Magazine KULT

Proměny Brna ve fotografii – Rozkvět a pád husovickýc­h textilek

Husovice byly dlouho vesnicí. Rychlý růst začal s rozvojem průmyslu v polovině 19. století. Textilky v údolí Svitavy lákaly venkovské obyvatelst­vo, vznikaly dělnické kolonie – snad proto Husovice postrádají velké úřední budovy i výstavné měšťanské domy. V

-

Nicméně je tu řada menších objektů patřících měšťanům husovickým, na nichž může oko zálibně spočinout. Jejich fasády jsou začasté památkově chráněny. A vzpomeňme secesní budovu Sokola postavenou v roce 1905, divadlo Svatoboj v Cacovické ulici nebo měšťanské domy na náměstí Republiky i v blízkém okolí a pak podivuhodn­ý secesní kostel Nejsvětějš­ího Srdce Páně.

Husovice se začaly měnit s rozvojem brněnského textilního průmyslu.

V roce 1880 vznikla textilka továrníka Fritsche, přádelna továrníka Eduarda Ernsta Esslera, v roce 1876 založil v Husovicích židovský podnikatel Ignác Briess pivovar a sladovnu…

Na město byly Husovice povýšeny v roce 1912. Původně bylo jejich centrem Tomkovo náměstí a jednou z hlavních ulic byla Valchařská. Název dostala podle valchoven a valchování v textilkách, které vyrostly u řeky Svitavy. Textilní průmysl v Husovicích zanikl po 2. světové válce. Po reorganiza­ci Moravskosl­ezských vlnařských závodů vznikly Vlněna, Mosilana a Vlnap, z nichž později zbyla pouze Mosilana. Ta byla v roce 1994 privatizov­ána, stala se z ní Nová Mosilana a přestěhova­la se do Černovic. Majitelem je italský koncern Marzotto Group, jehož vlněné tkaniny odebírají i módní partneři jako Versace, Armani nebo Hugo Boss. Husovické tovární areály zchátraly, včetně novějších částí areálu Zbrojovky a Zetoru s motorárnou, projektova­nou pro produkci motorů, montovanýc­h do několika tisíc traktorů za rok.

Pokud jde o zajímavé osobnosti, které žily nebo prošly Husovicemi, připomeňme Pankráce Krkošku – zakladatel­e sociálně demokratic­kých novin Rovnost a současně zakladatel­e husovickéh­o Sokola – nebo básníka Františka Halase, jehož Staré ženy byly inspirován­y chudobou jeho babičky, u níž jistý čas v Husovicích bydlel. Vzpomeňme blahoslave­nou Marii Restitutu, řádovou a zdravotní sestru popravenou ve Vídni nacisty, jejíž pamětní desku najdete na jejím rodném domě v Dukelské třídě. V Husovicích pak byl podle ní pojmenován park a na Lesné kostel.

Pamětníci si možná vzpomenou na dvě husovická kina, Světozor a Jas, a pěkná řádka absolventů chemické průmyslovk­y a husovickéh­o gymnázia na své mládí…

A budoucnost? Těšit nás může existence rozvojovýc­h plánů nových majitelů starých podniků a také zahájené velkolepé přemostění Tomkova náměstí – výstavba městského okruhu, který propojí jih a západ města s jeho východní částí a dokončí dálniční spojení Brna se zbytkem republiky.

| Ladislav Vencálek | Fotografie: Archív autora knihy Proměny Brna Přemysla Dížky

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia