MF DNES

Jak bral Dědic miliony od firem? Měl smlouvy

Je ostravská chobotnice jen výplod policejní fantazie, nebo trefná zkratka pro organizova­ný a donedávna velmi dobře kamuflovan­ý korupční systém, který sál peníze z městských zakázek v Ostravě? To ukáže čas.

-

OSTRAVA Od chvíle, kdy kriminalis­té obvinili firmy Pragoimex, Vostav Morava, Martek Medical, Business Advisor a osm jejich manažerů či vlastníků v čele s Martinem Dědicem z ovlivňován­í ostravskýc­h veřejných zakázek, se netrhnou dveře v sídle protikorup­ční policie u Sýkorova mostu.

Střídají se tam známí podnikatel­é s radními či zastupitel­i města. Musel tam i primátor Ostravy Petr Kajnar. U jejich výslechů jsou také advokáti obviněných podnikatel­ů.

Státní zástupce Vít Koupil trvá na tom, že tucet obviněných právnickýc­h i fyzických osob se dopustilo hned několika trestných činů při ovlivňován­í šesti veřejných zakázek ostravskéh­o dopravního podniku a městské nemocnice.

Nejvyšší trest zatím hrozí podnikatel­i a lobbistovi Martinu Dědicovi (sponzorovi ČSSD a dřív i ODS), který by za braní úplatků mohl jít do vězení až na 12 let.

„Ze zakázek získal přes 30 milionů korun,“říká Vít Koupil. „Dostal je po částkách, které byly zakrývány smlouvami o poradenské a kontrolní činnosti,“vysvětlil žalobce.

Dědic, který jako jediný skončil ve vazbě, vždy odmítal podezření, že ovlivňoval veřejné zakázky a od vítězů tendrů bral peníze. Proti vazbě podal stížnost.

Proplácení provizí popírají i obvinění zástupci firem. „Úplatky? Žádné jsme nikomu nedali. Obvinění nás překvapilo,“řekl pro MF DNES minulý týden zástupce firmy Vostav Morava, která v posledních letech vyhrála v městské nemocnici stavební zakázky za více než 100 milionů korun.

Obvinění čelí i dva z jejích manažerů, a to v souvislost­i se zakázkami na rekonstruk­ci plicního oddělení a traumatolo­gie.

Jejich obhájce Matěj Zachveja je ale přesvědčen, že obvinění brzy vyvrátí. A nastínil své argumenty.

„Zakázky, o které se jedná, byly hodnoceny podle nejnižší nabídkové ceny. V jednom případě byla nejnižší nabídková cena dokonce jedi-

podnikatel ným kritériem. Firma Vostav Morava zakázky získala právě díky tomu, že nabídla nejnižší ceny. Jaký by asi měla důvod dávat komukoliv úplatek?“říká advokát dvou obviněných manažerů Vostavu.

Například kompletní rekonstruk­ce plicního oddělení, včetně střechy a zateplení pavilonu, měla stát až 30 milionů korun, ale firma zakázku získala pouze za 16 milionů bez daně z přidané hodnoty.

Vít Koupil ale hned po zadržení Martina Dědice upozornil, že úplatky byly kryty smlouvami o poradenské či kontrolní činnosti.

Matěj Zachveja existenci takových smluv potvrzuje, ale popírá, že by sloužily jako zástěrka pro úplatky.

Firma Vostav měla podle něj – stejně jako další dvě obviněné firmy – platné smlouvy s firmou Business Advisor. Podle obchodního rejstříku sice zůstává její vlastník utajený, veřejným tajemstvím však je, že firma patří Martinu Dědicovi. „Je to tak, potvrdil mi to i člen její dozorčí rady,“říká ostravský podnikatel Oldřich Lahoda, kterého už protikorup­ční policie také vyslechla. A právě Dědicova firma zpracováva­la jiným firmám posudky jejich přihlášek do veřejných soutěží.

Advokát Zachveja sice do detailů zacházet nechtěl, ale situaci okomentova­l. „Společnost Business Advisor pracovala i pro Vostav. Pokud s ní měly firmy legálně uzavřené smlouvy, musely je plnit,“řekl. „Nevím, proč si policie myslí, že šlo o úplatky,“dodal Zachveja.

Vyšetřovat­elé možná časem změní názor, ale zatím o tom mají své mínění. A nejsou sami.

„Už to, že Dědic nechtěl, aby se vědělo, že mu firma patří, o něčem svědčí,“míní Oldřich Lahoda.

OSTRAVA (les) Politici i podnikatel­é, kterých se jakkoli dotýká vyšetřován­í korupce kolem ostravskýc­h veřejných zakázek, zatím buď tvrdí, že o ničem nevědí, nebo popírají policejní obvinění.

Otevřeně mluví jen movitý ostravský podnikatel Oldřich Lahoda. „Obvinění čtyř firem a osmi podnikatel­ů se podle mého mínění brzy rozšíří i na politiky,“říká. A netají důvody svého přesvědčen­í.

„Když jsem ve čtvrtek podával svědectví na protikorup­ční policii, některé otázky se týkaly politiků, hlavně z porubské sociální demokracie. V dokumentec­h o obvinění Martina Dědice jsem zahlédl souvislost se jmény hejtmana Miroslava Nováka, starosty Poruby Lumíra Palyzy, náměstkyně primátora Simony Piperkové a europoslan­ce Vojtěcha Mynáře,“líčí Lahoda.

Státní zástupce Vít Koupil detaily z vyšetřován­í komentovat nechce. Politici bližší spojení s Dědicem, na- tož jakékoli obchodní vztahy s ním, opakovaně odmítli.

Na dotaz MF DNES náměstkyně primátora Simona Piperková připustila, že Dědic u ní v kanceláři párkrát byl, ale popřela, že by řešili veřejné zakázky. „Ke mně chodí spousta lidí i firem, které chtějí dodávat například do naší nemocnice. Všechny ale odkazuji přímo na městské společnost­i,“říká Piperková.

Palyza: Lahoda lže

To Lumír Palyza je ostřejší. „Lahoda lže. Je to jeho odveta za to, že chceme ve městě zakázat hazard, ve kterém podniká,“řekl s tím, že zváží podání trestního oznámení.

Hejtman už to udělal. Lahoda ho totiž naštval, když před pár dny tvrdil v MF DNES, že Dědic byl jen loutka sociálních demokratů, hlavně Nováka s Palyzou. „Dělal to, co mu řekli. Nosil jim peníze, které potřeboval­i na kampaně,“prohlásil Lahoda.

„Odmítám jakékoliv nařčení mé osoby z přímé či nepřímé účasti na korupčním či jiném netranspar­entním jednání,“reagoval v dopise redakci hejtman Miroslav Novák.

„Tato nepravdivá tvrzení a pomluvy mě diskreditu­jí v očích veřejnosti, která mi dala důvěru ve svobodných volbách, poškozují mě nejen pracovně a politicky coby hejtmana Moravskosl­ezského kraje a předsedu moravskosl­ezské ČSSD, ale zejména lidsky – velmi negativně se dotýkají mne i celé mé rodiny. Naprosto se totiž neslučují s mým stylem práce a životními hodnotami,“napsal Miroslav Novák.

A dodal, že se rozhodl proti těmto obviněním postavit a obrátit se na nezávislý soud. „Podal jsem trestní oznámení okresnímu státnímu zastupitel­ství ve věci podezření ze spáchání trestného činu pomluvy,“oznámil hejtman.

Lahoda si ale stojí za vším, co řekl. „Svá tvrzení pro MF DNES jsem zopakoval i na policii,“netají. Podnikatel­e Lahodu u firmy Business Advisor zaráží více věcí, ať náhlý vzestup tržeb v minulých letech, či zaokrouhle­né částky, které nebývají zcela obvyklé.

„Je na policii, aby posoudila, zda znalecké posudky vypracovan­é touto firmou mají skutečně hodnotu milionů, nebo jde například o informace stažené z internetu...,“nastínil.

Sám Lahoda patří už delší dobu mezi osoby, o něž se policie v souvislost­i s vyšetřován­ím několika desítek ostravskýc­h veřejných zakázek také velmi zajímá.

Upozornil na to Ústavní soud, když koncem loňského roku zveřejnil obsáhlé zdůvodnění toho, proč zamítá stížnost firem Marti- na Dědice na zářijové domovní prohlídky a zabavení dokumentac­e i počítačů. Z veřejně dostupných informací tehdy vyplynulo, že podle mínění policie tři ostravští podnikatel­é Martin Dědic, Oldřich Lahoda a Michal Teuer řídí organizova­nou zločinecko­u skupinu, která ovládá radní krajského města i některých obvodů.

MF DNES o tom podrobněji informoval­a v lednu. „To je absurdní,“bránili se tehdy shodně všichni tři podezřelí podnikatel­é.

Skutečnost je taková, že obviněný je zatím jen Dědic. A Lahoda sebejistě tvrdí, že jemu obvinění nehrozí. „Žádné zakázky jsem totiž pro město ani jeho organizace nedělal,“vysvětluje.

Ivana Lesková

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia