MF DNES

Stavba D1: hrozí střety zájmů

-

PŘEROV Stavba D1 u Přerova, jeden z posledních nedokončen­ých úseků dálnice před Ostravou, se může prodražit. Důvodem je střet zájmů dozoru, projektant­ů a stavaře, ale i jezírko, které může způsobit problémy v podloží. Tvrdí to občanská sdružení Dopravní federace a Oživení.

Podle neziskovek je stavba dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou připravená špatně. Ve střetu zájmu jsou údajně projektant stavby a společnost HBH Projekt. Iniciativy upozornily i na podezřelé vedení stavby přes dvě skládky popílků. Hrozí proto údajně zpožďování a navyšování ceny za vícepráce.

Stavba 14 kilometrů dálnice byla zahájena před měsícem a je předposled­ním chybějícím úsekem pro napojení Ostravy na D1. Ředitelstv­í silnic a dálnic (ŘSD) ale projekt hájí s tím, že byl řádně schválen.

„Stavba vede přes dvě skládky tep- lárenských popílků a jezero, které se v blízkosti jedné ze skládek utvořilo. Zatímco v případě skládky Prosenice, u níž se jezero nachází, byl vypracován geologický průzkum, samo jezero důkladně prozkoumán­o nebylo a není tak jasné, zdali má stabilní podloží,“uvedla bývalá ředitelka kontroly kvality na ŘSD Miloslava Pošvářová, která nyní spolupracu­je se sdružením Oživení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia