„Za mé miliony měl stát chrám na zázraky“

Podnikatel Petr Pánek daroval božím Matkám třicet milionů korun. Po pěti letech tvrdí, že ho ženy využily a podvedly

MF DNES - - Z DOMOVA -

Praha, Vlčí Pole - Daroval jim třicet milionů, aby se měli kde modlit. Teď lituje. Sprostě ho prý podvedli. Náboženské hnutí kolem Matky Lasany totiž za peníze třiačtyřic­etiletého podnikatel­e Petra Pánka nepostavil­o „chrám na dělání“ zázraků, jak mu prý slíbili, navíc se s ním už nekamarádí. A tak se zhrzený stoupenec „božské bytosti“ obrátil na MF DNES, aby mu s jeho případem „pomohla“.

Vůdkyně skupiny, Valéria Schořová alias Matka Diesana spáchání podvodu rozhodně popírá.

Jak to začalo? Po autonehodě v dubnu 2002 měl Pánek bolesti hlavy a jeho léčitel mu doporučil Matku Lasanu a Diesanu. Matka s dcerou ho přijaly vlídně. Netrvalo dlouho a bohatý podnikatel jim začal posílat milionové částky. Jezdil s nimi i na drahé dovolené, které platil. Během čtyř měsíců do „Matek“ investoval okolo třiceti milionů korun.

Třicetimil­ionová investice

Co ho přesvědčil­o o výjimečnos­ti obou žen? „Uměly zázraky – nechaly třeba přede mnou zmizet vodu ze sklenice. Myslel jsem si, že jsou vyvolené,“ vysvětluje Pánek.

Díky jeho penězům rozjelo hnutí svůj „byznys“ ve velkém. Koupilo zámeček ve Vlčím Poli, kde zřídilo modlitebnu, ubytování pro věřící (a postupně i pro komerční klientelu a služby: jízda na koních či masáže).

Pár měsíců vše klapalo. Pánkovi pomáhalo „boží“ světlo. V prosinci 2002 však byl Pánek z jejich blízkosti vypovězen. „Mám pocit, že ze mě jen chtěli dostat peníze, pak se se mnou přestali bavit. Jednou na mě zavolali policii,“ tvrdí Pánek.

„Zpočátku se choval hezky, ale postupně mi došlo, že je to nemocný člověk, blázen. Chtěl si nás koupit, a když se mu to nepodařilo, začal být zlý, sprostý a křičel. Nakonec jsem ho vyhodila, protože šel po mých dcerách,“ říká Valeria Schořová. To Pánek rozhodně popírá.

„Dávejte si na něj pozor, pokusí se vás možná podplatit,“ varovala reportéra MF DNES Schořová před Jiřím Pánkem. A jeho chování tomu neodporuje. „Dám vám sto tisíc korun jako pozornost za to, že se případu budete věnovat,“ nabízel Pánek. Redakce přirozeně nabídku odmítla.

Soud: Peníze dal dobrovolně

Pánek dnes také tvrdí, že peníze Lasaně nedal úplně dobrovolně, prý na něj ženy tlačily. Podle Schořové jim peníze naopak sám vnucoval. A soudy zatím dávají za pravdu jí. Když se Pánek loni soudně dožadoval vrácení části investovan­ých financí, prohrál. Peníze dobrovolně daroval a na jejich vrácení nemá nárok, to je stanovisko soudu. Pánek navíc přiznává, že dobrovolně podepsal, že Schořové ani jejímu exmanželov­i Jiřímu Zajícovi nic nedluží.

Co Pánkovi vadí úplně nejvíc? Že Matka Lasana nepostavil­a „mandýr“, chrám o rozloze 1000 metrů čtverečníc­h, kde se měly dít zázraky. Na to jim prý dal šestnáct milionů. „Kdyby to postavili, byl bych naprosto spokojený. Teď mám pocit, že mě podvedli a peníze si užívají pro svou spotřebu,“ říká Pánek. „O ničem takovém nebyla řeč,“ brání se Schořová. Ale i tak mnoho darovaných milionů skončilo ve „světských“ rukou. Podle Schořové si totiž polovinu vzal po rozvodu její muž Jiří Zajíc, který s penězi začal podnikat.

ONDŘEJ ŠŤASTNÝ, LENKA NEJEZCHLEB­OVÁ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.