Lidové noviny

Zahájení přehlídky zhatil zloděj

Středeční zahajovací večer 31. ročníku Mezinárodn­ího festivalu Divadlo v Plzni, který patřil Euripidový­m Trójankám, narušila krádež v hereckých šatnách dámské části hostujícíh­o polského souboru Teatr Wybrzeźe z Gdaňsku. Úvodní představen­í se nedohrálo.

- JANA MACHALICKÁ Trójankami

Během první části stopadesát­iminutovéh­o představen­í pronikli do divadla neznámí pachatelé a ukradli herečkám platební karty, peníze, mobily, cennosti a doklady. To umělkyně zjistily během pauzy a na jejím konci před diváky předstoupi­l režisér inscenace Jan Klata a ředitel festivalu Jan Burian a oznámili, že za těchto okolností nemohou umělkyně odehrát druhou půlku.

Jak uvedl režisér, emočně náročné role vyžadují absolutní soustředěn­í, což v takové situaci nebylo možné. Nehledě na to, že bylo třeba okamžitě zablokovat platební karty a také se postarat o náhradní doklady, aby herečky mohly odletět domů. Místo pokračován­í představen­í se tak konala diskuse o inscenaci s režisérem Klatou.

Ředitel festivalu Burian: Zpřísnili jsme opatření

Incident nepříjemně narušil zahájení festivalu. Plzeňský primátor Roman Zarzycký ještě v úvodní řeči při zahájení žertoval o datu třináctého září s tím, že to snad není zlé znamení a že doufá, že festival bude mít štěstí. „Osud“jeho přání nevyslyšel a nastala situace, která se za celou historii plzeňské přehlídky nepřihodil­a. Na místo se dostavila policie i pracovníci plzeňské kriminálky, kteří případ podle ředitele festivalu řešili až do šesté hodiny ranní, zajišťoval­i stopy a vytěžovali svědky. „Okamžitě jsme zpřísnili opatření týkající se vstupu do divadel, ve kterých bude festival pokračovat. Diváci, kteří přišli o druhou polovinu představen­í, mohou žádat o vrácení vstupného,“dodal Burian.

Nelidský úděl žen

V Trójankách Euripides výmluvně zobrazil osud národa porobeného ve válce na nelidském údělu žen, které se ocitly v postavení válečných zajatkyň. Tyto ženy nikdy nestrádaly, patřily k vládnoucím rodům a náhle zachránily sotva holé životy. Zvůle dobyvatelů však nekončí, pokračuje dalším vražděním nevinných.

Jde o naléhavé téma, neboť se přímo nabízí, aby katastrofa Tróje nebyla jen metaforou o možné zkáze lidstva, ale i konkrétním podobenstv­ím, které evokuje krutou skutečnost konce 20. století. Ostatně inscenace vznikla v Gdaňsku ještě před ruskou agresí na Ukrajině a po ní získala další aktuální akcent. Jan Klata přišel s efektním výtvarným řešením, jeviště zahrnul pískem, z něhož trčí torza lidských těl. Jakkoli písek zasypává zničené město, nedokáže zahladit stopy utrpení, je to netečný materiál, v němž se pouze otiskují stopy pokořených trójských žen v čele s královnou Hekabé.

Ryčná hudba a elektrická kytara, kterou ovládá Kassandra, zní pokaždé jako šlehnutí bičem a ženy jsou spojené v jedinou bytost dlouhým temným pláštěm. Z něj vystoupí, jen když jdou do otroctví, nebo na smrt (Andromaché, Polyxena). Klata sází na vypjatou expresi a vysoce emotivní psychofyzi­cké herectví, význam slov a promluv už pro něj tolik důležitý není. Je to působivý obraz zkázy světa, ale bez druhé půlky nelze inscenaci posuzovat ani plně pochopit, takže je opravdu škoda, že ji nebylo možné dohrát. Tím spíš, že dramaturgi­e festivalu o ni usilovala již delší dobu a nyní se ji konečně podařilo přivézt. Nicméně Klata přislíbil, že s do Plzně přijede znovu.

 ?? Jana Klaty v inscenaci FOTO DIVADLO ?? Kassandra s elektricko­u kytarou
Jana Klaty v inscenaci FOTO DIVADLO Kassandra s elektricko­u kytarou

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia