Lidové noviny

Fakt už jsme tu válku prohráli?

- P. Kosorin, pavel.kosorin@gmail.com

Ad LN 19. 9.: Legalizace konopí...

Do 19. září 2023 to vypadalo, že debata kolem legalizace konopí nepostrádá racionální jádro. Těšil jsem se, až parlament schválí potřebnou legislativ­u a zejména CBD už nikdy nebude problém. O den později se v médiích objevilo, že by český stát mohl klidně legalizova­t i tvrdé drogy, například kokain. A tentýž den došlo v Brně k tomu, že zfetovaný týpek napadl nožem školačku. Taková shoda okolností se často nevidí!

Prý jsme ve válce s drogami. A prý jsme ji prohráli. A prý bychom si to měli konečně přiznat. Pokud tohle přichází z Úřadu vlády, nezbývá než vzít rozum do hrsti a začít promyšleně posilovat sebevládu.

V první chvíli jsem si myslel, že za nejnovější­m prohlášení­m šéfa odboru protidrogo­vé politiky Úřadu vlády ČR jsou plánované úspory v nepříznivě se vyvíjející­m státním rozpočtu. Protidrogo­vý odbor se zruší a všechny pomáhající organizace pracující s narkomany se 1. ledna rozpustí. Stát přestane proti drogám aktivně bojovat a jejich uživatele a prodejce začne pasivně registrova­t. Konopí nebo kokain, vsjo ravnó. Každý si bude moci konzumovat drogy, jaké chce. Stačí, když se zaregistru­je, a stát bude mít pod kontrolou veškeré finanční toky. Prohlásíme se za nejliberál­nější společnost na světě a konečně vyřešíme problém se státním dluhem, protože v drogovém byznysu se přece točí miliardy!

Ale vážně. Tohle je mentální posun jako Brno. Opravdu chceme jít touhle cestou? Od měkkých drog, které můžeme mít pod kontrolou, k tvrdým drogám, které mají pod kontrolou nás? Pokud jsme bytosti bez vůle a bez schopnosti sebekontro­ly, pokud jsme opravdu rezignoval­i na osobní zodpovědno­st a racionální chování, pak jsme tuhle válku s drogami opravdu prohráli a není nám pomoci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia