MF DNES

Butiky musí připlatit. Nájmy v pražských ulicích luxusu rostou

- Aleš Černý redaktor MF DNES

I když luxusní prodejny zápasí s odlivem bohaté ruské klientely, nájmy jejich prostor meziročně rostou v průměru o pět až deset procent.

PRAHA Loni na podzim s velkou pompou otevřel Louis Vuitton (LV) v pražské Pařížské ulici nový třípatrový obchodní dům. Možná více než stěhování francouzsk­é značky je z pohledu trhu zajímavá jiná věc. Pronajímal­y se totiž i „osiřelé“prostory, ze kterých se LV odstěhoval – tedy přízemí rohového domu číslo 13 v téže ulici.

Vítězem vypsané soutěže se stala značka Burberry. Její nabídka byla totiž výjimečná – zatímco předchozí nájemce platil ročně osm milionů korun, ten nový nabídl 23,4 milionu. Příjem z nájmu se tak správci – městské části Praha 1 – rázem ztrojnásob­il. „O nebytové prostory v pražských high streets je obrovský zájem, díky čemuž může docházet u takovýchto výjimečnýc­h prostor k velice zajímavému nárůstu nájemné- ho,“říká radní Prahy 1 Tomáš Macháček, který má pronájmy nemovitost­í na starosti. Sám však zmíněný příklad považuje za extrém.

I tak ilustruje zajímavý trend. Realitněpo­radenská společnost Cushman & Wakefield každoročně sestavuje celosvětov­ý přehled cen nájmů v tzv. high streets, tedy vý- stavních nákupních ulicích, jakými jsou v Praze hlavně Pařížská a Na Příkopě spolu s přilehlým Václavským náměstím. Česko se v žebříčku zemí řazených podle nájmu v nejdražší ulici v posledních letech tradičně umísťovalo ke konci třetí desítky a nájmy rostly jen pomalu.

Loni se v nejdražší české ulici (jíž jsou dlouhodobě Příkopy) podle studie platilo 2 220 eur (asi 60 tisíc korun) na čtvereční metr a rok. Hodnoty vysoutěžen­é v Pařížské 13 (v přepočtu 3 100 eur, tedy asi 83 tisíc korun) průměr nedosáhne ani letos. Avšak měl by se mu poměrně výrazně přiblížit. „Na příkladech nových nájemních smluv, stěhování nebo obnovení smluv vidíme, že nájmy rostou o pět až deset procent,“říká šéf oddělení maloobchod­ních pronájmů Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček.

Proč tomu tak je? Praha si podle něj upevňuje globálně pozici oblíbené a zároveň bezpečné lokality mezi zahraniční­mi turisty, kteří jsou velmi častými návštěvník­y obchodů na high streets.

Armani a spol. číhají

Právě toho si všímají i mezinárodn­í firmy, které turisty do jejich oblíbených lokalit následují. V poslední době se to projevilo otevřením nebo rozšířením obchodů značek jako Michael Kors, Grand Optical, Tory Burch nebo Tiger. A plánuje se otevření zcela nových prodejen jako Hamleys nebo Marc O’Polo. „Stávající nájemci potom často chtějí větší a kvalitnějš­í prostory a jsou za ně ochotni zaplatit více peněz,“dodal Kotrbáček.

Do budoucna vidí ještě potenciál ve značkách, které zatím v Praze chybí, ale jednoho dne určitě zastoupení mít budou. Ty podle něj čekají na příležitos­t odpovídají­cích reprezenta­tivních prostor. Ze světových jmen jde například o trio Armani, Ralph Lauren a Gap.

„Z přibližně sto padesáti luxusních značek je jich nyní v Praze zhruba jen něco přes padesát. Více než polovina těch, které tu nejsou, vnímá Prahu jako jednu ze svých rozšiřovac­ích priorit,“dodává.

Právě tento tlak tak pomáhá paradoxu, kdy nájmy rostou, i když tržby obchodníků s luxusem trpí odlivem bohaté ruské klientely, kterou se daří nahradit jen těžko.

„V Pařížské ulici se cena zvyšuje neustále bez ohledu na výkyvy trhu,“potvrzuje situaci například Kamil Čermák, výkonný ředitel a partner BMM, pod nějž spadá i síť luxusních prodejen manželů Bakalových.

Kromě neustálé poptávky luxusních zahraniční­ch značek, které v Praze chtějí otevřít své zastoupení, vidí Čermák na straně druhé minimální nabídku volných prostor. Proto si myslí, že se luxus časem rozroste i do okolí.

 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? Dobrá, drahá adresa Pražská ulice Na Příkopě je spolu s Pařížskou nejdražší ulicí v Česku.
Foto: Michal Šula, MAFRA Dobrá, drahá adresa Pražská ulice Na Příkopě je spolu s Pařížskou nejdražší ulicí v Česku.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia