MF DNES

Nová past na řidiče na D1. Radar u každého zúžení

V srpnu bude poslední varování – radar ukáže, kolik jedete. Pak přijde úsekové měření a pokuty

- Jan Sůra, Jakub Pokorný redaktoři MF DNES

PRAHA Nezpomalíš, zaplatíš.

Opravované úseky na dálnici D1 ohlídá od příštího roku neúprosné úsekové měření. Kamery nakoupí ministerst­vo dopravy. Ministr dopravy Dan Ťok nechce tolerovat, že se na zúženích, kde se čtyři pruhy musí vměstnat do půlky dálnice, běžně překračuje rychlost. Loni to potvrdil i test MF DNES.

„V opravovaný­ch úsecích je rychlost omezena na osmdesátku, ale jezdí se tam běžně 130 kilometrů v hodi- ně,“říká ministr Ťok. Připomíná, že řidiči mohou zranit či zabít nejen sebe navzájem, ale i stavbaře, kteří dálnici opravují. „Mohu potvrdit, že při práci na D1 jsme zaznamenal­i několik případů ohrožení našich pracovníků způsobenéh­o nedodržová­ním rychlosti nebo nepozornos­tí řidičů,“řekla Iveta Štočková ze stavební firmy Eurovia.

Momentálně ministerst­vo řeší, jak se budou pokuty na D1 vybírat, tedy odkud řidiči přijde složenka či pozvání k vyřešení přestupku. Nejspíš to bude práce úředníků na radni- cích podél dálnice, kterým přibude práce, ale i příjmy z pokut.

Ještě do konce prázdnin plánuje ministr akci, kterou pracovně nazval „poslední varování“. „Budeme rozmisťova­t náhodně informativ­ní radary, které budou sbírat data. Následovat bude jednak vyhodnocen­í nasbíranýc­h údajů a zároveň s tím namátkové dopravně bezpečnost­ní akce policie v zúženích,“slibuje ministr. Po „posledním varování“přijde jednání s obcemi, v jejichž katastru bude radar nejvíc potřeba.

MĚŘENÍ RYCHLOSTI

„Protože stavební sezona skončí na přelomu listopadu a prosince, chystáme úsekové měření v březnu příštího roku,“dodal Ťok.

Nejužší pruh na zúžení měří na šířku 2,5 metru a většímu terénnímu autu už zbývá na každé straně jen 20 centimetrů. Proto je riziko srážky tak velké. Nejhorší je, když se tam pouštějí do předjížděn­í dodávky.

Traťový rekordman se 136 km/h

Středočesk­á policie zatím měří na zúženích rychlost jen za pomoci radarů v autech. Nemá kapacitu posadit tam dopraváka s pevným radarem, který by řidičů odchytl víc. „V místě zúžení probíhá běžný výkon služby. Měříme za pomoci passatů a nových superbů,“uvedl středočesk­ý policejní mluvčí Pavel Truxa.

Loni však měřili u Šternova na D1 redaktoři MF DNES s technikem z firmy, která prodává radary.

A skóre? Na osmdesátce jela pětina aut více než 90 km/h a tři procenta řidičů více než stovkou.

Rekordman uháněl rychlostí 136 km/h a stříbrnou příčku držel kombík BMW, který jel sice „jen“134 km/h, ale zase předjížděl kolonu.

Kdyby tam místo novinářů stáli policisté, mohli by oba závodníci přijít o řidičák na půl roku až na rok a dostat pokutu 10 tisíc korun.

Odborníci považují úsekové měření za velmi účinné. „V průběhu několika málo týdnů se řidiči naučí v měřeném úseku chovat v rámci rychlostní­ch limitů,“říká Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu.

V Česku už se úsekové měření používá v Praze na 39 místech a v několika dalších městech, například v Ústí nad Labem. Známý je třeba kus magistrály před Nuselským mostem v Praze ve směru do centra, kde se po čtyřproudé silnici řidiči předpisově „loudají“padesátkou.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic