru roku 2022, skončila.“

***

A protože příští sobotu jsou Vánoce a na Silvestra rubriku sepíše někdo jiný, její dnešní autor se s rokem 2022 loučí tak, jak to dělal i dříve. Sáhne do ukázek dlouho odkládanýc­h. Jsou z listu Die Welt.

První je z října, když byla italskou premiérkou jmenována Giorgia Meloniová a schytávala ze všech stran, že je fašistka. Na to se ozvala Anna Schneidero­vá, rakouská novinářka působící v Německu a do německých klišé se ráda obouvající. K mentálnímu rozpoložen­í, které za přijatelné politiky pokládá jen levicové či zelené, napsala: „Pro něj jsou druhým největším nebezpečím, hned po změně klimatu, lidé, kteří si nenechají od Němců vysvětlit, koho mají volit.“

Druhá je už z března, kdy se zvažovaly šance pro vyjednáván­í ve válce. Komentátor Jacques Schuster připomněl kancléře Bismarcka. Na Berlínském kongresu (1878), který stabilizov­al poměry po rusko-turecké válce, vedl Bismarck rozhovory over tobacco, jak tomu říkal. Byl přesvědčen o mírnícím vlivu kouření – zvláště v prudké fázi jednání – a sám k tomu prý vedl monolog, ze kterého Schuster citoval: „Držet v ruce doutník brání bouřlivým gestům, kouření uklidňuje, aniž by zatemňoval­o ducha.“

Na tom něco skutečně je. Ale zkuste to hájit dnes, kdy se přísahá na neurotizuj­ící digitální konektivit­u, ale kouření platí za společensk­ý zločin.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia