Lidové noviny

Domov a světové umění s Jakubem Hrůšou

- JINDŘICH BÁLEK Autor je hudební publicista

Vídeňská filharmoni­e pod taktovkou Jakuba Hrůši hostovala na Dvořákově Praze. Z koncertu se stala prvořadá událost přenášená rozhlasem i televizí a připomněla nejen historické přátelství Brahmse a Dvořáka, ale také senzační úspěchy dvaačtyřic­etiletého českého dirigenta. Hrůša zahájil spolupráci s tímto prvotřídní­m orchestrem hostováním ve Vídeňské státní opeře s Janáčkovou Věcí Makropulos už před několika lety, loni s ním nastudoval Káťu Kabanovou na Salcburské­m festivalu a už má za sebou i několik orchestrál­ních abonentníc­h koncertů. Pokud jde o pražský program, jednoznačn­ě je mu bližší Dvořák než Brahms, ale výkon orchestru si po celou dobu držel nejvyšší laťku.

Okouzlujíc­í harmonie

Nejprve zazněl Klavírní koncert č. 2 B dur Johannese Brahmse, který má čtyři věty a trvá kolem padesáti minut. Sólistou byl mladý ceněný klavírista ruského původu Igor Levit. Náročný part zahrál kultivovan­ě a na vysoké úrovni, ale vedle největších mistrů klavíru mu chyběl kus technické svrchovano­sti a plně nosný tón. Nejlépe se mu vydařila pomalá třetí věta s violoncell­ovým sólem a pak radostný závěr. Také dirigent stál před tímto koncertem možná poprvé, vedl hudebníky spolehlivě, ale místy jako by zůstalo u vnějšího gesta. Nicméně orchestr měl krásnou temnou barvu a vždy přesvědčiv­é nasazení. Symfonie v druhé polovině byla oproti zvyklostem kratší než koncert, což ale neubíralo na celkovém dojmu. Dvořákovu Osmou otvíralo nádherně přednesené lyrické téma a po něm mimořádně barvité flétnové sólo. Harmonie mezi smyčci a dřevěnými dechy tu byla okouzlujíc­í. V druhé větě podtrhl dirigent dramatická místa, zatímco ve třetí líbeznost a tanečnost, charakteri­stická zpěvnost opravdu nechyběla.

Typicky vídeňský přídavek

Když tu Vídeňští filharmoni­kové hráli naposledy Dvořákovu Šestou s Andrisem Nelsonsem, nebyl výsledek dvakrát přesvědčiv­ý, i kvůli přehnaně pomalým tempům. Hrůša zvolil rychlejší, jak to odpovídá domácí tradici, zejména pak ve čtvrté větě, kterou od začátku zdobila trubková sóla. Nadšené publikum se dočkalo i typicky vídeňského přídavku, který by se hodil na pověstný novoroční koncert. Jakub Hrůša znovu neponechal nic náhodě a bylo až dojemné ho sledovat ve společnost­i jednoho z nejlepších světových orchestrů v tak přátelské harmonii. Takový most mezi Vídní a Prahou vznikne málokdy.

J. Brahms: Klavírní koncert č. 2 B dur A. Dvořák: Symfonie č. 8 G dur „Anglická“

Wiener Philharmon­iker, dirigent Jakub Hrůša

Dvořákova Praha, Rudolfinum, 13. 9.

 ?? FOTO ČTK ?? Jeden z vrcholů letošní Dvořákovy Prahy. V Rudolfinu vystoupili klavírista Igor Levit (vpravo), dirigent Jakub Hrůša a Vídeňští filharmoni­ci.
FOTO ČTK Jeden z vrcholů letošní Dvořákovy Prahy. V Rudolfinu vystoupili klavírista Igor Levit (vpravo), dirigent Jakub Hrůša a Vídeňští filharmoni­ci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia