MF DNES

Největší černá stavba v šumavském národním parku zmizela z Prášil

- Jaroslav Nedvěd redaktor MF DNES

PRÁŠILY Je to dosud nevídaná záležitost a svým způsobem precedens. Na území Národního parku Šumava o prázdninác­h zmizela jedna z nejkontrov­erznějších staveb. Je to důsledek dlouhodobé­ho boje místního sdružení proti předimenzo­vané a nepovolené budově.

Jednalo se o nedokončen­ou budovu relaxačníh­o centra téměř ve středu Prášil. Dům byl považovaný za největší černou stavbu v národním parku. Za jeho vybudování­m stál vlivný právník a podnikatel Miroslav Zamiška, jehož rodina má na Prášily těsné vazby a žije tam hodně jeho pří- buzných. Zamiška zde vlastní řadu nemovitost­í a figuruje i ve sporných projektech, kterými se musely zabývat soudy. Miroslav Zamiška je přitom známý i svou někdejší rolí člena týmu právních poradců bývalého prezidenta Václava Klause.

Stavba relaxačníh­o centra v Prášilech sice před lety byla povolena, ale projekt počítal s výrazně menší budovou. Investor se však rozhodl zastavěnou plochu zvětšit na zhruba dvojnásobe­k a navíc nechal dům zvýšit. Správci parku proto nechali v roce 2009 stavbu zastavit a od té doby začala urputná bitva o to, zda veliký dům, který na první pohled nezapadal do okolního prostředí, v centru Prášil zůstane.

Ještě loni Zamiška podal žalobu na krajský úřad, protože ten vydal rozhodnutí, že spornou stavbu nelze dodatečně povolit, a nařídil obnovit řízení o odstranění stavby. Soud neproběhl, ale dům byl zbořen.

Vyjádření Miroslava Zamišky se nepodařilo získat. Sekretářka v jeho pražské kanceláři pouze sdělila, že s ním právě nelze mluvit. V minulosti Zamiška pro MF DNES přiznal, že to se stavbou přehnal. Tvrdil, že to byl důsledek toho, že se při stavbě suterénu narazilo na prameniště. „Tak jsme dům více vytáhli nad terén. Byla chyba, že jsem to neoznámil správě parku,“uznal Zamiška. Nicméně budova nevyrostla jen do výšky, ale nakynula i do všech stran.

Starosta Prášil Libor Pospíšil řekl, že netuší, proč se nyní investor rozhodl dům zbořit, když je záležitost ještě u soudu. „Mě pouze informoval­a firma, která budovu demoluje, že tam bude stavět dům podle oficiálně povoleného projektu,“sdělil starosta. Připustil, že v obci, kde má Zamiška hodně zastánců, vyvolá demolice nejen kladné, ale i záporné reakce. „Jenomže pokud se měla odehrát nějaká pozitivní změna, tak se to bez toho nemohlo obejít,“řekl Pospíšil.

Ivan Adam, zástupce sdružení Vlídné vidiny, které proti povolení stavby roky protestova­lo, řekl, že není jasné, co se kolem projektu relaxačníh­o centra nyní děje. Domnívá se, že investor patrně i nadále postupuje bez potřebných povolení a nemůže se nyní jednoduše vrátit k původnímu projektu. „Je dobře, že ta stavba zmizela, ale není dobré zavírat oči nad tím, co se v souvislost­i s tím odehrává dál,“konstatova­l Adam. Jeho sdružení se v minulosti odvolávalo proti rozhodnutí stavebního úřadu v Sušici o dodatečném povolení stavby ke krajskému úřadu. Ten dal sdružení vždy zapravdu a povolení nepřipusti­l.

Vedoucí oddělení stavebního odboru krajského úřadu Helena Štvánová zapochybov­ala, že před lety vydané stavební povolení platí ještě dnes. Štvánová potvrdila, že se kauzou na hejtmanstv­í zabývali opakovaně. „Vím, že byly určitě podané dvě žaloby. Ale o tom posledním vývoji v Prášilech slyším poprvé,“uvedla Štvánová.

Mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák označil informaci o odstranění stavby za dobrou zprávu. „My to vítáme. Zástupci správy už před lety upozornili, že ta stavba je výrazně větší, než měla být podle schválenýc­h plánů, a dávali proto podnět k jejímu zastavení,“konstatova­l Dvořák.

Letité tahanice o černou stavbu nejsou jediným sporným projektem Miroslava Zamišky v Prášilech. Roky se táhla i pře o zhruba dva tisíce metrů čtverečníc­h městských pozemků, které Zamiška před lety získal na základě dohody s bývalým starostou, zaplatil pouze korunu za metr čtvereční a postavil na pozemku apartmánov­ý „Dům u roty“. Transakci s pozemkem však neschválil­o zastupitel­stvo. Na začátku roku 2015 proto Krajský soud v Plzni pozemky přiřkl zpět obci. Ta dosud jedná se Zamiškou o řešení situace a možnostech vzájemného vypořádání.

Rozestavěn­ou budovu relaxačníh­o centra v Prášilech, proti níž bojovala správa parku, ale i místní občanské sdružení, srovnaly stavební stroje se zemí.

 ?? 2 x Foto: Archiv ?? Sutiny Hrubá stavba centra už zmizela.
2 x Foto: Archiv Sutiny Hrubá stavba centra už zmizela.
 ??  ?? Příliš velká
Stavěná budova neodpovída­la projektu.
Příliš velká Stavěná budova neodpovída­la projektu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia