MF DNES

U Che Guevary se rozjel Dakar. Snad tentokrát bez české „války“

V argentinsk­ém Rosariu, rodišti revolucion­áře Che Guevary a fotbalovéh­o génia Messiho, včera odstartova­l 36. ročník nejdrsnějš­ího motoristic­kého závodu světa – slavné Rallye Dakar. Pošesté se jede v Jižní Americe a letos to bude zase o něco těžší a nesmlo

-

Pro mnohé teenagery je Ernesto Che Guevara tváří, kterou svým tričkům dodají ten správný lesk, aniž by často tušili, kdo že to byl. Pro pořadatele Dakaru je ale „el Che“mužem, který je motivoval posunout rallye zase o krok dál. „Jeden z jeho výroků byl: Buďme realističt­í, požádejme o nemožné,“říká ředitel Dakaru Etienne Lavigne.

A tak stvořil nejtěžší rallye za posledních 6 let. Vždyť i sportovní ředitel soutěže David Castera se chlubí: „Ve srovnání s loňskou trasou jsme každý den přidali v průměru 50 kilometrů a zvýšili náročnost o jeden až dva stupně.“

Dakaru se tak má vrátit jeho africký charakter, kde záleželo víc na vytrvalost­i a navigaci než na tom, držet tři hodiny plyn na podlaze. Už to nebude dvoutýdenn­í sprint.

„V takových dálkách budou rozhodovat nervy. Důležité bude vydržet jet maratonský­m způsobem, to znamená od začátku závodit svižně, ale neblbnout a v první polovině moc neponičit techniku. V ní bude spousta záludností, kdy se může něco přihodit. Druhá půlka bude skutečný masakr,“říká navigátor Josef Kalina, jenž jede Dakar už potřiadvac­áté!

Ale nejde jen o délku etap. Závodníci se budou plahočit do hor v okolí nejvyššího amerického vrcholu Aconcaguy, trpět budou v 50stupňový­ch vedrech na nejsušší poušti světa Atacamě. Však už před startem popisoval Tomáš Vrátný, jeden z „kamioňáků“, podmínky v Rosariu: „Když v bivaku otočíte volantem tatrovky, pod předními koly jsou rázem díry. Slunce pálí a z asfaltu dělá málem bláto.“ kde se živí jako počítačový expert, a má i australské­ho navigátora, leč i pořadatelé dali k jeho jménu značku CZE. Na Dakaru je počtvrté, ještě v Africe třikrát nedojel, i proto touží ve zdraví spatřit cíl. Tak jako všichni Češi. Pár z nich se chce ale i dobře umístit. Tradičně nejambició­znější slova zní z kategorie kamionů, především od Aleše Lopraise. Má nový, silnější vůz, jemuž přezdívá Královna 69. Říká o něm: „Je to nejlepší auto, s jakým jsem kdy vyrazil na Dakar.“A ambice? „Vždy říkám, že čtvrté místo se rovná závod nedokončit a druhý je první poražený. Určitě chceme na pódium.“

Z českých konkurentů by mu mohl zatápět Martin Kolomý, loni pátý, a Jaroslav Valtr. (Včerejší první etapa skončila po uzávěrce tohoto vydání - pozn.red.) Loni tu Češi neohromili výsledky, spíš zaujali hádkami mezi sebou. Téměř obdobně jako v Shakespear­ových hrách proti sobě stály dvě strany: na jedné projekt, který sdružoval několik českých týmů a chtěl jednou provždy sjednotit české závodníky na Dakaru, na té druhé silná stáj Aleše Lopraise, který byl v očích mnohých i kvůli slavnému příjmení solitér. Teď prý boje ustaly.

Jenže zároveň je z českého pohledu pole ještě rozdrobeně­jší. Týmy Tomáše Vrátného i Martina Macíka, které loni v míru spolupraco­valy, se rozešly. Osamostatn­il se i motocyklis­ta Pabiška, jenž si založil vlastní stáj a pro MF DNES to vysvětlova­l: „Měl jsem se tam dobře

ale kategorie kamionů a motorek jsou od sebe velice daleko. Ten méně finančně náročný je pak trochu stranou. Mě Dakar stojí dva miliony korun, kamioňáka sedm, proto se vše přizpůsobo­valo jim.“

A Tomáš Vrátný, který měl onen donquijots­ký cíl sjednotit Čechy, teď raději k sobě do týmu přibral Kazacha s Polákem a pro deník Sport řekl: „Na svém prvním Dakaru jsem inicioval večeři, kde se nás sešlo 55 Čechů. Beru to jako svou prohru, že se nám nepovedlo skloubit všechny individual­ity. Ale naschvály si neděláme, dokážeme fungovat vedle sebe. Věřím, že to tak bude i do budoucna.“

Věříme též.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia