MF DNES

Řád, který míchá politiky a podsvětí

Mezi rytíři je ministr, šéf údajného gangu či sovětský generál

- JAN VACA

Teplice - Je červenec 2005 a ústecký krajský soud musí po vážných chybách teplického soudce Jindřicha Pojkara pustit z vazby skupinu cizinců podezřelou z organizová­ní prostituce. Důležitá poznámka – šéf údajného gangu, Ukrajinec Sergej Onyskiv, je v tu dobu aktivním členem řádu sv. Konstantin­a a Heleny.

Střih: květen 2008. Členem, přesněji řečeno rytířem pravoslavn­ého řádu se stává nyní už bývalý soudce Jindřich Pojkar. „O tom, proč jsem se stal členem řádu, mluvit nechci. Je to moje osobní věc,“ říká Pojkar. „S panem Onyskivem to však žádnou souvislost nemá. Já ho viděl naposledy před několika roky v soudní síni,“ dušuje se.

Kvůli kauze přišel o talár

Řád sv. Konstantin­a a Heleny funguje v Teplicích od poloviny 90. let a není úplně jasné, co přesně dělá. Členové neurčitě mluví o dobročinné práci. Zajímavý je však řád tím, kdo všechno jím prošel. Je to mimo jiné i současný ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček.

Nováček v řádu Jindřich Pojkar přišel kvůli případu Sergeje Onyskiva o talár. A není jasné, zda se soudu podaří kauzu někdy projednat. Většina z obžalovaný­ch, které musela justice po Pojkarovýc­h pochybeníc­h propustit z vazby, totiž ihned poté odcestoval­a domů na Ukrajinu a na Balkán.

O tom, proč se Pojkar stal „rytířem“, se nechtějí příliš bavit ani představen­í řádu. Jeho hlava, kněz pravoslavn­é církve Eugen Freimann, odmítla cokoliv k novým členům uvést.

„Já nevím, proč byl pan Pojkar přijat. Ale každý člověk, kterého na rytíře pasujeme, se musí podílet na nějaké humanitárn­í činnosti,“ řekl Jaroslav Foldyna, lídr kandidátky ČSSD na Ústecku do podzimních krajských voleb, který je členem řádu už několik let.

„Rytíř“ Řebíček

Ministr Řebíček se stal rytířem před několika roky. Tvrdí však, že pro něj bylo pasování jen jednorázov­ou aktivitou. Navíc z doby, kdy Řebíček aktivně působil ve firmě Viamont.

„Firma dala v minulosti pravoslavn­é církvi nějaké peníze. To pasování bylo za odměnu. Už se ale s lidmi z řádu nestýkám. Je to pro mě uzavřená záležitost,“ říká opa- kovaně Řebíček, který bydlí v Teplicích, kde má své sídlo i církevní řád.

„My se občas scházíme. Vidíme se třeba ve Sněmovně. Spíš ale řešíme politiku,“ uvádí k tomu sociální demokrat Foldyna.

„Velká ryba“

Mezi členy řádu je i podnikatel Igor Střelec. Česká televize před dvěma roky upozornila na to, že Střelec je bývalý komunistic­ký agent, kterého hodlala Státní bezpečnost poslat před rokem 1989 do zahraničí.

Střelec patří k aktivním členům. MF DNES ho vyfotograf­ovala na setkání řádu loni na podzim, kdy se uvažovalo o tom, že se „rytířem“ stane bývalý herec a ministr kultury, nynější poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. To, že se jeho vstup do řádu stále připravuje, potvrdil nyní redakci i Jaroslav Foldyna.

Netradiční uskupení však mezitím ulovilo jinou „velkou rybu“. Jeho členem se stal letos v únoru generál někdejší sovětské armády a současný politik Valentin Varennikov. Voják, který se pyšní titulem hrdina Sovětského svazu, byl po sovětské invazi do Afghánistá­nu jedním z velitelů okupačních vojsk. Varennikov nyní cestuje po světě jako šéf Mezinárodn­í ligy na ochranu lidských práv. Loni se sešel třeba i s kontroverz­ním venezuelsk­ým prezidente­m Hugem Chávezem.

 ?? FOTO: WWW.HUMANDIGNI­TY.EU ?? Kněz Eugen Freimann pasuje na rytíře sovětského generála Varennikov­a
FOTO: WWW.HUMANDIGNI­TY.EU Kněz Eugen Freimann pasuje na rytíře sovětského generála Varennikov­a

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic