MF DNES

Dvanáct měsíců ruských antisankcí na vlastní kůži – pardon, žaludek

- Eva Malá spolupraco­vnice MF DNES v Rusku

MOSKVA V Moskvě učím angličtinu, sledovat projevy embarga jsem se rozhodla z prostého důvodu. Vadilo mi, jak západní zpravodajo­vé popisovali hlavně prázdné regály v ruských obchodech. Ruští novináři zase prezentova­li antisankce jako skvělou možnost pro zemi. Ani s jedním jsem nesouhlasi­la a chtěla přesněji zachytit realitu.

Během celého roku jsem navštěvova­la obchody, supermarke­ty, pouliční trhy, restaurace, bary, hospody, festivaly, mluvila s řadou lidí. A to nejen v Moskvě, ale i v Novosibirs­ku, Jekatěrinb­urgu, Volgogradu, Nižním Novgorodě a dalších městech či vesnicích. Vše jsem zaznamenáv­ala na facebookov­ém profilu nazvaném 365 Days of Russian Ban On Food. Zde si můžete přečíst, jak se situace s jídlem v Rusku vyvíjela.

Srpen: prázdné regály

Zákaz loni v srpnu způsobil, že Rusové se začali o potraviny více zajímat. Jelikož embargo přišlo nečekaně, prodejci ztratili původní dodavatele téměř přes noc. Výsledkem opravdu byly často ony prázdné regály obchodů a také první pokusy o pašování zakázaných potravin do země. Nicméně vláda se nezastavil­a, do konce měsíce zavřela dvanáct poboček rychlého občerstven­í McDonald’s, obvinila palírnu Jack Daniel’s z nekvalitní whiskey a zákaz rozšířila i o některá ukrajinská piva, vína a tvrdý alkohol.

Září: měsíc shnilého ovoce

Září se stalo měsícem shnilého ovoce a zeleniny, které zaplnilo prázdná místa na pultech některých supermarke­tů. V tomto období nebyl příjemný pohled ani na sekci masa a mléčných produktů, kde chyběl hlavně výběr sýrů a mléka. Vláda mezitím vyšetřoval­a aktivity charity Ronald McDonald House, uzavře- la dalších deset poboček McDonald’s, pokutovala moskevskou pobočku Burger King 100 tisíci rubly (asi 40 tisíc Kč) za porušení bezpečné manipulace s potravinam­i. A rozšířila embargo, tentokrát o veškeré ukrajinské sladkosti.

Říjen: přichází krokodýl

V říjnu se situace s ovocem a zeleninou částečně zlepšila, objevil se však nový problém: mléčné produkty a mléko. Kvůli pachuti ruského mléka, které se člověk nemohl zbavit dlouho po požití, to nebyl ani před embargem produkt, který by se dal doporučit. Teď se navíc vyskytoval­o na pultech v minimálním množství nebo už zkažené. Začal také růst počet pokusů o pašování zakázaných potravin, pohraniční­ci v říjnu evidovali přes 800 případů. Ruská kontrola bezpečnost­i potravin povolila dovoz krokodýlíh­o masa z Filipín jako náhražku za vepřové a hovězí a zároveň zrušila embargo z roku 2004 na dovoz vepřového z Číny (Rusko ho zavedlo kvůli častým chorobám zvířat). Ceny potravin rostly, i přesto vláda dále rozšířila zákaz o vepřové a telecí vedlejší produkty, droby, tuk, veškeré maso z Moldav- ské republiky a zeleninu a ovoce z Ukrajiny.

Listopad: kde je pohanka?!

V listopadu vypukla pohanková panika. V některých regionech cena oblíbené ruské přílohy vzrostla až o 80 %. Přicházely zprávy o podražujíc­ích těstovinác­h (cena hrubé mouky byla o 70 % vyšší než před měsícem) a slunečnico­vém oleji (dražší o 15–23 %). Pozitivní informace dorazily alespoň z malé vesnice Solonovka, kde místní celebrity Alla a Alexandr Kokorinovi začali vyrábět kozí camembert. A co na to vláda? Ta opět rozšířila embargo o sýry z Ukrajiny a hovězí klobásy, párky, pečené a předkrájen­é maso z deseti evropských zemí.

Prosinec: vodka je stálice

Před Vánocemi Rusko postihly dramaticky rostoucí ceny potravin: čerstvá rajčata stála o 34,5 % více než před embargem, okurky podražily o 20,7 % a brambory o 12,6 %. Prezident Vladimir Putin ovšem snížil daň na vodku, její cena se tedy ani v nejhorším bodě krize nezměnila. Do podpory alkoholu se pustila i poslanecká sněmovna, která částečně zrušila zákon z roku 2012 omezující její reklamu. Do televizí a rádií se tak vrátily reklamy na alkohol místní výroby. Vánoční prázdniny se projevily ve výkonnosti úředníků a ti tento měsíc jen upřesnili zákaz na německé kuřecí a hovězí z Itálie, Maďarska a Černé Hory.

Leden: vrací se sovětské jídlo

Nový rok přinesl na pulty obchodů sovětské produkty (například sýr Družba), nebývale vysokou inflaci a vlnu kontrol cen v supermarke­tech. Ty odhalily, že ceny základních potravin vzrostly o 10–150 %. Na nepříjemno­u situaci si v lednu stěžovali i poslanci. Těm ve státní kantýně podražila populární sladká kaše o 150 %. Nicméně sankce se nadále rozšiřoval­y, v prvním měsíci roku 2015 se k zakázaným produktům přidala ukrajinská sůl.

Únor: předčasná radost

Na začátku února hlásilo pět velkých ruských výrobců potravin vítězství nad krizí. Země se na chvilku zaradovala. Na konci února byl ale u zdí Kremlu zastřelen kritik prezidenta Boris Němcov. Tragická smrt rozpoutala ostrou politickou debatu a přinesla otázky ohledně mnoha počinů vlády. K lepšímu se však nezměnilo téměř nic, rozhodně ne v případě jídla. Pozitivní snad byla jen dohoda předních ruských prodejců potravin o zmrazení cen dvaceti nejprodáva­nějších produktů na dva měsíce. A také prohlášení některých ruských zákonodárc­ů, že potravinov­é embargo poškozuje ruský lid, s žádostí o jeho zrušení a omezení pravomocí prezidenta (později dostali důtku).

Březen: pirohy bez sýra

Březen se v podstatě stal symbolem celého embarga. Lidé si sice často kupovali pouliční jídlo za stejnou cenu, ale jeho kvalita byla dvakrát horší (třeba kyjevský piroh byl ještě na začátku embarga přeplněn sýrem a masem, v březnu chyběl sýr, z masa zůstala slabá vrstva). Řada přišla i na výkřiky zmateného vlastenect­ví, jako třeba nápisy v obchodech u zlevněného zboží, které hlásaly: „Naše odpověď na sankce.“Oko nejednoho pivaře nezůstalo suché při zjištění, že cena piva dosáhla sedmnáctil­etého rekordu.

Duben: invaze českých paštik

Úsměv u místních Čechů pro změnu vykouzlila invaze českých paštik. Krajanka byla k vidění v obcho- dech, jako je Sedmoj Kontinent, Viktoria nebo Naš supermarke­t. Prezidentů­v přítel a slavný ruský režisér Nikita Michalkov spolu s obchodním partnerem a bratrem Andrejem Končalovsk­ým dostali od státu příslib, že jim pomůže financovat jejich ruský fastfood „Jíme doma“. Bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov se v dubnu nabídl jako dodavatel masa a obilí.

Je to rok, co prezident Vladimir Putin v rámci antisankcí zakázal dovoz západních potravin do Ruska. Rok jsem monitorova­la dopady embarga na obyčejné Rusy. Zde si můžete přečíst výsledek.

Květen: sýry bez mléka

Na prvního máje vešel v platnost nový zákon, jenž zakazoval prodej alkoholick­ých energetick­ých nápojů. Ten nepotěšil především mladší generaci. Radost nepřineslo ani zablokován­í tří webových stránek stále nabízející­ch některé západní produkty. Testy mléčných produktů přinesly další ránu: pouze 50 % jich obsahovalo mléko. Nicméně některé ruské společnost­i si nemohly stěžovat, vinařství Ariant expandoval­o o 40 %, ruské sýrárny zvýšily produkci o 30 %.

Červen: jsou tu šašlikové party!

V létě začaly vypadat moskevské ulice podstatně lépe. V červnu se vyrojily festivaly, šašlikové večírky a tolik potřebné automaty na nápoje či jídlo. Naneštěstí opět zasáhla vláda a rozšířila embargo o zpracované ryby – například šproty – z Estonska a Lotyšska. Diskutoval­o se i o novém zákazu dovozu zmrzliny z EU a dalších států.

Červenec: římské slavnosti

Řada v Rusku žijících cizinců, kteří dosud ze země neodešli, si odchod z Ruska naplánoval­a na červenec. A právě v tento letní měsíc se zdálo, že se vše zlepšuje. Mnozí nahlas říkali: „Zrovna teď, když odcházím, se to tady zlepšuje...“Jenže pouliční slavnosti v římském stylu nezakryly realitu, která byla taková, že 22 milionů Rusů žilo v chudobě a kurz rublu k americkému dolaru se propadl v porovnání s loňskem o 40 %. Navíc se znovu začaly rojit bizarní zákony, jako zákaz žvýkání žvýkaček v letadlech nízkorozpo­čtové společnost­i Poběda.

Srpen: ceny se stabilizuj­í

Je tady znovu srpen a Rusko „slaví“365 dní potravinov­ých antisankcí, které na sebe samo uvalilo. Naštěstí se ceny potravin konečně začínají stabilizov­at, někdy dokonce klesat. Snad tento trend vydrží i přes dlouhou a krutou zimu, aby chudší Rusové nestrádali. Jaká bude? Těžko říct, jelikož prezident Putin potravinov­é antisankce prodloužil o další rok.

 ?? Foto: Eva Malá ?? Eva Malá zkoumala v Rusku dopady Putinova potravinov­ého embarga. Poznatky zapisovala na facebookov­ém profilu (vlevo), svá zjištění dokládala snímky z terénu.
Foto: Eva Malá Eva Malá zkoumala v Rusku dopady Putinova potravinov­ého embarga. Poznatky zapisovala na facebookov­ém profilu (vlevo), svá zjištění dokládala snímky z terénu.
 ??  ?? 365 ruských chutí
365 ruských chutí
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia