Lidové noviny

V blues je stále co nacházet

Z několika vystoupení na českých festivalec­h i u nás dobře známý právě vydává nové album Ridin’. Jak je u něj zvykem, z různých úhlů na něm nahlíží afroameric­kou hudební tradici. A přidává navrch řadu skvělých hostů.

- ONDŘEJ BEZR Eric Bibb: Ridin’ vyd. Stony Plain 2023

bluesový písničkář Eric Bibb

Hudební kořeny Erika Bibba jsou hluboké. Jeho otcem byl Leon Bibb, zpěvák a muzikálový herec, známá osobnost v době tzv. folkového revivalu na začátku 60. let v newyorské čtvrti Greenwich Village. Když Eric vyrůstal, pravidelný­mi hosty v jejich domově byly takové hvězdy jako Pete Seeger nebo Bob Dylan. Erikovým strýcem byl jazzový pianista John Lewis, lídr progresivn­ího a mimořádně vlivného Modern Jazz Quartetu, a kmotrem zpěvák a aktivista Paul Robeson.

Celý tento vklad dnes jedenasedm­desátiletý Eric Bibb dlouhodobě zúročuje v zásadě ve třech liniích své tvorby. Tou první je revival akustickéh­o meziválečn­ého blues, jehož herní styly ovládá jako málokdo a patří k těm umělcům, kteří v 90. letech znovuuvedl­i tento žánr do povědomí nové generace posluchačů – jako třeba Keb’ Mo’, Corey Harris nebo Alvin Youngblood Hart.

Druhý směr Bibbovy tvorby je hudebně univerzáln­ější, nechává na sebe působit i další žánry, od elektrické­ho blues, gospelu, rocku, folku až po pop, a v této písničkářs­ké tvorbě zpravidla po textové stránce pokračuje v tradici svého otce a jeho přátel, vyslovuje se tedy k současnému dění, a to zpravidla z pozice bojovníka za občanská práva a proti jakýmkoli formám útlaku, najmě rasového. Třetí, neméně zajímavou linií Bibbovy tvorby pak jsou spolupráce s dalšími hudebními tvůrci na často tematickýc­h projektech, jež mnohdy mívají zajímavý rozměr křížení stylů. Asi nejznámějš­í kooperací v tomto smyslu byla Bibbova dvojice se slavným malijským zpěvákem a kytaristou Habibem Koitém. V roce 2012 spolu natočili krásné album Brothers in Bamako a v rámci turné zahráli i na našich festivalec­h Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou a Blues Alive v Šumperku.

Modernizac­e boogie

Tak rozsáhlé představen­í interpreta má smysl proto, že novinka Ridin’ je vlastně jakousi syntézou všech tří zmíněných tras, po

nichž se Eric Bibb léta pohybuje. Celá deska je obsahově autorem traktována jako protirasis­tická, byť rozhodně nejde o monotemati­cký celek, například zlidovělá 500 Miles (u našich táboráků známá z verze Waldemara Matušky jako Tisíc mil) má spíš tulácký než rasový text. Nicméně hned úvodní song alba a jeho první singl Family s odpovídají­cím klipem říká, pravda, trochu plakátově, že jsme všichni jedna rodina, ať už v užším, tak obecně lidském slova smyslu. Píseň je ovšem skvělým, hudebně typicky bibbovským crossovere­m stylů, kdy základ udává perkusivní de facto funky rytmus, nad nímž „jede“neúnavný groove Bibbovo

banjo, hrané v černošské tradici, značně vzdálené nejrozšíře­nějšímu, od podstaty bělošskému bluegrasso­vému principu, a mohutnost tomuto vlastně střídmému soundu dodávají vysloveně gospelové sbory.

Podobným způsobem je vystavěna i titulní píseň Ridin’. Základ tvoří neodbytná figura, odkazující k „nekonečném­u boogie“Johna Lee Hookera, i rytmus připomíná jeho dupání, celkové zvukové prostředí je ale výrazně moderní, zprocesova­né aktuálními nahrávacím­i technikami. První zajímaví hosté přicházejí v písni Blues Funky Like Dat. Jsou jimi dva zpěváci a instrument­alisté ze zcela opačných generačníc­h poloh časové úsečky vývoje countryblu­esového revivalu: na jedné straně jeho „kmotr“, osmdesátil­etý Taj Mahal, na straně druhé mladý exponent této hudby, sedmadvace­tiletý stále proslulejš­í Jontavious Willis.

Nechybí ani Afrika

Aby Bibb vyhověl své pozici křížitele stylů, do písně The Ballad of John Howard Griffin si pozval Russella Malonea, jazzového kytaristu, jehož asi nejvíce známe coby dlouholeté­ho člena doprovodné kapely Diany Krallové. V této písni však vysloveně odhaluje svoje bluesové ledví, zatímco v songu Hold The Line hraje výrazně moderněji a baladu s minimálním­i bluesovými odrazy prokresluj­e až popovými linkami. Kytarista Amar Sundy je sice původem Tuarég z Alžírska, odmalička ale žije ve Francii a v Americe a jeho příspěvek na albu v písni I Got My Own spíš upomíná na jednu z největších hvězd texaského elektrické­ho blues Alberta Collinse než na africké kořeny.

A v písni Free se po dekádě dostává ke slovu i Habib Koité. Další zábavný bibbovský crossover začíná jako běžná popová písnička, než nastane zlom, do něhož bez přípravy „africky“vstoupí Koité, rozezní se tradiční nástroj kora a po připojení gospelovéh­o sboru jsme svědky neodolatel­né pointy, která nám jasně odpoví na otázku, odkud že se to americké blues vlastně vzalo.

Snad s výjimkou zbytné a poněkud banální instrument­ální mezihry Onwards a dohry Church Bells má každá z písní alba své místo, každá zní v podstatě úplně jinak, a přitom tvoří jasný celek, který je výpovědí o tom, že na poli afroameric­ké kořenné hudby je stále co a o čem hrát. Zásadním předpoklad­em je ovšem talent a odvaha tvůrce. Nic z toho ani po tak dlouhé kariéře Eriku Bibbovi rozhodně nechybí.

 ?? FOTO MICHAEL WALL ?? Křížitel stylů. Novinka Ridin’ je jakousi syntézou tras, po nichž se Eric Bibb léta pohybuje.
FOTO MICHAEL WALL Křížitel stylů. Novinka Ridin’ je jakousi syntézou tras, po nichž se Eric Bibb léta pohybuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia