MF DNES

Výpravčí a přejezdy, dvě slabiny železnice

- Martin Biben reportér MF DNES

PRAHA Výpravčí zvedne plácačku, ozve se ostrý zvuk píšťalky a teprve poté se vlak rozjede. Tato scénka v posledních letech zmizela z řady nádraží, zejména těch velkých. Podle Drážní inspekce i oslovených výpravčích je to vážná chyba.

Strojvedou­cí se na stále více tratích řídí jen podle toho, jaká barva jim svítí na návěstidle. Letos přitom už třicetkrát vyjel vlak navzdory zákazu. Čtyři lidé byli zraněni, způsobená škoda přesáhla 33 milionů korun. „Dříve byla zodpovědno­st na dvou lidech – výpravčím a strojvůdci. Nyní je jen na strojvůdci,“upozorňuje generální inspektor Drážní inspekce Roman Šigut.

Návrh na návrat k tomu, aby výpravčí opět vypravoval­i vlaky, dávala inspekce už v roce 2012. Podle Šiguta bylo chybou zrušit ve velkých stanicích výpravčí dříve, než v nich začne fungovat systém ECTS, který vlaky při vyjetí na červenou automatick­y zastaví.

Výpravčí z peronů mizí kvůli modernizac­i tratí, po níž je provoz na železnici řízený na dálku. To přináší také úsporu na mzdách. Podle inspektorů by však návrat výpravčích nemusel přijít draho. „Na těch stanicích většinou dál slouží. Sedí v kanceláři a nosí strojvedou­cím rozkazy o okamžitých změnách v dopravě,“uvedl Šigut.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která má bezpečnost tratí na starosti a výpravčí jsou její zaměstnanc­i, s jejich návratem nesou- hlasí. „Vnímáme tento návrh Drážní inspekce jako krok zpět, a to i ve srovnání se světovým trendem a vývojem,“uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Kritika drážních inspektorů míří i na další prvky zabezpečen­í železnice, zejména na silniční přejezdy.

„Když nejsou přejezdy mimoúrovňo­vé, měly by být zásadně se světly i závorami. Na těch bez závor, kde jsou jen světla, se od ledna 2008 do března letošního roku v 607 případech střetl vlak s autem a zemřelo při tom 95 lidí,“vyčíslil generální inspektor Šigut.

Jedna z největších podobných nehod se odehrála letos v březnu mezi Obrataní a Chýnovem na hranicích Jihočeskéh­o kraje a Vysočiny. Ráno se střetl osobní vlak s kamionem, vlak po nárazu vykolejil. V nemocnici skončilo jedenáct lidí, škoda činila osm milionů korun.

Naopak tam, kde závory jsou, nebyl podle Šiguta s výjimkou Studénky a jednoho vojenského případu ani jeden mrtvý. „Přesto jsou stále schvalován­y přejezdy bez závor, i když se cenově liší jen o deset až patnáct procent,“upozornil Šigut.

Železniční tratě v Česku nejsou tak bezpečné, jak by mohly být, naznačuje generální inspektor Drážní inspekce Roman Šigut. Rezervy vidí zejména na přejezdech a ve vypravován­í vlaků.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia