Nová past na řidiče na D1. Radar u každého zúžení
V srpnu bude poslední varování – radar ukáže, kolik jedete. Pak přijde úsekové měření a pokuty
PRAHA Nezpomalíš, zaplatíš.
Opravované úseky na dálnici D1 ohlídá od příštího roku neúprosné úsekové měření. Kamery nakoupí ministerstvo dopravy. Ministr dopravy Dan Ťok nechce tolerovat, že se na zúženích, kde se čtyři pruhy musí vměstnat do půlky dálnice, běžně překračuje rychlost. Loni to potvrdil i test MF DNES.
„V opravovaných úsecích je rychlost omezena na osmdesátku, ale jezdí se tam běžně 130 kilometrů v hodi- ně,“říká ministr Ťok. Připomíná, že řidiči mohou zranit či zabít nejen sebe navzájem, ale i stavbaře, kteří dálnici opravují. „Mohu potvrdit, že při práci na D1 jsme zaznamenali několik případů ohrožení našich pracovníků způsobeného nedodržováním rychlosti nebo nepozorností řidičů,“řekla Iveta Štočková ze stavební firmy Eurovia.
Momentálně ministerstvo řeší, jak se budou pokuty na D1 vybírat, tedy odkud řidiči přijde složenka či pozvání k vyřešení přestupku. Nejspíš to bude práce úředníků na radni- cích podél dálnice, kterým přibude práce, ale i příjmy z pokut.
Ještě do konce prázdnin plánuje ministr akci, kterou pracovně nazval „poslední varování“. „Budeme rozmisťovat náhodně informativní radary, které budou sbírat data. Následovat bude jednak vyhodnocení nasbíraných údajů a zároveň s tím namátkové dopravně bezpečnostní akce policie v zúženích,“slibuje ministr. Po „posledním varování“přijde jednání s obcemi, v jejichž katastru bude radar nejvíc potřeba.
MĚŘENÍ RYCHLOSTI
„Protože stavební sezona skončí na přelomu listopadu a prosince, chystáme úsekové měření v březnu příštího roku,“dodal Ťok.
Nejužší pruh na zúžení měří na šířku 2,5 metru a většímu terénnímu autu už zbývá na každé straně jen 20 centimetrů. Proto je riziko srážky tak velké. Nejhorší je, když se tam pouštějí do předjíždění dodávky.
Traťový rekordman se 136 km/h
Středočeská policie zatím měří na zúženích rychlost jen za pomoci radarů v autech. Nemá kapacitu posadit tam dopraváka s pevným radarem, který by řidičů odchytl víc. „V místě zúžení probíhá běžný výkon služby. Měříme za pomoci passatů a nových superbů,“uvedl středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa.
Loni však měřili u Šternova na D1 redaktoři MF DNES s technikem z firmy, která prodává radary.
A skóre? Na osmdesátce jela pětina aut více než 90 km/h a tři procenta řidičů více než stovkou.
Rekordman uháněl rychlostí 136 km/h a stříbrnou příčku držel kombík BMW, který jel sice „jen“134 km/h, ale zase předjížděl kolonu.
Kdyby tam místo novinářů stáli policisté, mohli by oba závodníci přijít o řidičák na půl roku až na rok a dostat pokutu 10 tisíc korun.
Odborníci považují úsekové měření za velmi účinné. „V průběhu několika málo týdnů se řidiči naučí v měřeném úseku chovat v rámci rychlostních limitů,“říká Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu.
V Česku už se úsekové měření používá v Praze na 39 místech a v několika dalších městech, například v Ústí nad Labem. Známý je třeba kus magistrály před Nuselským mostem v Praze ve směru do centra, kde se po čtyřproudé silnici řidiči předpisově „loudají“padesátkou.