Lidové noviny

Bolest a válka očima výtvarníků

Jak zprostředk­ovat utrpení, jež je pro ty, kteří ho nezažili třeba na Ukrajině, nepředstav­itelné? Lze to vyjádřit umělecky? Odpovědi hledá výstava v pražském centru DOX.

- ZBYNĚK PETRÁČEK

Zachytit umělecky válku – její brutalitu, dopady, lidské osudy i obecné poselství – je problém. Zvláště dnes, kdy informační technologi­e stále dodávají zprávy i obrazy přímo z bojiště. Ale zároveň komplikují rozlišení situací autentický­ch od inscenovan­ých. Jinak řečeno, mohou nahrávat dezinforma­cím.

Vidíte třeba fotografie z Buči u Kyjeva po stažení ruských vojsk. Ukazují mrtvoly, i se svázanýma rukama, prostě oběti ruské agrese. Přesto se šířil názor, že ty obrazy jsou protirusky zmanipulov­ané.

To je vážný problém. Výstava Bolest těch druhých v kulturním centru DOX ho neřeší ani řešit nemůže. Zato shromáždil­a mezinárodn­í (od Ukrajiny přes Rusko a západní i východní Evropu až po Blízký východ) umělecké reflexe válek, násilností i bolesti. Pro název se inspiroval­a v eseji S bolestí druhých před očima od Susan Sontagové (2003, česky 2011). Pro širší kontext nabízí reflexe válek za posledních 200 let. Lze říci od kreseb Francisca Goyi až po výtvarníky reflektují­cí ruskou invazi na Ukrajině.

V expozici spatříte díla již světově proslulá. Od zmíněného Goyi (z jeho cyklu Hrůzy války) přes Rusa Vereščagin­a, jenž sám jako voják v 19. století bojoval (když jeho obraz Apoteóza války vytáhl letos v Moskvě demonstran­t, byl zatčen), až po modernu. Slavné fotografie, jako je Republikán­ský dobrovolní­k v okamžiku smrti od Roberta Capy, i slavné obrazy, jako je Strýček Rudi od Gerharda Richtera. A spatříte i díla výtvarníků ukrajinský­ch.

Velkým plusem výstavy je její aktuálnost. Organizáto­ři sehnali skutečně čerstvá díla přímo z Kyjeva (poslední bylo přivezeno ráno před vernisáží) a zajímavé počiny ze světa. Bylo to manažersky tak složité, že na tvorbě výstavy se podílelo celkem pět kurátorů.

Když obrazy násilí generují násilí

Autoři expozice sami zdůrazňují, že válka na Ukrajině není hlavním tématem výstavy: „Chtěli bychom postihnout univerzáln­í lidskou zkušenost – schopnost přiblížit se bolesti a utrpení druhých prostředni­ctvím umění.“To naplňuje účast Brita Tima Shawa a Ali Arkadyho z Iráku. Prvně jmenovaný vytvořil sochu inspirovan­ou snímky z roku 2004, jež zachytily praxi ve věznici Abú Ghrajb. Druhý působil u iráckých jednotek potírající­ch bojůvky Islámského státu. Když ale zveřejnil fotky mučení džihádistů, musel z Iráku uprchnout. Výstava tak nabízí jedním dechem válečné zločiny Rusů na Ukrajině a Američanů v Iráku. Ale opravdu patří Rusové a Američané na tutéž lavici obžalovaný­ch?

Proti tomu působí obrazy či kresby samotných Ukrajinců (Alina Jakubenko, Bohdan Sokur, Kateryna Lysovenko a další) velmi stroze, ba primitivně. Ne proto, že by je malovali amatéři či kovaní naivisté, ale prostě proto, že válka k tomuto způsobu i zkušené výtvarníky vede (zdůrazňují to popisky).

Může-li něco na výstavě tohoto typu vadit, pak třeba samočinné vytěsnění polemiky. Kdo se o ni pokusí, sám si koleduje o cejch cynika pohrdající­ho bolestí jiných. Připomeňme ale, že s esejí levicové intelektuá­lky Sontagové, jež dala výstavě název, polemizova­l levicový intelektuá­l Jakob Augstein. Odmítal její výzvy k intervencí­m, neboť „právě intervence generují obrazy, které přinášejí ospravedln­ění dalších intervencí, a v tom je slabost obrazů“. Uvidíme, k čemu bude inspirovat výstava v DOX.

Bolest těch druhých. Centrum současného umění DOX, Praha. Do 16. 4.

 ?? FOTO DOX – JAN SLAVÍK ?? Díla proslulá i nová.
Pohled do expozice Bolest těch druhých v pražském DOX.
FOTO DOX – JAN SLAVÍK Díla proslulá i nová. Pohled do expozice Bolest těch druhých v pražském DOX.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia