MF DNES

V Americe roste solární byznys. Táhnou ho dotace i domácnosti

- František Strnad redaktor MF DNES

Podpora sluneční energetiky není jen evropskou libůstkou. Firma SolarCity vizionáře Elona Muska s pomocí miliardový­ch dotací instaluje panely na střechy rodinných domů i velkých korporací.

SAN MATEO Průkopník nové energetiky Elon Musk vede čím dál masivnější útok na americké střechy. Jeho firma SolarCity je největším hráčem ve Spojených státech, pokud jde o fotovoltai­cké elektrárny, a rychle expanduje. Především díky dodávkám střešních panelů na obytné domy a firemní budovy.

Fotovoltai­cké solární panely by koncem tohoto roku měly ve Spojených státech dosáhnout instalovan­é kapacity 8 000 megawattů, tedy zhruba čtyřnásobk­u jaderné elektrárny Temelín. SolarCity zatím v prvním pololetí vykázala 1 418 instalovan­ých megawattů, což pro ni znamenalo 86procentn­í meziroční nárůst. Do roku 2018 chce mít firma milion zákazníků, dosud překročila čtvrtinu tohoto počtu.

Sluneční impérium hodlá Musk rozšiřovat pomocí strategie, která stojí na podpoře solárních panelů na střechách menších firem.

„Solární průmysl v posledních pěti letech opomíjel malé a střední podniky,“uvedl v rozhovoru pro magazín Fortune Muskův bratranec Lyndon Rive, který je generálním ředitelem SolarCity. Elon Musk v SolarCity drží 23procentn­í podíl. Čtyřiačtyř­icetiletý miliardář vlastní kromě toho 27procentn­í podíl ve společnost­i Tesla Motors, která vyrábí elektromob­ily, vlaky a baterie.

Pro firmy i pro chudé

SolarCity patří mezi průkopníky obchodního modelu, který nabízí insta- laci solárních panelů na střechy za malý poplatek či zcela zdarma. Zákazníci se v kontraktu zavazují využívat elektřinu z vlastní střechy po desítky let. Firma jim zajišťuje jak energii, tak kompletní údržbu systému.

Nyní se SolarCity zaměřuje na malé a střední podniky, které mají po vzoru domácností přejít na samoudržit­elný energetick­ý zdroj. Díky solárním panelům ušetří na energiích podle Lyndona Rivea měsíčně pět až 25 procent dosavadníc­h nákladů.

Podle plánu, který Musk nedávno zveřejnil, se SolarCity plánuje s nabídkou panelů obrátit i na lidi využívajíc­í nájemní bydlení a na nízkopříjm­ové domácnosti.

Finanční prostředky firma získává částečně od soukromých investorů, díky nimž může nakupovat panely od výrobců s předstihem. Nabízí také finanční spoluúčast veřejnosti. Loni vydala solární dluhopisy za 200 milionů dolarů.

Jenomže stejně jako v Evropě, také v USA zatím solární boom jede hlavně díky státní podpoře. Vláda státu New York například v Buffalu financuje továrnu na solární panely za 750 milionů dolarů. Fabriku staví a bude provozovat Muskova firma SolarCity.

Deník Los Angeles Times spočí- tal, že SolarCity na státních dotacích získala zatím přes 2,5 miliardy dolarů. „Žádná z těchto pobídek není nutná,“oponuje Musk, podle něhož je smyslem pobídek hlavně to, že urychlují inovace.

Státní podpora je nicméně pro SolarCity zatím klíčová. Společnost se v současnost­i stejně jako další „zelené“energetick­é firmy těší daňovým úlevám a dalším výhodám. Někteří analytici v této souvislost­i varují, že finanční model společnost­i je bez dotací do budoucna neudržitel­ný.

Americká solární evoluce

„Současná strategie SolarCity má význam i bez státní podpory,“soudí energetick­ý expert se zaměřením na obnoviteln­é zdroje Michal Zigl. „Poslední kroky společnost­i na mě působí tak, že chtějí trh decentrali­zovat. Hodně bude záležet na konkrétní legislativ­ě jednotlivý­ch států USA a na návratnost in- vestice má také zásadní vliv podnebí,“řekl MF DNES.

O tom, že obnoviteln­é zdroje budou ve Spojených státech do budoucna hrát větší roli, hovoří i legendární investor Warren Buffet. Ten je označil za „skutečnou hrozbu“pro svůj energetick­ý byznys, který stojí na „špinavých zdrojích“, jakými je například uhlí.

Obnoviteln­é zdroje pro vlastní potřebu si v USA sice zatím pořídilo malé množství lidí, sluneční panely od SolarCity však na svých střechách mají už i velké korporace jako Walmart nebo Intel. Fotovoltai­cká zrcadla od Muska využívá rovněž armáda Spojených států.

A investoři fotovoltai­ce věří. Kromě Muskovy firmy posiluje dvojka na trhu SunEdison, která před měsícem oznámila koupi konkurenčn­í Vivint Solar za 2,2 miliardy dolarů. Ostatně dle expertů má mít americký solární trh v budoucnu hodnotu až dva biliony dolarů.

„Solární průmysl v posledních pěti letech opomíjel malé a střední podniky.“

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Slunce je čím dál populárněj­ší Solární energie je ve Spojených státech na vzestupu. Loni země disponoval­a kapacitou 6 200 megawattů, ještě do konce letošního roku by měla dosáhnout osmi tisíc, což odpovídá čtyřnásobk­u kapacity Jaderné elektrárny Temelín.
Foto: Profimedia.cz Slunce je čím dál populárněj­ší Solární energie je ve Spojených státech na vzestupu. Loni země disponoval­a kapacitou 6 200 megawattů, ještě do konce letošního roku by měla dosáhnout osmi tisíc, což odpovídá čtyřnásobk­u kapacity Jaderné elektrárny Temelín.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia